Hei!
Olen ajatellut teettää noin puolen vuoden päästä cairnterrieri nartullamme sekarotuisisa pentuja. Narttumme on terve ja uroskin olisi jo tiedossa joko Shetlanninlammaskoira tai Bichon frise. Mollemmat urokset ovat "Puolituttujen" koiria ja molemmat ovat terveitä.on 3vuotias. Eli nyt kysyn siis. Mitä mieltä olette tästä ajatuksesta ja entä kannattaako tämä? Ja jos joku viitsisi kertoa hieman lisää tähän vääiseen tietooni niin mukava olisi kuulla lisää. :)
Pennuttaminen ?
9
399
Vastaukset
- KOIRALOVE
Emä on 3vuotias*
- Miksi?
Säästä koira tältä vaivalta. Ei se pentuja halua, vaan sinä. Sekarotuisten pentujen teettäminen tietoisesti on itsekästä kun halutaan vain nähdä, millainen sekoitus näistä tulee. Jätä väliin.
- sfss9
Sanoisin, että teetätä, jos molemmat vanhemmat todetaan eläinlääkärin valvovan silmän alla rotutyypillisistä sairauksista, allergioista yms. terveiksi.
Eli sheltille lonkkakuvaus, silmäpeilaus ja polvitarkki ( kyynärkuvaus) ja cairnille VÄHINTÄÄN silmä- ja polvitarkastus. Jos käytät bichonia, niin bichonille vähintään silmä- ja polvitarkastus. Jos vikoja ilmenee, niin älä teetätä. Kaihinalkua tai polvivikoja ei omistaja välttämättä huomaa, mutta ihan yhtä lailla ne voivat periytyä pennuille.
Sekarotuisuus ei ole automaattinen tae siitä, että pennut ovat terveempiä. Siksi, teetätti millaisen pentueen tahansa, pitää vanhempien ja mielellään esivanhempienkin terveystuloksista olla selvillä.
Ethän saata maailmaan sairaiden koirien pentuja? - pentuja
Niist saa hyvin rahaa oon teettäny meiän koiralla pentuja 2 krt. ensin sekotettiin mäykyn ja sitte sheltin kans meiän koira on tiibetin spanieli ja pentuja tuli 4 ja sitte 5 ja kaikille hinta pyyntö oli 550 € pentu ja kaikki meni eli suosittelen.
- KOIRALOVE
Joo siis Cairnimme on todettu terveeksi ja nyt olisi sitten suunnitelmissa bichonilla teettäminen ja tällekkin kaikki tarkastukset hoidettu ja eläinlääkäri todennut terveeksi.
(En todellakaan teettäisi pentuja jos molemmat eivät olisi terveitä)- kasvattaja 56
Provosi on älytön. Mikäli cairnisi on terve ja täyttää jalostuskriteerit ei kukaan lähtisi vouhkaamaan sekarotuisilla koirilla.
http://www.cairnterrieri.fi/?id=C3C24E85-7BDA406B9A96-0BD181A1422B
http://www.bichonfrisery.com/pevisa.htm
http://www.bichonfrisery.com/terveys.htm
http://www.bichonfrisery.com/sairaudet.htm - Noyal Team
kasvattaja 56 kirjoitti:
Provosi on älytön. Mikäli cairnisi on terve ja täyttää jalostuskriteerit ei kukaan lähtisi vouhkaamaan sekarotuisilla koirilla.
http://www.cairnterrieri.fi/?id=C3C24E85-7BDA406B9A96-0BD181A1422B
http://www.bichonfrisery.com/pevisa.htm
http://www.bichonfrisery.com/terveys.htm
http://www.bichonfrisery.com/sairaudet.htmEipä tarvitse olla. Googlaa Noyal Team kennel - siellä kasvatetaan 'kennelnimen' alla colliesekoituksia.
Jotkut ovat perinpohjin kyllästyneitä sairaisiin rotupeihin ja rahanahneisiin pikkukoiranteetättäjiin. - isoisoäiti
Kyllä minä kysyisin Karekselta irlistä siitokseen, saisi vähän jollekkin pennulle jalkojakin
- cairnje
Mikä sattuma meilläkin on cairn ja olemme ajatelleet teettää tällä rotupentuja eli siis nyt kysyisin. Pitääkö minun käyttää cairniani näyttelyissä ennen pentujen teettoa vai voinko teettää nämä ilmankin ja jos pitää niin mikä pitää olla tulos/arvostelu että tämä kannattaisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393316Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402297Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1132206Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1422080Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472031Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121456Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville251330- 1291037
Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014