Olen it alan tradenomi kohta 7 vuoden takaa. En ole vielä saanut töitä alaltani tai koulutukseltani josta saisin oikeaa palkkaa.
Mua vois kiinnostaa palkanlaskenta. Kirjanpitoa en varmaan osaisikaan.
Laittakaa meiliosoitteita ja viheitä miten työllistyisin, tai vaikak ihan työpaikan jos saisin.
Nyt saan sossulta ja Kelalta 1200 euroa nettoa tukia asumiseen ja elämiseen kuukaudessa. Lisäksi saan työttömänä elarit anteeksi 300 euroa. Eli työttömän nettopalkka on 1500 euroa kuukaudessa.
ELi olisko kohtuu jos käteen jäis 2000-2100 euroa kuukaudessa?
Sellaista työpaikkaa ajattelisin. Bruttopalkkana voisi riittää sisi alle 3 tonninkin työpaikka.
Arvostan hyvää työilmapiiriä ilman työpaikka kiusaamista ja paikkaa jossa esimiehellä on kyky puuttua epäkohtiin. Arvostan myös mahdollisuutta tehdä joskus etätöitä.
Kotona on viihtyisää ja rentouttavaa, mutta ei aina jaksais sossun köyhyydessä elää ja hanttihommia tehdä. Olsi kiva saada oman alan töitä.
Antakaa töitä hyvillä ehdoilla tai muuten olen työtön kuolemaan saakka...
Pistäkääs töitä tradenomille
5
550
Vastaukset
- 3+1
Aika erikoista, että itse saan lähihoitajana kärsiä 152h/kk ja siitä nettona 1677e/kk ja toinen saa 1500 tekemättä mitään :O
- kyselee epätietoinen
Tradenomikoulutus on turhin tässä maassa. Itse valmistuin 90-luvun lopussa taloushallinnosta. Töitä on välillä ollut. silti kauppatieteilijät (KTM) kiilaavat edelle työpaikoissa jopa Savonia-amk:n (josta valmistuin) paikoista. Miksi siis koulutusta järjestetään, kun koulutuksen järjestäjä ei arvosta oman koulunsa loppututkintoa?
- Vaihtuvuutta on palj
Kyllä sillä saa töitä pk-seudulla. Pk-seudulla on paljon ulkomaille yhteyksiä pitäviä yrityksiä, joten mm. johdon assistenteille, joilla on monta kieltä opiskeltuna ovat sijoittuneet hyvin. Sijaisuuksia ja eläköitymistä tapahtuu koko ajan. Sunkin kohdalla kannattaisi hankkia lisätaitoja. Miespuolinen, me hoitajaksi, hae nyt heti koulutukseen, jos vain pääset.
Koulutukseen saa paremmin tukia pariksi vuodeksi kuin mihinkään työpaikkaan tällä hetkellä. Kaikki eivät saa, mutta jos on vielä se käyttämättä.
Helsingissä ja Vantaalla ainakin työllistyy, mutta hakijoilla voi olla myös lisäosaamista, kuten ulkomailla oloa tms.
- eimeneläpi
provo...
- Pyry miesten aloille
Hei!
Olet varmaan vähän nirso työilmapiirien yms. suhteen. Olen itse hakenut melkein kaikkia paikkoja, joita voin kuvitella tekeväni. Koska olet IT-tradenomi, tuli mieleen, että saattaisit olla miespuolinen.
Koen itse työnhaussa ongelmaksi joskus sen, että paikat ovat jossain miesten ympäristössä, kuten vaikka kuljetusalan koordinaattori, joka vastaa puhelimeen ja toimittaa tietoja sekä hoitaa toimistoa. Samoin hälytyskeskustyöpaikat, vaikka sinne mennään ehkä poliisista (naiset, joille ei löydy poliisin työtä). Yksi miesvaltainen työmaa on myös kone- ja paperi- sekä puunjalostusteollisuus, niissäkin on pieniä laitoksia olemassa. Varmoja työpaikkoja on myös puolustusvoimilla, nytkin:
"Toimistosihteeri, Siviilivirka SIV-arviointijärjes, Puolustusvoimat, Jyväskylä"
Hanki jotain lisäkoulutusta hoitalalta ja hae sairaaloiden osasto- ja toimistosihteereiksi.
"LÄHIHOITAJAA VASTAANOTTO- / OSASTOSIHTEERIKSI ".
Miehille hyviä paikkoja myös koulutuspuolella, nuorille ja lapsille on etu, että on miehiä henkilökunnassa.
Itse olen kaikkiin noihin hakenut, on vain vaikeampaa työskennellä kovin miesvetoisessa ympäristössä, koska nainen tulkitaan misuksi tai objetksi, vaikkei olisi edes puhuttu työntekijän kanssa mitään koskaan.
Suosittelen, ettet enää odottaisi työttömänä vaan hae yksinkertaisesti miestyömaille toimistohommiin, äläkä karsasta puhelimen käyttöä, vaan ole asiakaspalvelija, hae siihenkin lisää koulutusta. Miehillä on paljon etulyöntiä moissa asioissa, mutta jotain lisäkoulutusta sosiaalipuolelta kun saisi, niin he olisivat oikein päteviä moneen paikkaan.
Tsemmppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2733425Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211893Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841431
- 1381083
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67973Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86816Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706