Olen jonkin aikaa potenut kamalaa väsymystä.
Mitattiin normiarvoja ja myös D-vitamiiniarvo. Kaikki muu suurin piirteion ok,mutta D-vitamiiniarvo yli normi rajojen. Olen säännöllisesti syönyt D-vitamiini lisää pari vuotta.
Ilmeisesti väsymyksen oire onkin nyt liian korkea D.
D-vitramiiniarvo, väsymys
12
397
Vastaukset
- olin myös väsynyt
Kesällä ei kannata syödä purkista
- normiraja?
Mikä on normiraja?
Syöthän magnesiumia?- liika on liikaa
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
- onko tämä hyvä?
liika on liikaa kirjoitti:
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
http://m.iherb.com/Now-Foods-Magnesium-Citrate-100-Pure-Powder-8-oz-227-g/1101
- liika on liikaa
Normiraja on 45-165 nmol/l, verestä mitattuna.
Minulla tämä D-arvo mitattiin, koska poden monta eri pitkäaikaisairautta.
Oma arvoni oli vähän alle 200. - ethän syö?
liika on liikaa kirjoitti:
Syön Multi Tabsia,mutta siinä ei taidakaan olla magnesiumia vaan mangaania?
Älä syö multitabsia.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm - näin on
liika on liikaa kirjoitti:
Normiraja on 45-165 nmol/l, verestä mitattuna.
Minulla tämä D-arvo mitattiin, koska poden monta eri pitkäaikaisairautta.
Oma arvoni oli vähän alle 200.Sekä ihossa syntynyt että suolistosta imeytynyt D-vitamiini muuntuu elimistössä biologisesti aktiiviseen 1,25(OH)2D-vitamiinimuotoon kahden reaktion, hydroksylaation, kautta, joista ensimmäinen tapahtuu maksassa ja toinen munuaisissa. D-vitamiini muuttuu maksassa ensin kalsidioliksi, eli ns. inaktiiviseksi D-vitamiiniksi ja edelleen munuaisissa kalsitrioliksi eli biologisesti aktiiviseksi D-vitamiinin muodoksi.
Myös maksan, munuaisten ja lisäkilpirauhasen toimintahäiriöt saattavat vaikuttaa D-vitamiinin toimintaan, joten asiasta kannattaa keskustella oman lääkärin kanssa ennenkuin alkaa syömään lisäravinteena D3-vitamiinia.
Sarkoidoosia ja muita granulomatoottisia tulehduksia sairastavien potilaiden D-vitamiinihoito voi olla yllätyksellinen. Heillä 25-OH-D-vitamiinin muuntuminen 1,25-(OH)2-D-vitamiiniksi on kiihtynyt ja hyperkalsemian ja -kalsiurian vaara on suurentunut. Siksi 25-OH-D-mittausten lisäksi on seurattava seerumin ionisoitua tai albumiinikorjattua kokonaiskalsiumia ja kalsiumin eritystä virtsaan.
Mitkä lääkkeet estävät D-vitamiinia?
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=1578
Veteenkin voi kuolla. Ihan pari senttiä riittää.
Jos on lääkityksiä tai "erikoisia" sairauksia, niin aina ottaa selvää, mitä saa syödä ja mitä ei.
Omia D-vitamiinitasoja (S-D-25) kannattaa seurata, jotta nauttii vitamiinia oikean annoksen. D-vitamiinitason mittauksen voi pyytää omalta lääkäriltään.
Luotettavimmin S-D-25 mitataan nestekromatografialla tai massaspektrometrialla. - 100.
näin on kirjoitti:
Sekä ihossa syntynyt että suolistosta imeytynyt D-vitamiini muuntuu elimistössä biologisesti aktiiviseen 1,25(OH)2D-vitamiinimuotoon kahden reaktion, hydroksylaation, kautta, joista ensimmäinen tapahtuu maksassa ja toinen munuaisissa. D-vitamiini muuttuu maksassa ensin kalsidioliksi, eli ns. inaktiiviseksi D-vitamiiniksi ja edelleen munuaisissa kalsitrioliksi eli biologisesti aktiiviseksi D-vitamiinin muodoksi.
Myös maksan, munuaisten ja lisäkilpirauhasen toimintahäiriöt saattavat vaikuttaa D-vitamiinin toimintaan, joten asiasta kannattaa keskustella oman lääkärin kanssa ennenkuin alkaa syömään lisäravinteena D3-vitamiinia.
Sarkoidoosia ja muita granulomatoottisia tulehduksia sairastavien potilaiden D-vitamiinihoito voi olla yllätyksellinen. Heillä 25-OH-D-vitamiinin muuntuminen 1,25-(OH)2-D-vitamiiniksi on kiihtynyt ja hyperkalsemian ja -kalsiurian vaara on suurentunut. Siksi 25-OH-D-mittausten lisäksi on seurattava seerumin ionisoitua tai albumiinikorjattua kokonaiskalsiumia ja kalsiumin eritystä virtsaan.
Mitkä lääkkeet estävät D-vitamiinia?
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=1578
Veteenkin voi kuolla. Ihan pari senttiä riittää.
Jos on lääkityksiä tai "erikoisia" sairauksia, niin aina ottaa selvää, mitä saa syödä ja mitä ei.
Omia D-vitamiinitasoja (S-D-25) kannattaa seurata, jotta nauttii vitamiinia oikean annoksen. D-vitamiinitason mittauksen voi pyytää omalta lääkäriltään.
Luotettavimmin S-D-25 mitataan nestekromatografialla tai massaspektrometrialla.Jos ei ole mitään D-vitamiiniin liittyvää tai epäiltävää sairautta, nii ei ainakaan terveyskeskuslääkäri suostu määräämään "näin on" esittämiä tutkimuksia.
Mielestäni 100 mikrogrammaa on turvallinen määrä päivittäin.
- liikaa?
Mikä oli yli normirajojen luku. Jos niin olisi, niin olet syönyt rankkoja määriä, ainakin 200-300 mikrogrammaa päivässä. Ehkä enemmänkin.
- 100µg
Ravitsemussuositukset ja D-vitamiini
Suomessa ja muissa Pohjoismaissa ollaan parhaillaan päivittämässä pohjoismaisia ravitsemussuosituksia. Mm. D-vitamiinin saantisuosituksia ollaan nostamassa tänä syksynä aikuisilla 7,5µg -> 10µg.
Luoja ei kuitenkaan laskenut D-vitamiinin päiväannosta puolen mikrogramman tarkkuudella vaan mahdollisti aurinkohormonin jopa 250 µg:n kertatuotannon ihossa, mikä etelässä tuottaa seerumin kalsidiolipitoisuuden 100–200 nmol/l (Vieth 2009).
Keskieurooppalainen työryhmä (paneeli) on laatinut luonnoksen uusiksi D-vitamiinin saantisuosituksiksi Keski-Euroopan maissa. Paneelia, jossa on mukana yli 30 kansainvälisesti tunnettua D-vitamiinitutkijaa, valtaosa itäeurooppalaisia, johtaa puolalainen tohtori Pawe? P?udowski (Children’s Memorial Health Institute, Warsaw). Paneeli ehdottaa, että sen suositukset tulisivat voimaan Keski-Euroopan maissa kansanterveystyössä ja sairaanhoidossa. Uutta tässä on myös se, että nyt riskiryhmille annetaan suuremmat suositukset kuin terveille ja että suositukseen on lisätty ohje seerumin D-vitamiinin pitoisuuden alarajasta (75 nmol/l) ja ihanteellisesta pitoisuudesta (125 nmol/l).
Luonnos uusiksi ohjeiksi:
Yleiset saantisuositukset päivää kohti
• Vauvat 0-6 kuukautta: 400 IU eli 10 µg
• Vauvat 6-12 kk: 400-600 IU eli 10–15 µg
• Lapset ja nuoret: 600-1.000 IU eli 15–25 µg
• Aikuiset: 800-2.000 IU eli 20–50 µg
• Raskaana olevat naiset: 1.500-2.000 IU eli 37,5–50 µg
Riskiryhmille
• Keskoset: 400-800 IU eli 10–20 µg
• Lihavat lapset: 1.200-2.000 IU eli 30–50 µg
• Lihavat aikuiset: 1.600-4.000 IU eli 40–100 µg
• Yötyöläiset: 1.000-2.000 IU eli 25–50 µg
Seerumin D-vitamiinin pitoisuus (S-D-25)
Ensimmäistä kertaa saantisuosituksiin liitetään nyt myös suositus seerumin D-vitamiinin pitoisuudesta, jonka tulee olla yli 30 ng/ml eli yli 75 nmol/l. Optimaalisena pitoisuutena pidetään 125 nmol/l. [Siihen pääseminen edellyttää Suomessa yleensä yli 100 mikrogramman päivittäistä saantia.]
“Lasten, nuorten, aikuisten ja ikääntyvien D-vitamiinitilannetta on parannettava kiireesti”, toteavat kirjoittajat. ”Tämä paperi tarjoaa huolellisesti harkitun konsensuksen (yhteisymmärryksen) D-vitamiinilisien käytöstä Keski-Euroopassa. D-vitamiinin puutteen ehkäisyn tulee kuulua lääkäreiden ja muiden terveydenhuollon ammattihenkilöiden sekä poliittisten päättäjien prioriteetteihin”, lausuu paneli.
D-vitamiinin saantisuositukset ovat kaikkialla liian pienet nykyisen tutkimustiedon mukaan. Suomessa ja muissa Pohjoismaissa ollaan nostamassa lokakuussa suosituksia, mutta vain kosmeettisesti 7,5 mikrogrammasta 10:een päivää kohti. Luulisin, että tämäkin paperi luo painetta pohjoismaisiin suosituksiin. Onhan D-vitamiinin saanti auringosta Pohjoismaissa vielä vähäisempää kuin Keski-Euroopassa. Dokumentti osoittaa, että keskieurooppalaiset D-vitamiinitutkijat ovat eri linjoilla Suomen "virallisten asiantuntijoiden" kanssa. Koko suositusluonnos on luettavissa maksutta alla olevasta linkistä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2550 - 45645
Aloittajan väsymyksen takana tuskin on D-vitamiini. Syöthän varmasti tarpeeksi myös muita tärkeitä vitamiineja ja kivennäisaineita?
- 3+3
Kokonaisuus ratkaisee ja suomalaisilla on hyvin paljon eri ravintoaineiden puutoksia.
D-vitamiinin viitearvot ovat 100-150 nmol/l.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot8017056Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss329884Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen284801Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2333855Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333123Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142810Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102761Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.232631"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita482460Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling732443