Ohjeistus uskontojen kohtaamisesta kirkollisissa toimituksissa

kuunteleva_kirkko

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi maailma

      Nykypäivän monikulttuurisessa yhteiskunnassa näiden asioiden pohtiminen on varmasti ajankohtaista. Veikkaan, että monia "tosiuskovia" asia hämmentää ja heissä se voi herättää vastustusta ja pelon juurikin siitä synkretismistä, jonka välttäminen artikkelissakin mainittiin. Itse olen hengellisesti monien mielestä vääräoppinen ja sellainen oman tien kulkija, joka ei näe tässä asiassa ristiriitaa. Pidän paitsi kirkkokuntien, myös uskontojen välistä ekumeniaa suotavana ilmiönä, joka edistää rauhaa, yhteenkuuluvuutta ja yhteisymmärrystä. Koen, että uskontojen ydin on monella tapaa sama. Asia puetaan vain erilaiseen muotoon eri kulttuureissa. Ymmärrän kyllä, että tätä näkemystäni eivät monet kristityt hyväksy.

    • eräs saattomies

      Tässä yhteydessä on hyvä ottaa esille "kohtaaminen kirkollisessa toimituksessa": jokainen meistä joutuu harvemmin tai useammin osallistumaan kirkolliseen vainajan ns. siunaustilaisuuteen, siitä riippumatta, mikä on osallistujan "hengellinen" vakaumus. Kokemukseni mukaan useimmiten tilaisuuteen kuuluu uskontunnustuslitania seisomaannousukoreografioineen. Miksi uskontunnustuslitaniaa pidetään kyseisessä tilaisuudessa? " Maallistuneelle" se on piinallinen, mahtaako moni "uskovainenkaan" enää ilman itsepetosta uskontunnustukse sisältöä? Erityisesti vainajan "siunaustilaisuuteen" tuleeluonnollisesti pajon niitäkin, jotka eivät tunnusta kristillistä uskoa.

      • Tuo on ihan hyvä huomio ja kannattaakin miettiä uskonkysymyksiä sekä eri kristillisiä tapoja nimenomaan omakohtaisesti.
        Uskontunnustus siunaustilanteessa on vaihtoehtoinen osa eli sitä ei suinkaan aina käytetä. Itse pappina käytän sitä lähes aina, koska kirkolliset toimitukset ovat osa seurakunnan jumalanpalveluselämää (haluammepa sitä tai emme) ja jumalanpalveluksiin kuuluu uskontunnustus.
        Toisaalta siinä kohtaa toimitusta, jossa uskontunnustus lausutaan, se sopii hyvin, koska se myös eräällä tavalla johdattaa itse siunaamiseen eli hiekan heittoon ja siunaussanoihin ja selventää, mistä kristillisessä uskossa viime kädessä on kyse. Näin itse uskon.

        Uusi opas on varmaan ihan hyvä ja tärkeä, mutta tulee muistaa että kristillinen toimitus pysyy edelleenkin kristillisenä.

        Antti-pappi


      • sivistystä

        eräs saattomies

        Ei minusta hyvänen aika osallistujien vakaumusten mukaan pidä järjestää tilaisuutta, vaan "päähenkilöiden", kuten vainajan tai vauvan vanhempien. Sehän olisi aivan törkeää, jos vaikkapa minä vaatisin, että ateistin hautajaisissa on veisattava virsiä, koska minä osallistun niihin ja olen kristitty.

        Jos oma elämänkatsomus ei kestä toisenlaisen elämänkatsomuksen mukaista tilaisuutta, siihen tilaisuuteen ei sitten voi osallistua.


    • lapset kastettiin jo

      Vähän myöhässä ovat ohjeistukset. Kirkko tulee aina jälkijunassa.

    • FUCKIFUU

      Tärkeintä on ettei pappi sano törkeästi kuten rukouksessaan toivo ateistien järkiintyvän ja ottavan Pyhän Hengen vastaan, sillä tavalla pappi voi saada kipeä nenän.

    • Juuri näin, päähenkilöiden mukaan. Uskontunnustus kuitenkin selkeästi ilmaisee, mihin uskoon henkilö aikanaan on kastettu ja mihin uskoon koko toimitus perustuu.

      Tiedostan ja ymmärrän, että jollekulle et.lut.kirkon tunnustuksen "nousemme seisomaan"-efekti voi olla se raja, jonka yli ei oman vakaumuksensa takia halua mennä. Sitten ei mene. Jos aivan lähiomaisissa on tällaisia henkilöitä, on asia tietenkin hiukan mutkikkaampi, mutta toivoisin että sitten he voisivat ottaa asian esille ja siitä keskusteltaisiin. Jo se, että omaiset tietävät papin ymmärtävän heidän ristiriitansa asiassa, voisi auttaa.

      Itse opas on mielestäni ihan hyvä olemassa. On mukavaa, että on yhteisesti vedetty linja olemassa niitä tilanteita varten, joissa eri uskonnot ovat läsnä.

      Sinikka-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6414
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe