Nightshot

Boy-83

Oisko jollain jotain ideaa, miksi on tehty nightshotti niin tarkaksi, eli miksi se lataa niin kauan sitä kuvaa, ja jos käsi tärähtää niin tulee heti epätarkka kuva? Toki jos olisi jalusta niin onnistuisi parempia kuvia, mutta käsivaralla ei kaiketi oikein saa mitenkään hyviä?

Jos jollain hyviä ideoita mitenkä pitää kameraa jotta olisi mahdollisimman tanakka niin otan vastaan =P en oo mikää ammattilainen mut kiva ois räpsiä ilman salamaaki kuvia, koska ne yleensä ovat siistimmän näköisiä..
Kiitoksia vastauksista, jos niitä tulee =)

3

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boy-76

      Se kamera valottaa sitä kuvaa. Mitä pidempi valotusaika, sitä paremmin kamera tietää, mikä paikka oli valotusaikana valoisa ja mikä pimeä.

      Tehdäänpä tällainen ajatusleikki:

      Jos pidetään kameran aukkoa auki vain häviävän vähän aikaa, niin erittäin valoisista (valoa heijastavista) paikoista ehtii todennäköisesti lentää korkeintaan yksi valonsäde (kvantti tai mikä lieneekään) aukon läpi oikealle paikalleen filmille vai mikä digitaalitunnistinkenno se oli. Muihinkin kohtiin voi lentää valonpätkä siinä häviävän pienessä ajassa ihan yhtä hyvin, mutta täysin pimeistä paikoista valoa ei lennä. Koska meillä on huono tuuri, niin valonpätkiä SATTUU osumaan aukon läpi sinne tänne, ja kuvasta tulee ihan sekasotkua. Ainoastaan täysin avaruudenmustat paikat näkyvät kuvassa mustana, mutta koska emme ole avaruudessa vaan maan pinnalla, niin sellaisia avaruudenmustia kohtia kuvassa ei ole. Joten kuvasta tuli täyttä satunnaista potaskaa.

      Pidetäänpä aukkoa auki vähän kauemmin. Nyt alkaa tulla jo tilastollinen todennäköisyys peliin. Todella valoisista paikoista säteilee kameramme aukkoon paljon todennäköisemmin niitä valonpätkiä sinä aikana kun pidämme aukkoa auki. Kuvasta saa jo ehkä jotain selvää.

      Mitä kauemmin pidämme aukkoa auki, sitä tarkemman tilastollisen otoksen saamme, ja sitä parempi väridynamiikka.

      Pimeässä kun ei niitä valonpätkiä niin kauheasti ilmojen halki lentele, niin jotta kuvaan saadaan edes jotain tolkkua, niin aukkoa täytyy pitää auki touuuuuudella kauan.

      Ni.

      • ylivalottumista

        eli jos pidät sitä aukkoasi auki liian kauan, niin sinne lentää niitä perskärpäsiä eiku fotoneita liikaa ja kuvasta tulee aivan valkoinen.

        Edelliseen vastatakseni toinen seikka miksi kamera tallentaa kuvaa pitkään nightshot modessa on se, että siinä on oletuksena käytössä kohinanvaimennus. Siis kamera ottaa varsinaisen kuvan lisäksi myös kuvan kennosta. Tämä ei kuitenkaan vaikuta enää kuvan tärähtämiseen koska se tapahtuu suljin kiinni.


      • Tumpelo
        ylivalottumista kirjoitti:

        eli jos pidät sitä aukkoasi auki liian kauan, niin sinne lentää niitä perskärpäsiä eiku fotoneita liikaa ja kuvasta tulee aivan valkoinen.

        Edelliseen vastatakseni toinen seikka miksi kamera tallentaa kuvaa pitkään nightshot modessa on se, että siinä on oletuksena käytössä kohinanvaimennus. Siis kamera ottaa varsinaisen kuvan lisäksi myös kuvan kennosta. Tämä ei kuitenkaan vaikuta enää kuvan tärähtämiseen koska se tapahtuu suljin kiinni.

        Mulla on ja 400mju- kamera, ja olen tullut siihen tulokseen, etten osaa hämärässä/pimeässä ottaa kuvaa.
        Yöasennossa se tärähtää aina ja normaaliasennossa myös salamalla ei pimeessä saa totuudenmukaisia kuvia, se voi valottaa sen etualalla olevaan kohteeseen, esim. kaiteeseen ja kuvasta ei tule toivotun näköinen.
        Sama "tärähdysvika" tulee myös normaalikuvauksessa ilman salamaa, esim. paikoissa joissa ei salaman käyttö välähdyksen/valoisuuden takia olisi tarpeellista.
        Näinköhän sitä pitäis itseään kurssittaa valokuvauksen saloihin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      3193
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2092
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      361
      1865
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1864
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1467
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      30
      1390
    7. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      22
      1207
    8. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1162
    9. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      1029
    10. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      54
      997
    Aihe