Olemme menossa kuukauden päästä Hanoihin. Tarkoitus on tehdä Halong Bayn retki 2:lla yöllä. Tarjontaa on aivan hirmuisesti. Vaikea valita ,kun hinnatkin ova niin kirjavia.
Olemme muutaman yön Hotel Imperialissa. Sen sivuilla on ihan mukavan näköinen paketti. Se on vaan aika hinnakas.
Kertoisitteko omia kokemuksisa ja vinkkejä Halong Bayn retkistä.
Halong Bay
2
447
Vastaukset 2
Itse ostaisin matkan vasta paikan päältä, melkein jokainen hotelli välittää niitä ja matkatoimistoja on kadut täynnä, ainakin vanhassa kaupungissa. Tuppaavat pyytämään melkoisia hintoja kun ostaa netistä. En nyt muista paljonko retki maksaa mutta ei se kovin paljon ole. Jos tollasen karkeen arvion heitän, niin 60:llä taalalla pitäis irrota 3 päivän retki. Matkan hinta ei paljon kerro palvelutasosta, sillä se riippuu ainoastaan siitä, paljonko järjestäjä vetää välistä. Huono tuuri voi käydä käsittääkseni kalliimmissakin retkissä Itse tein retken joskus 2008 ja muistikuvieni mukaan 2pv retki oli jotain 20€. Itse olin tyytyväinen, ruoka oli hyvää. Olisi pitänyt ottaa kolmen päivän retki, mutta silloin oli jo myöhäistä katua. Muut laivassa olivat maksaneet huomattavsti enemmän matkastaan.
Jos seikkailumieltä löytyy, halvimmalla pääsee kun ottaa paikallisen bussin Halong Cityyn ja ostaa risteilyn itse.- Cat ba
Olimme viime vuonna noilla kulmilla ja menimme Cat Bahan, joka on about samaa aluetta. Cat bahan pääsee Hanoista bussilla, eikä hirveitä maksa. Cat ba itsessään ei ole mikään ihmeellinen paikka, mutta sieltä pääsee todella hienoille retkille, olimme koko päivän melontaretkellä karstivuorien seassa ja sisälläkin, polkupyörällä teimme päivän retken ja yhden päivän olimme purjehtimassa katamaraanilla. Purjehduksen olisi voinut jättää väliin, vene oli aika alkeellinen ja märkää touhua, kylmä tuli. Cat basta pääsee myös risteilyille. Kyllä siellä viikon saisi menemään. Ehdottomasti meidän Vietnamin matkan paras paikka.
Käytimme koko ajan palveluita tältä lafkalta ja olimme tyytyväisiä
www.blueswimmersailing.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802067Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661269Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu271115- 1411038
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa134880- 97824
- 45727
- 62726
- 61686
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63672