Mitkä ainekset ja miten kypsennän? miten tarjoan? minkä ikäisenä saa aloittaa? Kokemuksia? Jos sormiruokailee syödäänkö silloin soseita?
sormiruokailu
2
90
Vastaukset
- jsassaa
koita löytää kirjastosta tai kirjakaupasta semmonen kirja kuin omin sormin suuhun. Vaikka näkyy tuota vauvalehdissäkin olevan nykyisellään aika paljon näitä sormiruokailujuttuja ja google tietysti täynnä aiheeseen liittyvää tietoa.
Meidän lapset ei ole koskaan pelkästään sormiruokailleet vaan soseiden ohella syöneet osan ruuasta sormin joskus 6kk alkaen. Hampaita moni tähän hommaan kovasti kaipaa, mutta eipä meillä kumpikaan ole niitä tarvinut syömiseen. Ekat hampaat tuli vasta 8-9kk välillä kummallekin. Kumpikin aloitti maissinaksuilla ja siitä sitten hiljokseen kurkkua, porkkanaa, perunaa, parsaa, kukkakaalta ja kun sormien pinsettiote kehittyi niin pienempiäkin kuten makaroonia ja tietysti hedelmälohkoja ja rusinoita jne. Meillä muksut ovat tykänneet kovasti sormiruokailusta ja oppineet ilman mukinoita sitten syömään ihan karkeampaakin ruokaa. - tietoa netistä
Meillä on pelkästään sormiruokailtu. Löydät sormiruokailusta hyvin tietoa googlaamalla ja saat siten myös vastaukset noihin kysymyksiisi. Ihan järjellä selviää, kun muistaa noudattaa perussääntöjä, kuten oikeaa ruokailuasentoa ja sitä, että kakominen EI sitten ole merkki tukehtumisesta.
Ja hampaita ei todellakaan tarvitse, vauva pystyy hienontamaan ikenillä kaiken tarvittavan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1493996
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1302632- 252218
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.452123Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191698Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321644Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301634Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321084- 931042
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64966