Talvilomalla Dubaihin?

Pääsi

Millainen paikka Dubai on helmi-maaliskuussa?

Onko siellä sallittua juoda alkoholia?

Saako siellä liikkua olkapäitä paljastavassa paidassa, minishortseissa jne, vai onko siellä jokin ns pukeutumissääntö?

Minne päin kannattaa mennä ja minkälainen sää?

Tarvitaanko viisumia, passia ainakin?

Kertokaa vaan kaikki mitä tiedätte :) Eli tarkoitus on saada selvitettyä, jos ihminen, joka viihtyy esim kesällä Kosin saarella lämmössä, juoden hieman alkoholia ja kulkien pienissä vaatteissa, haluaa lähteä talvella lomalle lämpöön, onko Dubai hyvä paikka. Olisiko joku muu parempi?

5

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7,10 matkaan

      maaliskuun toinen viikko mukavan lämmintä 30 ja helmikuun alussa hiukan viileämpää n.26.rannalla voinet olla hihattomassa paidassa, mutta kadulla ei suotavaa ja shortsienkin lahkeet yli poilvien. Ota hotla Bur Dubain alueella, missä kaikki lähellä, ja voit käyttää hyvää metroverkostoa jos haluat mut taksi niin halpa esim. bur dubain alueella matka kuin matka 10 dirhamia eli 0metriä-5kilsaa vain 10 dirhamia eli 2 euroa,lähes ilmaista. Jos ajat 100metriä siis hinta se sama 10 dirhamia tai viis kilsaa. Jos matka n. 10km niin 15-20dirhamia vaan. Ite käytän aina takseja jopa 500m kuumuudessa ja pitemmätkin matkat tietysti.

      Ite otan vain lennot äkkilähdöllä ja hotlan netin kautta,ja sovin hotlan kans et ne hakee mut nimikyltein kentältä vaikka taksikin ois halpa n. 20 dirhamia kait lentokentältä hotlaan. Mul kuuluu hintaan ku varaan.

      Shoppailu halpaa ja mukavaa, jos feikkikama kiinnostaa niin karaman aluelle taksilla vaan ja pitää aina härskisti tinkiä paitsi normitavarataloissa,mut kaikis pikkuputiikeissa kylläkin. Feikkilaatu tosi hyvää verrattuna muihin maihin,kokemusta on. MM. kelloja kaupitellaan,rolex,vercaze jne. pyytää yli 100 dirhamia, mutta sanoin et se on maximi joten sain siistin feikkikellon sillä eli 20e. Missään nimes ei enempää. Farkut ja laukut suositeltavimpia feikkiostoksia paitojen ohella. Muuten mones tavaratalos ei saa sovittaa eli ei edes oo sovituskoppeja,mut pitää itse tietää vyötärön tuumakoko housuja ostettaessa ja paitojen kokomerkinnät vaihtelevat eli mallaa paitaa josko sopiva.

      Kultasoukissa laatukultaa liikkeissä aitoustodistuksineen ja 14 karaattia ei myydä vaan lähtee 18 karaatista, ja liikkeissä tulee tinkiä.Maustesoukeista eksoottisia mausteita isoissa säkeissä joista ostat pieniä pussillisia tms.Käyntikohteita vois olla hienot ostarit maailman korkein rakennus, 7-tähden hotlas kahvilla vaikkapa,n. 50eurpa vaan kahvikäynnin hinta.Korkeimpaan rakennukseen netistä lippuvaraus tiettyyn päivään ja klo-aikaan 20e hintaan,ehkä n. klo 18 hyvä aika kun suihkulähteet (valaistu) aukee. Museoita,eläintarha,tai voit käydä jopa laskettelemassa ja akvaarioissa käydä yms.

    • älämatkusta

      Eli musta säkki päälle, ja viinat juot piilossa. Dubai on paska paikka, jossa naisten oikeudet on vitsi, siirtotyöläiset orjan asemassa ja ihmisoikeudet on vitsi. Koko maa on keinotekoisesti rakennettua feikki jättää, jopa saaret on keinotekoisia. Ainoastaan hiekka on sitoo alkuperäistä. Kyllähän Se vaatii aikamoista välinpitämyyttä matkustaa tuonne, hyvänä esimerkkinä tämän palstan häirikkömies, jolla ilmeisesti hämärä touhuja kyseisessä maassa.

    • 1+18

      Dubai on hyvä lomakohde, mutta ei sovi örveltäjille! Esmes Kanarian saariin verrattuna takuuvarma aurinkokohde.

      Viinakset ostetaan Dubain lentokentän tax-freestä ja juodaan hotellihuoneessa. Ulkona ei passaa liikkua näkyvässä maistissa. Mutta luepa aikasempia kertomuksia tai liity dubai.fi jäseneksi, näistä löytyy lisätietoja.

      • MilloinHeLomailevat?

        Edelleen on valitettavaa, että suomalaisella alkoholisoituneella geenillä varustettu jälkeläinen (pitkä historia) ei osaa ei pysty viettämään edes 7 päivän lomaa ilman alkoholia. Sitä on pakko saada vaikka ostaisi hot dogin tai burgerin.


    • HeLomailevatTaas

      Kylmä kalja tai siideri Marinassa sijaitsevan oikean hotellin (siis nimenomaan hotellin, ei sen dubai keskustelufoorumin omistajan kerrostaloasunnon) 30. kerroksen parvekkeella siemaistuna, maisemia ihaillen, on ihan paikallaan kuuman päivän iltana. Siis ei mitään örveltämistä.

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe