Helsinki-->Tokyo

Elikkäs olen miettinyt meneväni joulukuussa Tokioon viettämään uutta vuotta. Ymmärtääkseni Japan airlines ja Finnair lentää suoria lentoja Naritan kentälle täältä. Kumman yhtiön palvelutaso on parempaa? Vielä kun ajattelin pitkän lennon vuoksi jättäytyä pois turistiluokasta ja mennä paremman väen sekaan ykkösluokkaan. Kumpi olisi parempi? Sillä ei ole oikeastaan väliä bamlaako lentohenkilökunta myös suomea vai ei koska koska engelsmannin vääntäminen ei ole itselle mikään ongelma.
11415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

oikeasti et ole menossa Tallinnan satamaa pidemmälle.

Äänestä
  • Ja hyvät naiset ja herrat! Meillä on täällä ehta suomi24:sen tyypillinen postaaja joka aamukahvinsa ohella heittelee invalideja argumentteja pöytään koska omat rahat eivät vain yksinkertaisesti riitä oman asuinpaikkakunnan keskustaa pidemmälle, Ja todennäköisesti sossutkin ovat kyseisen kävelevän biojäteastian bussilipunkin kustantanut.

    Äänestä

En tiedä, löytyykö Japan Airlinesilta ykkösluokkaa, mutta Finnairilta sitä ei löydy, businessluokka vain.

Äänestä

Ei löydy JL B787-8:sta firstiä. Jos oikeesti aiot ykkösessä lentää niin sillon täytyy kiertää Keski-Euroopan kautta. Lufthansa voisi olla erinomainen vaihtoehto. Porsche Panameralla haetaan Hesan koneen ovelta, auto vie sut First Class Terminalliin odottamaan jatkolentoa. Ja auto vie sut Tokion A380-800 vierelle kun kone on lähdössä. Itse ei tarvitse huolehtia mistään.
Ykkösessä istuessa ei tietenkään ole mitään väliä kuinka kauan lento (lennot) kestää. Siellä oikeesti viihtyy. Tästä syystä paras vaihtoehto menopaluu Japaniin voisi olla SQ First ja reitti HEL-FRA-SIN-NRT-SIN-FRA-HEL.

Äänestä

"engelsmannin vääntäminen ei ole itselle mikään ongelma"

Mitä tekemistä englantilaisten vääntämisellä on matkustamisen kanssa?

Äänestä

täältä ei lennä kuin finnair...en tiedä sieltä

Äänestä

Jos business-luokka kuitenkin riittää, kun tosiaan ykköstä ei Helsinki-Tokio reitillä löydy sen enempää Finnairilta kuin JAL:lta, voit helposti myös varata lennot niin, että meno toisella ja paluu toisella yhtiöllä, ja tehdä vertailua. Molemmat kun myyvät toistensa lentoa code-shareina. JAL:n 787 on toki upouusi, mutta Seatgurun mukaan jostain syystä siinä ei silti ole täysin vaakatasoon meneviä istuimia busineksessa. Finnairilla taas saa Tokion reitillä melkoisella varmuudella A340:n jossa ei myöskään ole täysin vaakatasoon meneviä penkkejä ainakaan ennen ensi vuotta, jolloin aloittavat niiden uusimisen. Viihdejärjestelmä on varmasti parempi JAL:lla. JAL:sta ei ole kokemuksia, mutta Finnairin palvelu business-luokassa on ollut ainakin minun makuuni ihan kelvollista ja ruokakin yleensä ihan hyvää. JAL varmaan tarjoaa paremmin japanilaisia erikoisuuksia.

Äänestä

sen tietää ihan heti kun joku juntti kysyy businessluokasta jotain täällä niin on sossun asiakkaita joilla ei oikeasti ole rahaa edes bussikorttiiin Hakunilasta Helsinkiin.

Äänestä

Flying cockhead:
Fiksut eivät aloita sanomaansa: Flying cockhead (= lentävä terska).

Äänestä

sossun rahasta ei pisneslippuun säästetä

Äänestä
  • Kyl mää vaan pääsin taimaaseen ykkös luakassa ja sain viel maksu sitoumuxen thai hierontaan sossust. Et vedä sä vaa handuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Flying cockhead kirjoitti:

Elikkäs olen miettinyt meneväni joulukuussa Tokioon viettämään uutta vuotta. Ymmärtääkseni Japan airlines ja Finnair lentää suoria lentoja Naritan kentälle täältä. Kumman yhtiön palvelutaso on parempaa? Vielä kun ajattelin pitkän lennon vuoksi jättäytyä pois turistiluokasta ja mennä paremman väen sekaan ykkösluokkaan. Kumpi olisi parempi? Sillä ei ole oikeastaan väliä bamlaako lentohenkilökunta myös suomea vai ei koska koska engelsmannin vääntäminen ei ole itselle mikään ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu