Tarkoitus olisi lähteä keväällä kahdeksi viikoksi Nykiin, mutta ihmetyttää mistä sitä löytäisi järkevän hintaista majoitusta.
Koska emme ole Nykissä aikaisemmin olleet haluaisimme yöpyä lähellä Times Squarea, siis lähellä niitä paikkoja joissa haluamme viikkomme viettää.
Kuitenkin kahlatessani majoitussivustoja näyttäisi ettemme kahdeksi viikoksi majoitusta saa alle kolmen tonnin.
Mitä ihmeellistä emme odota, oma huone ja suihku/wc sekä sen verran siisti ettei tarvitse torakoiden yms kanssa majapaikkaa jakaa.
Kun ilmeisesti ei yksityisiäkään huoneistoja enää saa laillisesti vuokrata (niissä hinnat on järkevämpiä) niin ei tiedä mistä majoitusta hakisi.
Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä?
Mistä järkevän hintaista majoitusta
5
431
Vastaukset
- matkailija-x
Itse olen käyttänyt Pricelinen name your own price-toimintoa, keskustelua esim. täällä http://keskustelu.suomi24.fi/node/11649424 Jos myöhemmin keväällä olette menossa, "oman tarjouksen antaminen" voi olla vielä vähän liian varhaista, jotta saisitte parhaan hinnan. Mitä myöhempään keväällä menette, sitä kalliimmat hinnat keskimäärin myös ovat. Tammi-helmikuu ja heinä-elokuu ovat edullisinta aikaa.
EN ottaisi hotellia ihan Times Squaren lähellä, se EI ole Manhattanin kiinnostavinta osaa, vaikka toki mainosvalot on kerran matkassa nähtävä ja musikaalit (joita suosittelen), ovat myös Times Squaren tuntumassa. Elämä, kivat kaupat, muut kuin ketjuravintolat, museot, mielenkiintoiset alueet löytyvät muualta kuin Times Squarelta. Olen jo monella reissulla asunut Tribecassa, josta pääsee kävellen mm. Sohoon, Little Italyyn, Nolitaan, Greenwich Villageen ja metrolla muualle. - yksi vinkki;
ottakaa vähän kauempaa keskustasta , mutta metron varrelta... metrot kulkevat yötä päivää ja ovat pirun halpoja...
- T.Pilvi
Miten olis Hotel Pensylvania? Hyvällä paikalla ja edullinen. Oltiin siellä tuhkapilven hajoamista odottelemassa 2010. Vähän nuhruinen, mutta minulle kelpasi. Eihän me siellä oltukaan kuin nukkumassa. :)
Me vuokrattiin kämppä yksityiseltä airbnb:n kautta. Hinta 119 euroa yö, tosi keskeinen sijainti East Villagessa, lähellä Union Squarea.
Olemme testanneet airbnb:tä myös San Franciscossa ja Los Angelesissa, ja hyvin on toiminut.
Täällä kokemuksia:
http://walleni.us/vaihtoehto-hotellille/- matkailija-x
Asunnon vuokraus alle 30 päiväksi on laiotonta New Yorkissa.
http://www.tripadvisor.com/Travel-g60763-c147344/New-York-City:New-York:Vacation.Apartment.Rentals.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474781
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on204504Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h803596Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443573En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143527Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai993380Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682896Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52870- 252539
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta312134