Charles de Gaulle lentokentältä junalla keskustaan??

kristiine2

Miten Pariisin Charles de Gaulle lentokentältä pääsee helposti keskustaan latinalaiskortteerin lähelle? Oon lukenut että junalla kannattaisi mennä.. Eli ne junat varmaan lähtee siitä lentokenttä alueelta, ettei tarvi kauas kävellä? Miten se lippu hommeli toimii? Eli pitääkö lippu ostaa jostain ennenku astuu junaan vai saako sen ostettua junasta? Kiitos vastauksista etukäteen ja pahoittelen tyhmiä kysymyksiä, ekaa kertaa suurkaupunkiin =)

4

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustaan
    • Chattonen

      Tuossa tuli hyvä linkki jo yllä. Lippu ostetaan asemalla ennen junaan menoa, joko automaatista tai tiskiltä. Yleensä laiturillekaan ei pääse ilman lippua (en ole vuosiin tullut junalla CDG:ltä, joten en muista miten homma on siellä). Jäätte junasta St.Michelin tai Luxembourgin asemalla, katso kartasta kumpi on lähempänä hotellianne.

    • Pariisiin haaveileva

      Tää on jo vähän vanha keskustelu mutta toivottavasti joku vielä lukee. Eli ollaan suunniteltu matkaa Pariisiin, ja mietityttää että voiko nuo liput tuohon junaan ostaa ihan tiskiltä, eikä tarvis automaattia käyttää. Osaavatko he englantia? Varmaan automaatin saa kuitenkin englanniksikin?
      Sen lisäks mietityttää tuo CDG, onko miten selkeä kenttä ja selkeät opasteet?

      • CDG on selkeä kenttä

        "Puis-je acheter un titre de transport dans les aéroports ?

        Dans chaque terminal des aéroports parisiens, vous pouvez acheter des titres de transport auprès des guichets SNCF et RATP ou dans les espaces Accueil et Informations touristiques."

        Kenttä ja opasteet ovat selkeät. Liippuja voi ostaa juna-asemalta tai turisti-informaatio pisteistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1917
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1499
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      57
      1122
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1080
    5. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      72
      1043
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      991
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      22
      976
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      920
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      829
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      779
    Aihe