Mistä järkevän hintaista majoitusta

Innolla odotan reiss

Tarkoitus olisi lähteä keväällä kahdeksi viikoksi Nykiin, mutta ihmetyttää mistä sitä löytäisi järkevän hintaista majoitusta.
Koska emme ole Nykissä aikaisemmin olleet haluaisimme yöpyä lähellä Times Squarea, siis lähellä niitä paikkoja joissa haluamme viikkomme viettää.
Kuitenkin kahlatessani majoitussivustoja näyttäisi ettemme kahdeksi viikoksi majoitusta saa alle kolmen tonnin.
Mitä ihmeellistä emme odota, oma huone ja suihku/wc sekä sen verran siisti ettei tarvitse torakoiden yms kanssa majapaikkaa jakaa.
Kun ilmeisesti ei yksityisiäkään huoneistoja enää saa laillisesti vuokrata (niissä hinnat on järkevämpiä) niin ei tiedä mistä majoitusta hakisi.
Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä?

5

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Itse olen käyttänyt Pricelinen name your own price-toimintoa, keskustelua esim. täällä http://keskustelu.suomi24.fi/node/11649424 Jos myöhemmin keväällä olette menossa, "oman tarjouksen antaminen" voi olla vielä vähän liian varhaista, jotta saisitte parhaan hinnan. Mitä myöhempään keväällä menette, sitä kalliimmat hinnat keskimäärin myös ovat. Tammi-helmikuu ja heinä-elokuu ovat edullisinta aikaa.

      EN ottaisi hotellia ihan Times Squaren lähellä, se EI ole Manhattanin kiinnostavinta osaa, vaikka toki mainosvalot on kerran matkassa nähtävä ja musikaalit (joita suosittelen), ovat myös Times Squaren tuntumassa. Elämä, kivat kaupat, muut kuin ketjuravintolat, museot, mielenkiintoiset alueet löytyvät muualta kuin Times Squarelta. Olen jo monella reissulla asunut Tribecassa, josta pääsee kävellen mm. Sohoon, Little Italyyn, Nolitaan, Greenwich Villageen ja metrolla muualle.

    • yksi vinkki;

      ottakaa vähän kauempaa keskustasta , mutta metron varrelta... metrot kulkevat yötä päivää ja ovat pirun halpoja...

    • T.Pilvi

      Miten olis Hotel Pensylvania? Hyvällä paikalla ja edullinen. Oltiin siellä tuhkapilven hajoamista odottelemassa 2010. Vähän nuhruinen, mutta minulle kelpasi. Eihän me siellä oltukaan kuin nukkumassa. :)

    • Me vuokrattiin kämppä yksityiseltä airbnb:n kautta. Hinta 119 euroa yö, tosi keskeinen sijainti East Villagessa, lähellä Union Squarea.

      Olemme testanneet airbnb:tä myös San Franciscossa ja Los Angelesissa, ja hyvin on toiminut.

      Täällä kokemuksia:
      http://walleni.us/vaihtoehto-hotellille/

    • matkailija-x

      Asunnon vuokraus alle 30 päiväksi on laiotonta New Yorkissa.

      http://www.tripadvisor.com/Travel-g60763-c147344/New-York-City:New-York:Vacation.Apartment.Rentals.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe