Mikä puuttuu?

http://aijaa.com/r4CfGw

Ja mistä sen saa ja miten se asennetaan. Ubuntu restricted paketti on jo.
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ubuntu-restricted-extras sisältää flashin, ubuntu-restricted-addons ei, eli tuo extras pitää olla asennettuna.

Äänestä
  • Juuri se mulla on ja asensin sen vielä uudestaan pari kertaa varmuuden vuoksi.

    Eli, sana extras jäi vain pois tuolta - muuten on oikea paketi, mutta eipä silti näy youtube?

    Firefox ei ilmoita mitään, muttei sekään näytä.

    Äänestä

Ja sen asennus käy joko sovellusvalikoimasta, tai valitsemalla ko paketti synapticilla (huom: synaptic pitää asentaa ensin) tai päätteellä komennolla:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Synapticin asennus:
sudo apt-get install synaptic
Synapticillä voi tarkistaa onko ubuntu-restricted-extras asennettu ja onko flashplugin-installer asennettu (installer hakee flashin koneelle mutta tätä ei normaalisti tarvitse erikseen asentaa vaan tämä sisältyy extrasiin ja asennetaan ja suoritetaan automaattisesti sen osana).

Äänestä
  • Minäpä kokeilen hakea tuota flashia erikseen, kun ei muuten toimi.

    Äänestä

  • ?????? kirjoitti:

    Minäpä kokeilen hakea tuota flashia erikseen, kun ei muuten toimi.

    Sekin on näköjään jo asennettu. Mitäs tässä nyt tekis? Entä se ylempi - flashplugin-downloader? Minäpä kokeilen sitä, jos se vaikka auttaaa.

    Äänestä

Juu, ei auttanut uudelleen käynnistyskään - ei toimi!

Äänestä

Onkoi kyseessä Ubuntu, kubuntu, Xubuntu joku muu..mikä.. trolli jne?

Äänestä

Kyllä oli valittuna - chromiumissa myös.

Mutta mielenkiintoinen ilmiö on tämä: Nyt ei toimi sama asia Mintissäkään, joka on samassa koneessa? Ennen toimi, mutta silloin oli tehokkaampi kone.

Voin vain todeta, että koneessa on vika, kun ei suostu kummallakaan näyttämään, vaikka aiemmin varmasti Mintillä näkyi youtube!

Kyseessä on vielä sama Mint 13, samalla kiintolevyllä, joten vaihtoehtoja ei jää kovinkaan montaa.....

Tästä koneesta tuli pelkkä surffikone ilman liikkuvaa kuvaa......

Äänestä

Kommentoi aloitusta


?????? kirjoitti:

http://aijaa.com/r4CfGw

Ja mistä sen saa ja miten se asennetaan. Ubuntu restricted paketti on jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu