asuntosijoittajan paratiisi. Yksityinen asuntosijoittaja saa hyvät katteet, vuokrat on täällä nousseet hurjasti. Silti täällä maksetaan vähämmen asumistukea kuin muissa vastaavan hintatason kunnissa. http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2013/09/18/kokkolalainen-maksaa-vahiten-asumisveroja/201313023/310
Kokkolainen maskaa vähiten veroja asunnostaan
anmma
11105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ymmärrys hei asumistuki ja vuokrat ovat samassa niputuksessa kautta maan, eli asumistukea saa vähemmän koska vuokrat ovat edullisempia.
Taidanpa ymmärtää
Kiinteistöliiton vertailun perusteella Kokkola on halvin. Kaksiossa asuva maksaa Haminassa vuodessa miltei 600 euroa enemmän kuin Kokkolassa.
Vertailusta ilmenee, että 60 neliön kaksiossa asuva maksaa vuodessa 580 euroa enemmän hoitovastiketta Haminassa kuin Kokkolassa. ( eli omistaja maksaa)
Halvinta keskusta-asuminen on Kokkolassa, jossa indeksitalon kiinteistöverot ja maksut ovat 1,93 euroa kuukaudessa.
Katteet vuokra asunoissa eivät päätä huimaa, mutta mitäpä siitä asun omakotitalossa ja se vasta kallista onkin.
On aivan sama mikä on kiinteistövero kun, Kokkolan kierot ja ahneet asuntovälittäjät ovat nostaneet hinnat pilviin. Mitä kovempi kilpailu on myytävistä asunnoista sitä enemmän välittäjät lupaavat. Tämä ei ole kenenkään etu paitsi tietysti välittäjän.
Vaikka saisit asunnostasi tupla hinnan siihennähden mitä olet aikoinaan maksanut ei myynnissä tahdo olla järkeä kun, joudut maksamaan uudestakin vielä reilumman hinnan.
Itse ostin asunnon reilu 10 vuotta sitten ja nyt siitä saisi reilusti kolminkertaisen hinnan vaikka palkat eivät ole tänäaikana juurikaan nousseeet onko tässä mitään järkeä ja ennen kaikkea mihin se johtaa!!!
Kuplaa asuntomarkkinoilla ei ole, eikä ole näköpiirissäkään. Hinnat tulevat lähitulevaisuudessa vain jatkamaan nousuaan.
Olet oikeassa hinnat vain jatkaa nousuaan se on totta. Mutta kun palkat ei pysy millään siinä tahdissa asunnot ovat kohta niin kalliita että lainanmaksuun menee koko palkka. Sitten kun korot nousee tai ihmisiä jää työttömäksi tapahtuu se romahdus joka puhkaisee kuplan. Voi olla ettei se tapahdu vielä tänä eikä ensivuonna mutta sitä kohti ollaan vääjäämättä menossa mikäli ajat eivät parane radikaalisti. Laitappa tämä muistiin. Itse ennustin USA:n laman tulevaksi jo parivuotta ennen kuin se tuli silloinkaan ei kukaan uskonut minua.
Silloin kun noususuhdanne on jatkunut jo vuosia, on helppo "ennustaa", että viimeistään parin vuoden kuluessa romahtaa. Nyt on hyvä mahdollisuus, että monenkin vuoden nousu on alkanut, joka päättyy tod. näk. taas katastrofiin.
Nousu ei todellakaan ole alkanut Suomi elää velaksi leveästi ja on kutsunut koko euroopan köyhät omiin pitoihinsa. Kohta tulee laskunmaksun aika ja se lasku lyödään duunarin käteen ei sitä herrat maksa siitä voitte olla aivan varmoja.
Muutama vuosi lisää töitä niin saadaan herrojen eläkkeet ja Jutan ja Jyrkin vipit maksettua sitten voikin jo duunari kuolla pois eläkkeitä nostamassta.
Ei todellakaan nousu ole koskaan alkanut Suomesta. Suomi on täysin vientiriipuvainen maa. Vientituloista se raha tulee, joka ei kylläkään enää tule riittämään nykymuotoisen hyvinvointimallin ylläpitoon. Sellaisissakin kurjissa maankolkissa, joissa ihmiset elävät roskia tonkimalla, ovat yllätys yllätys, yleisesti ottaen melko onnellisia ja toiveikkaitakin tulevaisuutensa suhteen. Tämäkään tieto ei siis puolla enää hyvinvointimallimme ylläpitämistä velkavaroin. Tämä rahareikäsysteemi syö myös varat joilla voitasiin edistää työllisyyttä.
Asuntosijoittajan paratiisi.
Osta uusi ja vuokraa ja myy sitten joskus ja osta taas uusi, myynnistä menee myyntivoittovero ja uutta varten pitää ottaa lisälainaa.
30 vuoden päästä sinulla voi olla uusi sijoitusasunto, mutta mihinkäs ne rahat hävisivätkään?
Minä en ymmärrä, miksi pitää maksaa myyntivoittoveroa, kun päivittää asuntonsa samankaltaiseksi kuin edellinenkin oli uutena.
Yksityisen asuntosijoittajan pitäisi saada vaihtaa uuden asunnon samankaltaiseen ilman vero seuraamuksia.
Asunnon vaihtaminen ei ole asunnon perusparannusta vaan "korjaus" päivitystä samanlaiseen kuin edellinenkin oli silloin kun se ostettiin.
Verottaja on kiero koska päätöksiä tehdään mututuntumalla. (maantapa poliitikot)
Kaikenlainen verotus joka kohdistuu asuinkiinteistöön nostaa asuntojen hintoja sekä asumiskuluja.
En omista enää sijoitusasuntoa, koska se olisi vain sosiaalitoimintaa, kun inflaatio ei enää päivitä asunnon reaalihintaa päivän tasalle, oman asunnon myynnistä ei mene myyntivoittoveroa vaikka sen omistaminen ei poikkea sijoitusasunnosta.
Vuokratun asunnon vuokratulosta menee veroa ja korjauskulutkin saa vähentää, mutta omatyö menee talkootyön piikkiin ja vieras työ on niin kalista, että pers nettoa tulee tämän päivän vuokralaisista.
Yksityisen asuntosijoittamisen pitäisi olla sellaista, että asuntopula helpottuisi, yhteiskunnan päätöksillä asuntopula vain pahenee, koska verotuskin tehdään suursijoittajia suosiviksi.
Kokkolassa halvinta asua.Revi siitä PersuRealisti ja lopeta Se (paskan) jauhaminen.
hoblaaaa älä revi joka asiasta TOSIrealistia, on täällä muitakin "järkeviä" kuin TosiPersu