Millaisen rasitteen tämä linja tekee tontille?
Tontilla on tien ja talon välissä kasvamassa kuusiaita, voiko sähköyhtiö halutessaan kaataa sen? Onko olemassa joku korkeus minkä yli linjalla oleva kasvusto ei saa kasvaa?
Linja menee lähes talon ylitse, pääty on noin 3m päässä sähkökaapeleista, samassa kohden on suurinpiirtein tuo kuusiaidan alku. Taimet on vielä reilusti alle 1m.
Tien ja talon väliin haluttu yksityisyyden ja melun vuoksi jotain. Saako haja-asutusalueella (ei kaavaa) tehdä itse esim matalan meluvallin?
sähkölinja tontilla
2
542
Vastaukset
- Vittuotassa
Linjan alla on oltava tilaa 2m lankoihin ja esim pylväiden lahotessa ne uusitaan ja silloin jotain särkyy.
- viherpeukalo 13
Noita meluvalleja olen kuulut joidenkin tehneen etenkin haja-asutusaluella.Kuntaan kannattaa olla yhteydessä ja kysyä sieltä ohjeita
Kuusiaita aivan sähkölinjan alapuolella kuulostaa varsin konstikkaalta. Tästä voi kysyä neuvoa omalta sähköyhtiöltä. Eli olisiko mahdollista, jos pitää kuusiaidan tarpeeksi matalana leikkaamalla sitä säännöllisesti.
Hyvin hoidettu ja leikattu kuusiaitahan on varsin kaunis, se on tiivís ja tuuhea. Ja varmasti suojaa tiepölyltä, tuulelta ja melultakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512