RIP Åke Blomqvist

humppamies12345

Levätköön rauhassa tämä tanssilegenda.

16

469

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humppaukkeli
      • trunnunheim

        Varmaankin "ikuiset-trumat" ovat tulleet siitä kun Äke on sanonut näin: Osta mies puku ja hommaa tanssitaito niin saat naisen itsellesi! Niinkuin jo monista miesten kirjoituksista on tullut selville niin sitä naista vain ei ole löytynyt edes parketeilta!


    • Äinään Miäs

      Raivoraitis kaveri omisti näyttävän konjakkikokoelman;punainen nenä vahvisti säännön.

    • Äinään Miäs

      ÅB on kuollut todiste siitä että kuka tahansa voi tehdä kehnostakin liikeideasta miljoonia myymällä itsensä ensin.

    • Eino.

      Åke taisi tehdä bisnestä talokaupoilla. Osti aikoinaan, kun asunnot rommasi. Nythän niiden yksiöiden hinnat on pilvissä keskustassa.

      Olen joskus käynyt Åken kurssilla. Hän kyllä tietää käyttäytymisetketit. Muistan aina, kun hän sanoi miehen pitää tukea naistaan.

      Toki Åkella oli joskus oli niitä kaksimielisiä juttujakin. Kai aika moni niitä viljelee. Åkekaan ei poikkeus. Åkessa näkyi vanhuus jo 15vuotta sitten.

      • Tanssi "nuorentaa"

        "Åkessa näkyi vanhuus jo 15vuotta sitten."

        - ai JO 15 vuotta sitten näkyi vanhuus eli siis JO 72 vuotiaana? Olisit kommentoinut että VASTA eikä JO. Oli meinaan aina tylysti kommentoitu, mutta sehän on tämän palstan vakkarikirjoittajien tyyli..


    • Äinään Miäs

      Lavatanssihan on varsin härski ja rietas harrastus joka ei sellaisenaan ilmene muissa kulttuureissa.
      Miksi opettajasta pitäisi tehdä pyhimys?

      "taidat olla käynyt Åke Blomqvistin tanssikursseilla" on klisee.

    • AiNAINEN mies

      Järjestetään Åken muistotanssit!

    • Kauko.

      Huono tuuri kun ei sattunut koskaan kävelemään vastaa. Olisi ollut mukava joskus kohdata kuuluisuus. Selkä suorassa veti mies lopuun saakka.

      • Kauko.

        Tuo muistotanssi ajatus onkin ihan kannatettava.


    • Aapeli123

      Åkella oli kymmeniä vuokra-asuntoja joiden avulla hän vaurastui. En usko että tanssi oli hänelle hyvä bisnes vaan lähinnä intohimo. Vaikka hänen opetusmetodeitaan onkin täällä palstalla haukuttu niin löytyykö muita tanssikouluja jossa annetaan takuu siitä että oppilas oppii tanssimaan? Ei taida löytyä vaan muut tanssikoulut keskittyvät rahastamaan ja kun käyntikerrat tulee täyteen niin rahastetaan lisää.

      Åkelle oli äärimmäisen tärkeää että mies kohtelee naista kuin kuningatarta. Åke opetti esimerkiksi hääpareille häävalssin tanssimiseen liittyvän etiketin ja sitä myös harjoiteltiin. Kerta kaikkiaan upea mies. R.I.P.

      • Old dancer

        Juuri näin oli Åken kohdalla.
        Tanssitaidon lisäksi hän opetti tanssitilaisuudessa noudatettavia hyviä käytöstapoja,
        ne vaan valitettavasti ovat nykytanssijoille täysin käsittämättömiä turhuuksia, joita ei osata ja siksi ne korvataan öykkärimäisyydellä.
        Åke oli käytökseltään moitteeton loistava tanssija. R.I.P


      • New dancer
        Old dancer kirjoitti:

        Juuri näin oli Åken kohdalla.
        Tanssitaidon lisäksi hän opetti tanssitilaisuudessa noudatettavia hyviä käytöstapoja,
        ne vaan valitettavasti ovat nykytanssijoille täysin käsittämättömiä turhuuksia, joita ei osata ja siksi ne korvataan öykkärimäisyydellä.
        Åke oli käytökseltään moitteeton loistava tanssija. R.I.P

        Nyt pientä rajaa tähän kanonisointiin. Tavallinen ihminen hänkin oli puutteineen ja vahvuuksineen. Äinään mies totesi asian, miksi ohjaajasta pitäisi tehdä pyhimys.

        Vierestä seurasin tanssikurssillaan, miten nöyryytti kaveria jolla vaan ei rytmitajua ollut pätkääkään. Olen itsekin eri lajeissa ohjaajana toiminut ja varsinkin se asia teroitettiin aina, että asiallista kritiikkiä saa antaa, mutta nöyryyttäminen kertoo vain ja ainoastaan antajansa alhaisesta ÄOsta.

        Tottakai olen samaa mieltä, raudanluja ammattilainen tanssin opettajana. Muu arviointi pelkkää spekulointia.


      • Future dancer
        New dancer kirjoitti:

        Nyt pientä rajaa tähän kanonisointiin. Tavallinen ihminen hänkin oli puutteineen ja vahvuuksineen. Äinään mies totesi asian, miksi ohjaajasta pitäisi tehdä pyhimys.

        Vierestä seurasin tanssikurssillaan, miten nöyryytti kaveria jolla vaan ei rytmitajua ollut pätkääkään. Olen itsekin eri lajeissa ohjaajana toiminut ja varsinkin se asia teroitettiin aina, että asiallista kritiikkiä saa antaa, mutta nöyryyttäminen kertoo vain ja ainoastaan antajansa alhaisesta ÄOsta.

        Tottakai olen samaa mieltä, raudanluja ammattilainen tanssin opettajana. Muu arviointi pelkkää spekulointia.

        Kuule , jos joku vanhasta legendasta jotain positiivista tai kaunista sanoo niin se on vielä kaukana pyhimykseksi teosta.
        Ei tarvi tehdä pyhimystä ei, mutta ei se Äiniskään kovin hääppöinen idoliksi ole vaikka itse ja jotkut niin yrittävät esittää.


    • Ainakin minua ja daamiani Blumbba kohteli ihan kivasti. Ensimmäisellä kerralla kun tanssitunnin alkajaisiksi esittelimme itsemme, arvasi hän ilmeisesti meidän olevan työtovereita, ja kysyi "teettekö matemaattista työtä". Vastasimme jokseenkin myöntävästi, jolloin hän kannusti meitä sanomalla, ettei tanssiminen juuri sen vaikeampaa ole, yleensä ei tarvitse osata laskea neljää pidemmälle.

      Ensimmäisellä yksityistunnillamme ajattelin jo osaavani liikuttaa jalkojani jokseenkin tahdin mukana. Tällöin ihan hienotunteisesti vanha herra demonstroi, että miltä näyttää kun joku "tanssii" valssia ja foksia jalat ja lantio jäykkänä. En kokenut sitä mitenkään loukkaavana, ymmärsin, että oma liikkumiseni näytti suunnilleen sellaiselta. Koetin mieluummin parantaa omaa liikkumistani kuin loukkaantua ja lopettaa tunneilla käymisen. Daamini tosin maksoi sen lystin.

      Ymmärrettävästi hänen tyylinsä opettaa ei sopinut kaikille, mutta sellaisia me ihmiset olemme. Kaikkia ei voi eikä pidäkään miellyttää.

      • newdancer

        "Ymmärrettävästi hänen tyylinsä opettaa ei sopinut kaikille, mutta sellaisia me ihmiset olemme. Kaikkia ei voi eikä pidäkään miellyttää."

        Outo ellei jopa elämästä vieraantunut arvio ??!! Kyllä minun mielestäni tanssikurssi, joka on kaikelle yleisölle avoin ja maksullinen, pitäisi täyttää edes jonkinlaiset säädyllisen käyttäytymisen alkeet. Ei siellä ohjaajan ketään tarvitse miellyttää, herrajumala.

        Mutta näköjään tanssiyhteisö tai ainakin jotkut sen jäsenistä kokevat asian toisin. Eikä nöyryyttämisellä ole mitään tekemistä opetuksellisten tavoitteiden kanssa...

        Toivottavasti se kyseinen oppilaana ollut mieshenkilö ei lopettanut tanssiuraansa siihen. Onneksi olen itse saanut nauttia tanssiopetuksesta erittäin hyvillä ohjaajilla, harmi vaan että aloitin liian myöhään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      131
      3797
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1773
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      27
      1623
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      303
      1440
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1413
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      41
      1330
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      76
      998
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      994
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      127
      944
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      73
      858
    Aihe