DVD:n kopiointi ulkoiselle kovalevylle

Olen aikaisemmin samoilla laitteilla kopioinut analogisesta kamerasta DVD-nauhurin avulla DVD:lle kopioitua leffaa tietsikan kautta ulkoiselle levylle, mutta tästä on enemmän kuin parisen vuotta ja nyt pätkii muisti.
Windows ei osaa siirtää tavaraa eikä MediaPlayer pysty avaamaan. VLC-player pystyy näyttämään sisällön.
VLC:ssä en kuitenkaan saa Tallenna-komennolla mitään tapahtumaan.
Olisko jeesiä?
XP SP3
6440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kopio DVD iso-tiedostona, eli valitse poltto-ohjelmasta (esim ImgBurn), että luo levynkuva (image).

Äänestä

Aikaisemmin ulkoiselle siirretyt ovat .vob-tiedostoja eli ei ole käsittääkseni tarvinnut polttaa iso-tiedostoksi.
Aikaisemmat pätkät ovat gigan kokoisia.

Äänestä

Onko tosiaan niin, että minä olen ainoa, joka on pystynyt ilman levynkuvaa kopioimaan leffan DVD:ltä ulkoiselle?
Tässä kohtaa täytyy sanoa, että HYVÄ MINÄ!:)

Äänestä
  • Onha noita leffoja tullut useamman kerran laitettua sinne ulkoiselle kiintolevyllekin.

    Äänestä

  • Onko tosiaan niin että oma pää ei sano että "avaanpa tuon DVD;n resurssienhallinnassa enkä meediosoittimessa niin saan ne vobit näkyviin".

    Äänestä

Format Factory on multimediatiedostojen kääntämiseen tarkoitettu ohjelma. Sen avulla onnistuu kaikkien yleisimpien kuva-, audio- ja videoformaattien konvertointi eri formaattien välillä. Käännöstyön lisäksi Format Factory osaa myös korjata rikkoutuneita tiedostoja ja editoida kuvatiedostoja.

http://www.download.fi/audio_video/videoformaatin_muunnos/format_factory.cfm#ohjelman_kuvaus

Rip DVD to video file

joo niin ja ohjelma ossoo soomee. pientä harjotteluu vaatii. Tämä tekee dvd:tä yhden videotiedoston valitulla tekstillä kovalevylle. Yhdistää videon ja tekstit samaan videoon. hitaanpuoleinen mutta on ilmainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilman johtolankaa kirjoitti:

Olen aikaisemmin samoilla laitteilla kopioinut analogisesta kamerasta DVD-nauhurin avulla DVD:lle kopioitua leffaa tietsikan kautta ulkoiselle levylle, mutta tästä on enemmän kuin parisen vuotta ja nyt pätkii muisti.
Windows ei osaa siirtää tavaraa eikä MediaPlayer pysty avaamaan. VLC-player pystyy näyttämään sisällön.
VLC:ssä en kuitenkaan saa Tallenna-komennolla mitään tapahtumaan.
Olisko jeesiä?
XP SP3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu