Khao Lak keskusta millainen?

Taina 34v.

Minkä kokoinen keskusta? onko siellä hyviä ruokapaikkoja? illanviettopaikkoja?, mitä kauppoja?
Olemme suunnittelemassa matkaa sinne tammikuussa, löysimme vehreästä kauniista Khao Lakista mukavan merenranta hotellin edullisesti, MUTTA muutaman kilometrin päässä olisi kiva olla elävä kylä(ei iso kauounki).
Mukavaa olla välillä ihan rauhassa ja välillä taas kylillä muiden joukossa. Vai olisikko joku muu lomakohde parempi?
Olisin kiitollinen jos joku/t viitsisi tietämyksensä/kokemuksensa/suosituksensa kertoa.

3

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://keskustelu.suomi24.fi/node/11181605#comment-60574877

      Siinä olisi viimeisin ketju khao lakin ravintoloista.

      Markkinoilla kannattaa maistella myös friteerattuja kanoja.

      Jos jotain jotain ihan hirveän pahaa haluaa maistaa niin kokeilkaa jauhelihavartaita. Ainoa *ruoka* joka lentänyt rosikikseen.

      Lam kaenin markkinoilla taas saa possunvartaita, jotka ovat todella hyviä.

      Keskustassa ison marketin edessä on katukeittiö, josta saa suht edullista phad thaita. Toinen avokeittiö josta saa banaanipannukakkuja. kastikkeeksi suosittelen *maitoa* , vastannee suomen vaniljakastiketta.

      Pienet katukeittiöt ovat yleensä hyviä ja edullisia.

      Keskusta ( bangla on) on parin kilometrin pätkä valtatietä, jossa turistikauppoja, ravintoloita, hyvinvointipalveluita, matkatoimistoja jne.

      Menomestat on kortilla khao lakissa (keskustassa) Monet vannovat snapperin nimeen.
      Bang niangin risteyksessä, valkoisessa rakennuksessa oli jokin aika sitten kylän ykkösmesta, jota kovasti paikallisetkin hehkuttivat, nykyisestä menosta siellä en tiedä. Turistipaikkoja molemmat.

      Joku muu varmaan tietäisi paremmin noista keskustan yöelämästä.

      • Taina 34v.

        Kiitos sinulle kovasti hyvästä vastauksesta :)


    • hirveemunkki

      Hei Taina.

      Oltiin (pariskunnat 30 ja 20) Khao Lakissa tammikuussa 2013 ja menomestat olivat vähissä. Itse tykättiin istua "mäkin" viereisessä katuravintolassa, jossa oli live musaa sekä tien toisella puolella olevassa monkey bar:ssa, joka oli ilmeisesti jonkinlaisella "baarikadulla" (muutama samanlainen pubi -tyyppinen ravintola vierekkäin). Kuulin jälkeenpäin tuosta edellisen mainitsemasta snapperista tutultani ja jäi harmittamaan, että sellainen meni meiltä täysin ohi :(

      Eli bilepaikkoja sieltä on turha hakea, mutta rentoa meininkiä löytyy! Me koimme, että viikko oli liian pitkä aika (liian hiljainen) Khao Lakissa, mutta palaamme alkuvuodesta 2014 sinne kuitenkin muutamaksi päiväksi!

      Oman suosikkiruokapaikkamme nimeä en muista, mutta sen tunnistaa siitä, että se oli joka ilta täynnä ja liekittivät "hot pan" annokset siinä ulkona. Kaverit kävivät syömässä Smile nimisessä ravintolassa, joka oli pisteytetty Khao Lakin ykköseksi. Ruoka olikin kuulemma erinomaista, mutta tuonne piti tehdä pöytävaraus ja jäi siksi meiltä kokematta :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe