Saksanpaimenkoiran pentu 16 viikkoa on ollut pelokas muita koiria kohtaan, ja nyt sen takia on alkanut huima rähjääminen vieraille koirille. Tuleekohan tästä pennusta työllä ja tuskalla hyvä käyttö- ja harrastuskoira, vai onko pelko ja sen seurauksena syntynyt räyhääminen auttamatta merkki siitä, ettei koira henkisiltä ominaisuuksiltaan ikinä kykene mihinkään?
Muuten koira on luonteeltaan rauhallinen ja helppo. Ei tuhoa paikkoja kotona, ei kärsi eroahdistuksesta, haluaa oppia, palkkautuu leikillä ja herkuilla ja pitää ihmisistä. Tuttujen koirien kanssa osaa toimia hienosti. Vanhalle ärjylle koiralle alistuu ja mielistelee, suvaitsevaisempaa aikuista koiraa kohtaan käyttäytyy reippaammin, ja pienelle pennulle osaa olla lempeä leikeissä. Vieraat koirat vaan tuntuvat olevan ylitsepääsemättömän kauhea kammotus.
Toisten koirien pelko
Arka karvajalka
4
157
Vastaukset
- Tylki
Suositan lukaisemaan aiheesta lisää:
http://www.koirakoulukompassi.com/artikkeleita/ongelmakaytos/aggressiot/- Arka karvajalka
Kiitos Tylkille =)!
- eteenpäirohkeesti
meijä saku on arpatyttö jo 8vuotias ikänsä arka täytyy vaan kärsivällisesti komentaa ja palkita ja rohkasta ja stressaavan tilanteen jälkee rauhottua
- Flick
Koirakoulukompassi on nyt väärässä. Kyse on mörköiäistä, jonka ansiokkaalla viemisellä läpi koiraa tukien, koirasta kasvaa tasapainoinen aikuinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971978- 881390
- 1101163
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 48817
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48771- 33713