Yhdistetäänkö ammattikorkeat oikeisiin korkeakouluihin vai mitä aiotaan.
ammattikorkeiden alasajo
10
323
Vastaukset
- ookoooo
Voi olla että osa amkeista yhdistetään yliopistoihinkin (ehkä Lahti, Kokkola ja Lappi), mutta eiköhän niitä enimmäkseen yhdistellä toisiin amkeihin. Amkeilla ja yliopistoilla on kuitenkin aika erilaiset koulutusalat ja eri tyyppiset profiilit useimmilla yhteisilläkin aloilla.
Itse ihmettelen, miten amkeja onkin johdettu näin huonosti näin pitkään. Suurin osa ei ole tehnyt uudistuksia ajoissa ja toiminta on kannattamatonta ilman tukia. Kesäopetusta on vain vähän ja harvoissa paikoissa, ei viitsitä ei haluta järjestää, on niin mukavaa pitää pitkä kesäloma kun on aina ennenkin pidetty jne. - kysyvä?
Mitä ovat oikeat korkeakoulut? Eivätkö kaikki korkeakoulut saa tukea toiminnalleen, heillähän ei ole tulorahoitusta.
Miksi niitä yliopistoihin yhdistettäisiin ja miten? - liitelkääpä
Ainakin amkeja on aivan liikaa väestömäärään ja tarpeeseen nähden Oulun seudulla. Oulaisten yksikkö kannattaa liittää Ylivieskaan, pois Oamk:sta. Ja Kemi ja Tornio yhteen. Ja Kajaanin amk Oamkhon.
- kemitornio
Kemi ja Tornio ovat yhdessä olleet aina :)
Onneksi näitä päätöksiä ei tehdä Suomi24 keskusteluiden kautta. - hirviän hyvä
Kyllä virkamiehet OKM:ssä seuraavat tätä palstaa. Onneksi ja päätöksiä syntyy: Lapin korkeakoulu. Kajaanin amk ja Oulun amk ja Ylivieskan amk yhteen.
- Osekki päätti
Nyt alkoi Oamk:n irtisanomiset.
- Oulussa50
Juuri näin.
- OKM herätys
Millä perusteella samassa kaupungissa saa olla kaksi eri amkia?
- rahan menoa
Milloin tämä toimilupasotku oikein varmistuu ja uskaltaako ministeri lopettaa yhtään aloituspaikkaa.
En usko.
Pienet ja isot jatkavat. - hip hurraa
Pe tulee tieto ja siihen loppu monen taru.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044700Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734638Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613045Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695