Flac mp3 konvertteri

Eikä Windowsille löydy ilmaista ohjelmaa joka muutta flac tiedostot mp3:ksi niin että voi koko KANSION laittaa kerralla ja se muuttaa ne alkuperäiseen kansioon mp3:ksi ja poistaa flacit samalla? Mainospaskaa vaan tulee koneelle.

Täytyykö komerosta ottaa esill ubuntukone jonka soundconverter hoitaa homman tyylikkäästi?
4152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • nii ja sopivan batch-skriptin tekemällä voi tuon automatisoida, kysy vapuselta lisää batch skripteistä, sehän on Datanomi, sen pitäis tietää

    Äänestä

Minulla on musiikkisoittimena ilmainen foobar200, joka osaa tehdä tuon muunnoksen. LAME-enkooderi pitää kuitenkin olla koneella. Viimeeksi eilen käytin kyseistä toimintoa saadakseni levyn muunnettua 320kbps mp3:ksi. Ei ole merkitystä, onko jokainen biisi erillinen FLAC-tiedosto vai koko levy yhtenä könttänä CUE-sheetin kera, molemmat onnistuu. Alkuperäisiö FLAC-tiedostoja foobar ei kuitenkaan automaattisesti poista.

http://www.foobar2000.org/

LAME-enkooderin saat täältä: http://www.rarewares.org/mp3-lame-bundle.php

Purat ladatun zipin johonkin sopivaan kansioon ja kun foobarin konvertteri pyytää lame.exen sijaintia, ohjaat sen oikeaan paikkaan.

Audacityllä pitäisi onnistua kanssa, silloin tarvitset myös LAME-enkooderin ja asennusvaiheessa on laitettava mukaan FFmpeg-kirjasto:

http://audacity.sourceforge.net/help/faq_i18n?s=files&i=wma-proprietary&lang=fi

Äänestä

Ei LAME ole pakollinen. Olisi vain hölmöä olla käyttämättä sitä ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


windows?. kirjoitti:

Eikä Windowsille löydy ilmaista ohjelmaa joka muutta flac tiedostot mp3:ksi niin että voi koko KANSION laittaa kerralla ja se muuttaa ne alkuperäiseen kansioon mp3:ksi ja poistaa flacit samalla? Mainospaskaa vaan tulee koneelle.

Täytyykö komerosta ottaa esill ubuntukone jonka soundconverter hoitaa homman tyylikkäästi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu