Olen jonkin aikaa potenut kamalaa väsymystä.
Mitattiin normiarvoja ja myös D-vitamiiniarvo. Kaikki muu suurin piirteion ok,mutta D-vitamiiniarvo yli normi rajojen. Olen säännöllisesti syönyt D-vitamiini lisää pari vuotta.
Ilmeisesti väsymyksen oire onkin nyt liian korkea D.
D-vitramiiniarvo, väsymys
12
418
Vastaukset
- olin myös väsynyt
Kesällä ei kannata syödä purkista
- normiraja?
Mikä on normiraja?
Syöthän magnesiumia?- liika on liikaa
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
- onko tämä hyvä?
liika on liikaa kirjoitti:
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
http://m.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-100-Pure-Powder-8-oz-227-g/1101
- liika on liikaa
Normiraja on 45-165 nmol/l, verestä mitattuna.
Minulla tämä D-arvo mitattiin, koska poden monta eri pitkäaikaisairautta.
Oma arvoni oli vähän alle 200. - ethän syö?
liika on liikaa kirjoitti:
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
Älä syö multitabsia.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm - näin on
liika on liikaa kirjoitti:
Normiraja on 45-165 nmol/l, verestä mitattuna.
Minulla tämä D-arvo mitattiin, koska poden monta eri pitkäaikaisairautta.
Oma arvoni oli vähän alle 200.Sekä ihossa syntynyt että suolistosta imeytynyt D-vitamiini muuntuu elimistössä biologisesti aktiiviseen 1,25(OH)2D-vitamiinimuotoon kahden reaktion, hydroksylaation, kautta, joista ensimmäinen tapahtuu maksassa ja toinen munuaisissa. D-vitamiini muuttuu maksassa ensin kalsidioliksi, eli ns. inaktiiviseksi D-vitamiiniksi ja edelleen munuaisissa kalsitrioliksi eli biologisesti aktiiviseksi D-vitamiinin muodoksi.
Myös maksan, munuaisten ja lisäkilpirauhasen toimintahäiriöt saattavat vaikuttaa D-vitamiinin toimintaan, joten asiasta kannattaa keskustella oman lääkärin kanssa ennenkuin alkaa syömään lisäravinteena D3-vitamiinia.
Sarkoidoosia ja muita granulomatoottisia tulehduksia sairastavien potilaiden D-vitamiinihoito voi olla yllätyksellinen. Heillä 25-OH-D-vitamiinin muuntuminen 1,25-(OH)2-D-vitamiiniksi on kiihtynyt ja hyperkalsemian ja -kalsiurian vaara on suurentunut. Siksi 25-OH-D-mittausten lisäksi on seurattava seerumin ionisoitua tai albumiinikorjattua kokonaiskalsiumia ja kalsiumin eritystä virtsaan.
Mitkä lääkkeet estävät D-vitamiinia?
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=1578
Veteenkin voi kuolla. Ihan pari senttiä riittää.
Jos on lääkityksiä tai "erikoisia" sairauksia, niin aina ottaa selvää, mitä saa syödä ja mitä ei.
Omia D-vitamiinitasoja (S-D-25) kannattaa seurata, jotta nauttii vitamiinia oikean annoksen. D-vitamiinitason mittauksen voi pyytää omalta lääkäriltään.
Luotettavimmin S-D-25 mitataan nestekromatografialla tai massaspektrometrialla. - 100.
näin on kirjoitti:
Sekä ihossa syntynyt että suolistosta imeytynyt D-vitamiini muuntuu elimistössä biologisesti aktiiviseen 1,25(OH)2D-vitamiinimuotoon kahden reaktion, hydroksylaation, kautta, joista ensimmäinen tapahtuu maksassa ja toinen munuaisissa. D-vitamiini muuttuu maksassa ensin kalsidioliksi, eli ns. inaktiiviseksi D-vitamiiniksi ja edelleen munuaisissa kalsitrioliksi eli biologisesti aktiiviseksi D-vitamiinin muodoksi.
Myös maksan, munuaisten ja lisäkilpirauhasen toimintahäiriöt saattavat vaikuttaa D-vitamiinin toimintaan, joten asiasta kannattaa keskustella oman lääkärin kanssa ennenkuin alkaa syömään lisäravinteena D3-vitamiinia.
Sarkoidoosia ja muita granulomatoottisia tulehduksia sairastavien potilaiden D-vitamiinihoito voi olla yllätyksellinen. Heillä 25-OH-D-vitamiinin muuntuminen 1,25-(OH)2-D-vitamiiniksi on kiihtynyt ja hyperkalsemian ja -kalsiurian vaara on suurentunut. Siksi 25-OH-D-mittausten lisäksi on seurattava seerumin ionisoitua tai albumiinikorjattua kokonaiskalsiumia ja kalsiumin eritystä virtsaan.
Mitkä lääkkeet estävät D-vitamiinia?
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=1578
Veteenkin voi kuolla. Ihan pari senttiä riittää.
Jos on lääkityksiä tai "erikoisia" sairauksia, niin aina ottaa selvää, mitä saa syödä ja mitä ei.
Omia D-vitamiinitasoja (S-D-25) kannattaa seurata, jotta nauttii vitamiinia oikean annoksen. D-vitamiinitason mittauksen voi pyytää omalta lääkäriltään.
Luotettavimmin S-D-25 mitataan nestekromatografialla tai massaspektrometrialla.Jos ei ole mitään D-vitamiiniin liittyvää tai epäiltävää sairautta, nii ei ainakaan terveyskeskuslääkäri suostu määräämään "näin on" esittämiä tutkimuksia.
Mielestäni 100 mikrogrammaa on turvallinen määrä päivittäin.
- liikaa?
Mikä oli yli normirajojen luku. Jos niin olisi, niin olet syönyt rankkoja määriä, ainakin 200-300 mikrogrammaa päivässä. Ehkä enemmänkin.
- 100µg
Ravitsemussuositukset ja D-vitamiini
Suomessa ja muissa Pohjoismaissa ollaan parhaillaan päivittämässä pohjoismaisia ravitsemussuosituksia. Mm. D-vitamiinin saantisuosituksia ollaan nostamassa tänä syksynä aikuisilla 7,5µg -> 10µg.
Luoja ei kuitenkaan laskenut D-vitamiinin päiväannosta puolen mikrogramman tarkkuudella vaan mahdollisti aurinkohormonin jopa 250 µg:n kertatuotannon ihossa, mikä etelässä tuottaa seerumin kalsidiolipitoisuuden 100–200 nmol/l (Vieth 2009).
Keskieurooppalainen työryhmä (paneeli) on laatinut luonnoksen uusiksi D-vitamiinin saantisuosituksiksi Keski-Euroopan maissa. Paneelia, jossa on mukana yli 30 kansainvälisesti tunnettua D-vitamiinitutkijaa, valtaosa itäeurooppalaisia, johtaa puolalainen tohtori Pawe? P?udowski (Children’s Memorial Health Institute, Warsaw). Paneeli ehdottaa, että sen suositukset tulisivat voimaan Keski-Euroopan maissa kansanterveystyössä ja sairaanhoidossa. Uutta tässä on myös se, että nyt riskiryhmille annetaan suuremmat suositukset kuin terveille ja että suositukseen on lisätty ohje seerumin D-vitamiinin pitoisuuden alarajasta (75 nmol/l) ja ihanteellisesta pitoisuudesta (125 nmol/l).
Luonnos uusiksi ohjeiksi:
Yleiset saantisuositukset päivää kohti
• Vauvat 0-6 kuukautta: 400 IU eli 10 µg
• Vauvat 6-12 kk: 400-600 IU eli 10–15 µg
• Lapset ja nuoret: 600-1.000 IU eli 15–25 µg
• Aikuiset: 800-2.000 IU eli 20–50 µg
• Raskaana olevat naiset: 1.500-2.000 IU eli 37,5–50 µg
Riskiryhmille
• Keskoset: 400-800 IU eli 10–20 µg
• Lihavat lapset: 1.200-2.000 IU eli 30–50 µg
• Lihavat aikuiset: 1.600-4.000 IU eli 40–100 µg
• Yötyöläiset: 1.000-2.000 IU eli 25–50 µg
Seerumin D-vitamiinin pitoisuus (S-D-25)
Ensimmäistä kertaa saantisuosituksiin liitetään nyt myös suositus seerumin D-vitamiinin pitoisuudesta, jonka tulee olla yli 30 ng/ml eli yli 75 nmol/l. Optimaalisena pitoisuutena pidetään 125 nmol/l. [Siihen pääseminen edellyttää Suomessa yleensä yli 100 mikrogramman päivittäistä saantia.]
“Lasten, nuorten, aikuisten ja ikääntyvien D-vitamiinitilannetta on parannettava kiireesti”, toteavat kirjoittajat. ”Tämä paperi tarjoaa huolellisesti harkitun konsensuksen (yhteisymmärryksen) D-vitamiinilisien käytöstä Keski-Euroopassa. D-vitamiinin puutteen ehkäisyn tulee kuulua lääkäreiden ja muiden terveydenhuollon ammattihenkilöiden sekä poliittisten päättäjien prioriteetteihin”, lausuu paneli.
D-vitamiinin saantisuositukset ovat kaikkialla liian pienet nykyisen tutkimustiedon mukaan. Suomessa ja muissa Pohjoismaissa ollaan nostamassa lokakuussa suosituksia, mutta vain kosmeettisesti 7,5 mikrogrammasta 10:een päivää kohti. Luulisin, että tämäkin paperi luo painetta pohjoismaisiin suosituksiin. Onhan D-vitamiinin saanti auringosta Pohjoismaissa vielä vähäisempää kuin Keski-Euroopassa. Dokumentti osoittaa, että keskieurooppalaiset D-vitamiinitutkijat ovat eri linjoilla Suomen "virallisten asiantuntijoiden" kanssa. Koko suositusluonnos on luettavissa maksutta alla olevasta linkistä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2550 - 45645
Aloittajan väsymyksen takana tuskin on D-vitamiini. Syöthän varmasti tarpeeksi myös muita tärkeitä vitamiineja ja kivennäisaineita?
- 3+3
Kokonaisuus ratkaisee ja suomalaisilla on hyvin paljon eri ravintoaineiden puutoksia.
D-vitamiinin viitearvot ovat 100-150 nmol/l.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2244576Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453308Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142238Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa211889Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51208- 741043
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat261035Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691035- 77966
- 54926