Vesiautomaatin imuletku

huonoja imuletkuja?

Käytän vesiautomaattia (Al-Ko HW 3500) sadeveden pumppaamiseen eri tarkoituksiin ja ongelmana on imuletkun vuotaminen ja paineen katoaminen. Joka kerta joutuu täyttämään säliön siemenvedellä.
Toimiiko pumppu, jos imuletkun alkuun laittaa takaiskuventtiilin?

4

2594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Kyllähän tuohon ns. pohjaventtiili laittaminen imuletkun päähän auttaa.

    • imeskelijä.

      Jos imuletku vuotaa, niin takaiskuventtiili ei auta, sillä vuotavasta imuletkusta pääsee ilmaa pumppuun. Tarvitset siis ensin vuotamattoman imuletkun ja sen alapäähän pohjaventtiilin.

    • kari789

      Eikö sinulla ole siis lainkaan takaiskuventtiiliä ? Kyllä sellainen pitää aina olla. Jos ei ole niin systeemi toimii lappona ja kaivo imee pikkuhiljaa vaikkapa veden takaisin tynnyristä, jos letkun pää on yhä tynnyristä. Jos letkun pää on vapaana, niin kaivo imee pumpun ja imuletkun täyteen ilmaa.

    • huonoja imuletkuja?

      Näemmä vähän epätarkasti selitetty. Siis imuletkun päässä, vesitynnyrissä toki on pohjaventtiili. Systeemi toimi jonkin aikaa moitteettomasti kunnes tuo muovinen pohjaventtiili alkoi itsestään kiertyä auki, ilmeisesti imuletkuun tulevan paineen tai painesysäysten ansiosta. Ja ajan myötä letkuun ilmaantui pieniä reikiä, joista tuli hienoinen vesisuihku. Nuo näemmä eivät oikein kestä jatkuvaa liikuttelun aiheuttamaa taivuttelua. Ei viitsisi jatkuvasti uusia imuletkuja ostella.
      Pumppu toki toimii hyvin siitä huolimatta, mutta vuotavan imuletkun takia paine karkaa pumpusta ja joka käyttökerta pitää liruttaa siemenvettä pumppuun.

      Ajatus siis oli laittaa pumpun päähän takaiskuventtiili ja imuletku siihen kiinni, jotta paine ei pääsisi imuletkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe