VAIHTO-OPPILAS KOKEMUKSIA?

REALLYfromUSA

Missä maassa?
Vastasiko odotuksia?
Minkä ikäisenä menit?
Kauanko olit vaihto-oppilaana?
Millainen isäntäperhe?
Tutustuitko ihmisiin?
Opitko kieltä?

Noihinpa vastauksia! ;)

2

457

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reallyfromusa

      Kiitos ihanista vastauksistanne... :/

    • OklahomaCowboy

      Hei

      Oma vaihtovuoteni sijoittui Yhdysvaltoihin, Oklahoman osavaltioon. Olin miettinyt vuotta ja mahdollisia ongelmakohtia kuten erimielisyyksiä perheen kanssa, mahdollinen ystävien vähyys, koulumenestys ja kieltä jo ennen lähtöä.
      Kokemus vastasi ennakko-odotuksiani aika hyvin, ensimmäinen kouluni ja perheeni olivat kuitenkin hieman erilaisia kuin odotin. Tiukat kotiintuloajat, varsinkin äidin mieliala heitteli rajusti ja tuntui kun hän olisi luullut minun olevan jotain muuta kuin mitä oikeasti olinkaan.
      Joulun jälkeen vaihdettuani perhettä, ensimmäisen perheeni tuttavaperheeseen, elämä muuttui täysin. Sain olla enemmän oma itseni, ilmaista vapaasti mielipiteitäni, olla ystävieni kanssa, kunhan vain muistin ilmoittaa suunnitelmistani ettei vanhempieni tarvitse olla huolissaan. Pian perheenvaihdon jälkeen vaihdoin myös paljon pienempään kouluun, jossa minut otettiin vastaan erittäin lämpimästi, ja sain elinikäisiä ystäviä.
      Olin vaihdossa 10 kuukautta, lukion ensimmäisen vuoden jälkeen. Olin tällöin siis 17-vuotias.
      Kielen ja murteen opin, ja nykyään teen jopa musiikkini englanniksi.
      Vaihtovuoteen ja sen tuomiin henkisiin haasteisiin valmistautuminen on tärkeää. Vaihdossa pitää myös muistaa että jos Sinusta tuntuu että haluat vaihtaa perhettä tai koulua niin ajattele että vuosi on ainutlaatuinen. Vaihtaminen saattaa auttaa paljon kaikissa näissä asioissa.
      Toivottavasti vastauksen pituus ei ole ongelma, ja että sait edes hieman vastauksia kysymyksiisi.

      Terveisin OklahomaCowboy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe