Kertokaa nyt viisaammat miten toimii tietulli ja Avis-vuokraamon auto lähdettäessä Miamin kentältä. Olen tutkinut karttaa sen verran, että kentältä lähdettäessä on muutama maili maksullista tietä ennenkuin pääsee 95-tielle, joka on maksuton. Se muutaman mailin matka on ainoa maksullinen jota meidän tarvitsee ajaa, muuten käytämme vain maksuttomia teitä ja auton palautamme Miami Beachille, joten takaisin kentälle ei tarvitse tulla.
Tullia ei voi enää käteisellä maksaa, mutta ei kai tuon pätkän takia kannata jotain elektonista laitetta vuokrata eikä meidän navissa taida olla mahdollisuutta antaa ohjetta välttää maksullisia teitä
Miamin kenttä ja tietullit
8
2286
Vastaukset
Saattaa olla, että Avisin autoissa Miamissa on tuo maksukortti vakiona, mutta jos siitä veloitetaan erikseen niin ilmankin selviää. Jos navigaattorisi ei mahdollista "vältä tiemaksuja" niin katso vaikka Google Mapsista reitti lentokentältä I95:lle välttäen tiemaksuja..
Sillä vihreällä Dolphin Expwy (836) on tullipiste kentän ja I95 välissä, mutta voit kiertää sen etelän kautta esim. kentältä ensin 836 itään ja sitten ennen tullipistettä etelään S.W.27 Ave, sitten N.W. 7th St. itään kunnes 933 pohjoiseen ja sitten jälleen 836 itään kunnes tulet I95:lle.
Google Mapsista näet tämän aivan selvästi, kun ruksaat "Vaihtoehdoista" "vältä maksuja"-kohdan. Matkaa kentältä I95:lle tulee alle 10 km.
Olen itse ajanut kentän ja kaupungin väliä monet kerrat ilman tullimaksuja.- Tietullit
Ihan nyt oikeesti. Kannattaako tälläistä asiaa edes miettiä ja suunnitella. Avis autossa on automaattinen tietullin lukija, joka kustantaa $2,95 / vuorokausi, JOS sitä käyttää tietulli joka on Miamin alueella $0,75-$3,00. Joten en mä ainakaan lähtisi tietulliteitä rahan takia välttelemään. Näyttäis että Dolphin tai airport expressway kustantaa $1-$2. Aiotteko vain ajaa MIA -> Miami Beach vai oliko tarkoitus väistellä tietulliteitä enemmänkin Floridassa?
- ekaa kertaa Floridaa
jos se noin halpaa on ja se on autossa vakiona niin ei tietenkään kannata pihistellä eikä sitten tarvi yrittää väiltellä tulliteitä. Mememme vain Fort Lauderdaleen viikoksi ja sieltä sitten Karibian risteilylle toiseksi viikoksi.
- nonfinn
Tassa sinulle helppo ratkaisu pulmaan: Avisilla aukaiset suusi ja kysyt miten tietullien kanssa menetellaan kun omassa maassasi sellaisia ei ole ja olet ensi kertaa asialla. Easy as pie.
- tietullit
nonfinn kirjoitti:
Tassa sinulle helppo ratkaisu pulmaan: Avisilla aukaiset suusi ja kysyt miten tietullien kanssa menetellaan kun omassa maassasi sellaisia ei ole ja olet ensi kertaa asialla. Easy as pie.
No siinä ei paljo neuvoja tarvita kun muistaa vetää sen lukijan auki liikkeelle lähtiessä eikä koske siihen koko vuokra-aikana niin homma pelittää. Sitten vuokrauksen jälkeen Avis veloittaa luottokorttia ehkä viikko, kaks myöhemmin.
Miami Airport -----> Fort Lauderdale. Ilman tietulleja!
Tässä helppo, hiljainen ja rauhallinen reitti, alle 50 mailia.
Autovuokraamolta Le Jeune Roadia pohjoiseen.
Sitten Okeechobee Roadille ylämäkeen. Palmetto ExpressWay ja Highway 75 kohti Naplesia siis pohjoiseen. Alle 30 mailia ja tulee iso risteys, josta oikealle kohti Fort Lauderdalea. Hyvä reitti ja helppo osata.- Arsut
Koko hommassa tietullit ovat niin pieni menoerä, että me emme ole viitsineet niiden kanssa puljata. Mukavaa reissua!
- Arjupa
Sunny Pass maksaa jonkun kympin ja sillä voit ajella vapaasti. Ainakin pari vuotta sitten SunnyPassille oli Miamiin keskustaan ajettaessa óma ruuhkaton kaista ja muillakin tullipaikoilla Sunny Passilla vaan ajettiin omasta portista läpi ongelmitta. En tiedä, oliko se halvin, mutta se oli varma ja helppo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262534
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772326Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv662313Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m202012- 841759
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71539Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä161261- 41103
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32947