Miamin kenttä ja tietullit

ekaa kertaa Floridaa

Kertokaa nyt viisaammat miten toimii tietulli ja Avis-vuokraamon auto lähdettäessä Miamin kentältä. Olen tutkinut karttaa sen verran, että kentältä lähdettäessä on muutama maili maksullista tietä ennenkuin pääsee 95-tielle, joka on maksuton. Se muutaman mailin matka on ainoa maksullinen jota meidän tarvitsee ajaa, muuten käytämme vain maksuttomia teitä ja auton palautamme Miami Beachille, joten takaisin kentälle ei tarvitse tulla.
Tullia ei voi enää käteisellä maksaa, mutta ei kai tuon pätkän takia kannata jotain elektonista laitetta vuokrata eikä meidän navissa taida olla mahdollisuutta antaa ohjetta välttää maksullisia teitä

8

2400

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saattaa olla, että Avisin autoissa Miamissa on tuo maksukortti vakiona, mutta jos siitä veloitetaan erikseen niin ilmankin selviää. Jos navigaattorisi ei mahdollista "vältä tiemaksuja" niin katso vaikka Google Mapsista reitti lentokentältä I95:lle välttäen tiemaksuja..
      Sillä vihreällä Dolphin Expwy (836) on tullipiste kentän ja I95 välissä, mutta voit kiertää sen etelän kautta esim. kentältä ensin 836 itään ja sitten ennen tullipistettä etelään S.W.27 Ave, sitten N.W. 7th St. itään kunnes 933 pohjoiseen ja sitten jälleen 836 itään kunnes tulet I95:lle.
      Google Mapsista näet tämän aivan selvästi, kun ruksaat "Vaihtoehdoista" "vältä maksuja"-kohdan. Matkaa kentältä I95:lle tulee alle 10 km.
      Olen itse ajanut kentän ja kaupungin väliä monet kerrat ilman tullimaksuja.

    • Tietullit

      Ihan nyt oikeesti. Kannattaako tälläistä asiaa edes miettiä ja suunnitella. Avis autossa on automaattinen tietullin lukija, joka kustantaa $2,95 / vuorokausi, JOS sitä käyttää tietulli joka on Miamin alueella $0,75-$3,00. Joten en mä ainakaan lähtisi tietulliteitä rahan takia välttelemään. Näyttäis että Dolphin tai airport expressway kustantaa $1-$2. Aiotteko vain ajaa MIA -> Miami Beach vai oliko tarkoitus väistellä tietulliteitä enemmänkin Floridassa?

    • ekaa kertaa Floridaa

      jos se noin halpaa on ja se on autossa vakiona niin ei tietenkään kannata pihistellä eikä sitten tarvi yrittää väiltellä tulliteitä. Mememme vain Fort Lauderdaleen viikoksi ja sieltä sitten Karibian risteilylle toiseksi viikoksi.

      • nonfinn

        Tassa sinulle helppo ratkaisu pulmaan: Avisilla aukaiset suusi ja kysyt miten tietullien kanssa menetellaan kun omassa maassasi sellaisia ei ole ja olet ensi kertaa asialla. Easy as pie.


      • tietullit
        nonfinn kirjoitti:

        Tassa sinulle helppo ratkaisu pulmaan: Avisilla aukaiset suusi ja kysyt miten tietullien kanssa menetellaan kun omassa maassasi sellaisia ei ole ja olet ensi kertaa asialla. Easy as pie.

        No siinä ei paljo neuvoja tarvita kun muistaa vetää sen lukijan auki liikkeelle lähtiessä eikä koske siihen koko vuokra-aikana niin homma pelittää. Sitten vuokrauksen jälkeen Avis veloittaa luottokorttia ehkä viikko, kaks myöhemmin.


    • Miami Airport -----> Fort Lauderdale. Ilman tietulleja!
      Tässä helppo, hiljainen ja rauhallinen reitti, alle 50 mailia.
      Autovuokraamolta Le Jeune Roadia pohjoiseen.
      Sitten Okeechobee Roadille ylämäkeen. Palmetto ExpressWay ja Highway 75 kohti Naplesia siis pohjoiseen. Alle 30 mailia ja tulee iso risteys, josta oikealle kohti Fort Lauderdalea. Hyvä reitti ja helppo osata.

    • Arsut

      Koko hommassa tietullit ovat niin pieni menoerä, että me emme ole viitsineet niiden kanssa puljata. Mukavaa reissua!

    • Arjupa

      Sunny Pass maksaa jonkun kympin ja sillä voit ajella vapaasti. Ainakin pari vuotta sitten SunnyPassille oli Miamiin keskustaan ajettaessa óma ruuhkaton kaista ja muillakin tullipaikoilla Sunny Passilla vaan ajettiin omasta portista läpi ongelmitta. En tiedä, oliko se halvin, mutta se oli varma ja helppo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe