työkkäristä väittivät että sosskusta sais bussikortiin rahan jos menisin jonnekkin työpajalle.hain henkkareihin ehkäisevää toimeentulotukea ei myönnetty!onko joku saanut rahaa bussikorttin ja kuinka sitä haetaan.ja samalla väitti että en saa ylläpitokorvausta.onko tämäkin totta
bussikortti
ihmeellistä touhua
3150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010189
2 §
Määritelmät
Tässä laissa tarkoitetaan:
1) aktivointisuunnitelmalla pitkään työttömänä olleelle henkilölle työllistymisedellytysten ja elämänhallinnan parantamiseksi laadittavaa suunnitelmaa, jonka työ- ja elinkeinotoimisto ja kunta laativat yhdessä henkilön kanssa; (28.12.2012/937)
2) kuntouttavalla työtoiminnalla kunnan järjestämää toimintaa, jonka tarkoitus on parantaa henkilön elämänhallintaa sekä luoda edellytyksiä työllistymiselle, ja jossa ei synny virkasuhdetta eikä työsuhdetta henkilön ja toimintaa järjestävän tai toteuttavan tahon välille;
3) toimeentulotuella toimeentulotuesta annetussa laissa (1412/1997) tarkoitettua taloudellista tukea;
4) työmarkkinatuella työttömyysturvalaissa (1290/2002) tarkoitettua tukea; (30.12.2002/1293)
5) työmarkkinatukeen oikeutetulla henkilöä, joka saa työmarkkinatukea, ja työttömyysturvalain 10 luvun 2 §:n 3 momentissa tarkoitettua henkilöä; (28.12.2012/1003)
6) kulukorvauksella kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle työmarkkinatuen saajalle työttömyysturvalain 10 luvun 6 §:n 2 momentin nojalla maksettavaa päiväkohtaista korvausta; (28.12.2012/937)
7) toimintarahalla kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle toimeentulotuesta annetun lain 10 a §:n 1 momentin nojalla maksettavaa päiväkohtaista korvausta;
8) matkakorvauksella toimeentulotuesta annetun lain 10 a §:n 2 momentin nojalla maksettavaa korvausta kuntouttavasta työtoiminnasta syntyvistä matkakustannuksista;
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
10 a § (30.12.2002/1294)
Toimintaraha ja matkakorvaus
Kuntouttavasta työtoiminnasta annetun lain mukaiseen kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle toimeentulotuen saajalle maksetaan julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 9 luvun 2 §:n 1 momentissa tarkoitetun kulukorvauksen suuruinen toimintaraha osallistumispäivää kohti. Toimintarahaa ei kuitenkaan suoriteta niiltä päiviltä, joilta henkilö saa työttömyysturvalain 10 luvun 6 §:ssä tarkoitettua kulukorvausta. (28.12.2012/939)
Lisäksi kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvalle maksetaan osallistumisesta aiheutuvista matkakuluista toimeentulotukena matkakorvausta halvimman matkustustavan mukaisesti.
----
Sosiaalivirasto ei päätä siitä 9euroa/"työpäivä" rahasta, mutta ei saa ottaa sitä tulona huomioon.
Itse sain bussikorttiin rahaa kun menin palkkatukitöihin ja henkkareihin saimme lapsen kanssa avustusta, ainoastaan valokuvat piti itse maksaa. Perusteluina oli kun lapseni meni pääsykokeisii jossa henkkarit vaadittiin ja jotta hän ne saisi minullakin pitäisi ne olla.
Jos saat ylläpitokorvauksen sitä ei sossussa saa ottaa huomioon.
Henkkarit: http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/henkkarit.php