perinnönjaossa sain puolet mökkikiinteistöstä ja se on nyt kiinteistoyhtymän nimellä koko mökki. Voinko rakentaa tontille saunan ilman toisen omistajan lupaa.
kiinteistöyhtymä
voiperhonen
5718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Et, koska rakennuslupahakemukseen tarvitaan kaikkien omistajien nimet.
Et tietenkään. Mitähän siellä peruskoulussa opetetaan, kun tälläistäkin itsestään selvää pitää erikseen kysyä?
Eikä se mökki minkään kiinteistöyhtymän nimellä ole. Ei kiinteistöyhtymä ole oikeussubjekti eli ýhtymä ei voi esimerkiksi omistaa mitään.
Kiinteistöyhtymä on vain verottajan "väline", jonka avulla kiinteistöverotus toteutetaan.
Kiinteistön omistavat ne henkilöt, jotka ovat sen perinnönjaossa saaneet. Tiedon pystyy tarkistamaan kiinteistörekisteristä eli lainhuuto on omistajalla/omistajilla. Jos asia on siis hoidettu. Ja kiinteistön päällä tönöttää sitten se rakennus.
Ja todettakoon vielä, että rakennus ei ole kiinteistö, vaan kiinteistöjä ovat vain ja ainoastaan maa-alueet.
Ei se kiinteistön yhteisomistus poikkea esim. as.oy:n omistuksesta. Sen osalta varmasti jokainen kuitenkin ymmärtää, että ei toinen omistaja saa omin luvin esim. lähteä tekemään remonttia.
>..vaan kiinteistöjä ovat vain ja ainoastaan maa-alueet. Ja kiinteistön päällä tönöttää sitten se rakennus.
Väärin. Kiinteistöön kuuluvat myös kiinteistön käyttötarkoitusta pysyvästi palvelemaan tarkoitetut kiinteistönomistajan rakennukset. Eli suomeksi sanottuna rakennukset lähes poikkeuksetta kuuluvat kiinteistöön, ihan vaan tiedoksi "lainoppineelle".
Aivan, mutta jos se rakennus tönöttää vuokramaalla, niin silloin se on irtainta omaisuutta.