toukokuu turkissa??

gfgdgdf

Onkos täällä ketään joka olisi ollut toukokuun 15 pv tienoilla turkissa? Onko sää yleensä silloin millaista? Onks jo silloin kaikki basaarit ja muut auki?

4

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klapperi

      Moi!!!

      Monta kertaa Turkin Antalyassa ollaan oltu touko-kesäkuun vaihteessa ja KYLLÄ ILMOJA PIISAA!!
      Silloin parhaat ilmat ovatkin; ei liian kuuma (n.30astetta) ja luonto kauneimmillaan.
      Palasimme sieltä pari vkoa sitten ja oli aivan liian kuuma: 40astetta ja yli joka pvä, onneksi olo oli hyvä altaalla, kun sai uimapatjan päällä lillua:))

      Ja kaikki kaupat ja basaarit on auki, joten tervemenoa toukokuussa, suosittelen!!!

    • jciicici

      Marmariksesta kokemuksia toukokuun ekalta viikolta ja kelit loistavat ja kaikki auki.

    • Kizim

      Sää tietysti vaihtelee alueittain, ja aukiolotkin riippuvat kaupungista. Alanyassa esim. kausi on vasta alkamassa, joten ihan kaikki paikat eivät ole vielä auki.

      Ja basaarit eivät ole turisteille suunniteltuja, ne ovat auki ihan läpi vuoden (poikkeuksena Ramadanin aika jolloin osa basaareista ei ole auki).

    • elmas1

      Viime toukokuussa just tuohon aikaan olin, ja oli jo ihmistä liikkeellä ja paikat näytti olevan auki. Hinnat ehkä halvemmat kuin vilkkaimpana sesonkina (kesä, heinä ja elo). Toukokuun eka viikko ja huhti-toukokuun vaihde oli ollu tosi lämmintä ja kuumaa jopa, sitten se minun viikko oli vähän epävakainen, mutta ei palella tarvinnut. Vaihtelee siis sää, mutta sadekuurot yleensä lyhyitä ja ilma kuitenkin suht lämmin vaikka pilvistäkin olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7702
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      140
      5297
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      61
      4066
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      56
      2801
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      278
      2408
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      574
      2148
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      78
      2126
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      8
      1780
    10. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1176
    Aihe