baikal mielessä

mehtuukaus13

Terve tietääkö, joku miltä sivulta löytäis uusia baikaleita mielummin päälekkäis/rinnakkaispiippusia haulikoita huom!!UUSIA aseita ei käytettyjä! kiinosta kokeila kiekkojen ammunnassa kokeila noita ryssien laatu aseita ja olen aloitteija näissä hommissa :)

7

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IZ-27

      Tässä osoite edulliselle maahantuojalle:
      OULUN ASE T:mi
      Tavaraa löytyy ja hinnat ok !
      (on muuten ihan official-firma)
      Takuut toimii 100%

    • silti tyytyväinen

      Baikkalia ostaessa muulla ei väliä mutta tarkasta takatukki huolellisesti, kannattaa tarkastella kuinka tukkipuun syyt menevät aseen kaulan kohdalla, jos ne esim varmistimen kohdalta taipuu heti tukin kaulan sivulle niin sellaista asetta ei kannata ottaa sillä tulin halkeaminen /katkeaminen on silloin todennäköisempää kuin sellaisen jossa puun syyt jatkuvat reippaasti kaulan ohi kohti takatukin taka-osaa.

      Tämä seikka koskee muitakin puutukkisia asemerkkejä, joissakin aseissa tukin puut on valikoitu huolella ja se näkyy myös hinnassa, baikal on edullinen ase ja sen tukkumateriaali ei välttämättä ole valikoitu niin huolella kuin kalliimmissa aseissa.

      Itselläni baikal taiga jossa ed. mainittu vika ja tulli halkesi juuri varmistimmen kohdalta, kiertyen alas kohti pistoolikahvaa, tein tekohengityskorjauksen ja teippasin halkeama kohdan vahvalla ja venyvällä itsevulkanoituvalla teipillä ja se olikin ihan hyvä konsti sillä tukki on nyt kestänyt jo kaksi syksyä ja itsevulkanoituva teippi on pysynyt paikoillaan ja antaa muyös hyvän otepinnan kädelle märkänäkin.

      Hieman kalliimmassa, baikalin rinnakkaispiippuisessa ja englantilaismallisella tukilla varustettussah haulikossani on huomattavasti parempi laatuinen tukki ja se on lisäksi aika ohut kaulaltaan, pistooliperäähän engl.maalisessa tukissa ei ole.

      Baikal taiga ollut minulla jo 4 vuotta ja silti olisivat korjanneet takuun piikkiin takatukin mutta en halunnut vaivautua viemään asetta korjattavaksi..ostan uuden tukin jos vika pahenee ja sovitan tukin itse.

      Mieleen tuli juuri että liekö tarjolla synteettisiä tukkeja??

      • mehtuukaus13

        kiitoksia neuvoidta en ois itellä tullut tota tukkijuttua mieleen.Aion olla aseen ostossa tarkkana tossa tukki jutussa.


    • baikal on rikkautta

      Paljon on juttua baikkaleista, balalaikoista..on hyvä olla köyhä metsästysasetta ostettaessa sillä silloin ostaa aika varmasti baikalin ja ja näin köyhästä tulee onnellinen ja hyvän metsästysaseen omistaja.

      En näe mitään eroa sillä onko kyseessä baikal tai jokin kalliimpi ase, aivan samalla tavalla haulit piipusta lähtee, aivan samalla tavalla aseeseen kolhuja tulee.

      Joillakin vaan rintakarvoja kasvattaa kun hankkivat kalliin aseen ja kuitenkin vastapainona takaraivossa kolkuttelee se että kuinka paljon aseeseen menikään rahaa, aseeseen jota kannetaan metsässä muutaman kerran vuodessa, loppu-ajat se lojuu asekaapissa.

    • esimerkki

      Ase.fi. Siellä on paljon baikkaleita.. Itsellä myös baikkal hyvä haulikko.

    • von tööpel

      Kyllä käytetty haulikkokin ihan kelpo ase jos nyt ei aivan raatoa osta, edullisesti voi saada rinnakkaispiippuisen laatuhaulikon jossa esim laatuluokka 1 tai 2.

      Itse haaveilen käytetystä drillingistä, niillä on vielä hintaa mutta ei läheskään niin törkeän paljon kuin uutena.

      • von röööper

        Kivääri, kiikari ja jalat, semmoiset 1300 euroa.
        Haulikko 200 - 900 euroa.
        Käytetty drillinki kiikarilla: pari tonnia.

        Mitä yhdistelmää kannat mieluiten metsässä? Yhtä asetta kädessä, jolla voit ampua kaikkea riistaa vai yhtä kädessä ja toista selässä, jolloin katsotaan kuntoa ihan eri tavalla? Vai pelkkää haulikkoa ja katselet, että voi kun linnut nousevat nätisti puuhun vai kivääriä ja huomaat, että oho tulipas taas nätti pomppu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2415
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1788
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1319
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe