Oulujärven ammattikalastuksen pyytämä kuhasaalis on kahdessa vuodessa pudonnut 80 %. asian voi halutessaan varmistaa kuka tahansa kalatukuista, joihin Oulujärven kalasaalis pääasiassa myydään. 8 ammattikalastajaa Oulujärveltä ovat kertoneet nsaaliinsa ja tulos korreloi samaa asiaa.
Kysymys kuuluu: Aiheuttiko Talvivaara Oulujäven kalakadon?
Kysymys kuuluu: Aiheuttiko Talvivaara Oulujäven kalakadon?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kielletään troolaus muutamaksi vuodeksi niin tulee taas oikean kokoista muikkua ja kuhaa. Ei noin pieni lampi kestä monta troolia.
Trooleilla ei ole mitään merkitystä vaikka niitä olisi sata. Myrkkyvedessä ei kala elä eikä ole, vaan lähtee henkensä edestä pois. Ei se kalakaan aivan niin pöljä ole kuin ihminen.
Oulunjärven vedessä ei ole Talvivaaran myrkkyjä. Pitäisi olla fakta tietoa, täällä ei pitäisi omia mielikuvitusjuttuja levitellä totuuksina. Ota huomioon että Oulukin ottaa juomavetensä samasta vesistöstä.
Minne Oulujärven kala lähtee pakoon? Turbiinien läpi Perämereenkö?
Ei ole muuten näkynyt kuhasilppua Oulujoessa.
Samahan se on sitten laskea Talvivaaran loputkin myrkyt järveen. Kukaan ei menetä enää mitään, kiitos kainuun päättäjät.
Muutan pois lappiin.
Kainuu ilman Perää on Kainuu! Tehkää sen mukaiset ratkaisut.
https://www.youtube.com/watch?v=8z8i2qbIpbU
Perä on ollut teille kuin lottovoitto!! Tuonut Kainuuseen töitä, jota teiltä yhteiskunnan eläteiltä puuttuu?!! Muutamalle kalastajalle aivan yksi lysti..
isot perämoottoriveneet pitäis kieltää.. polkevat pienetkin kalaparvet hajalle.sääntöjä ja valvontaa lisää.. olen saanut verkoilla hyvin kalaa. sieltä missä nämä uistimenvetäjät ei liiku...
Väkisellää kuhat vähenee, kun kaikki niitä pyytää ja älyttömästi saakin.
Kyllä ne kaikkein vaietuimmat salaisuudet on kuitenkin ne, että 90% meistä on homoseksuaaleja ja meidän sairaudenhoitomme ei toimi.
Molemmista selkein todiste löytyy lukemalla vaikka tältä palstalta sata kirjoitusta.
olen sanaton, ja kädetön, ja jalaton