GSX-F:n vaihteisto

Minulla on tullainen otsikossa mainittu 750 kuutioinen Suska, jonka vasta ostin. Ihmetystäni on herätänyt vaihteiston ulina, joka tosin häipyy isommilla vaihteilla matkanopeuksissa.

Katselin netistä vaihteiston räjäytyskuvia ja totesin laatikon toteutetun suorahampaisilla hammasrattailla, jotka ovat meluisampia, mutta kestävämpiä, kuin vinohampaiset rattaat.

Lieneekö Suzukin vaihteistomelussa juuri tuosta kysymys, vai onko syytä huolestua ja epäillä vaikka laakerivikaa.
3316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä ole mitään hätää kuuluu asiaan. suzukin kone ääntelee aina hieman enemmän kuin muut mutta se myös kestää.

Äänestä
  • Ajelin tuossa viikonloppuna Sussulla parin tuhannen kilometrin lenkin. Eipä se ulina siitä miksikään muuttunut, joten kysymys ei mitä ilmeisemmin ole mistään viasta, vaan ominaisuudesta. Vaihdoin ennen reissuun lähtöä pyörään öljyt ja suodattimen, jolla ei ollut mitään vaikutusta vaihteiston ääntelyyn, eikä toimintaan muutenkaan.

    Äänestä

  • alkup kirjoitti:

    Ajelin tuossa viikonloppuna Sussulla parin tuhannen kilometrin lenkin. Eipä se ulina siitä miksikään muuttunut, joten kysymys ei mitä ilmeisemmin ole mistään viasta, vaan ominaisuudesta. Vaihdoin ennen reissuun lähtöä pyörään öljyt ja suodattimen, jolla ei ollut mitään vaikutusta vaihteiston ääntelyyn, eikä toimintaan muutenkaan.

    Mulla on periaatteessa samalla koneella varustettu GSX600F.
    Sen vaihteisto ujeltaa kolmosvaihteella selvästi, mutta eipä juuri muilla välityksillä.
    Pelillä on ajettu vasta 24 tkm.

    Tämä yksilö taas pitää nokka-akseleiden seudulla katkovaa hiljaista ujellusta. Samanmoista pitää auton lämpöpuhaltimen laakeri hieman kuluneena. Ääni kuuluu vain tyhjäkäynnillä. Onkos muilla tämmöistä ääntä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


7+3 kirjoitti:

Minulla on tullainen otsikossa mainittu 750 kuutioinen Suska, jonka vasta ostin. Ihmetystäni on herätänyt vaihteiston ulina, joka tosin häipyy isommilla vaihteilla matkanopeuksissa.

Katselin netistä vaihteiston räjäytyskuvia ja totesin laatikon toteutetun suorahampaisilla hammasrattailla, jotka ovat meluisampia, mutta kestävämpiä, kuin vinohampaiset rattaat.

Lieneekö Suzukin vaihteistomelussa juuri tuosta kysymys, vai onko syytä huolestua ja epäillä vaikka laakerivikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu