onko mahdollista..?

~ti ti tuu~

niin kun olen luultavasti saamassa kaksi neitsikkaa, jotka ovat 4 ja 6 vuotiaita(?)(en ole IHAN varma, mutta ainakin noiden lähellä..).en ole 100% varma onko käsikesyjä, kun menen katsomaan vasta muutaman viikon kuluttua.
niin JOS ne ei ole käsikesyjä, niin onko mahdollista vielä saada niistä kesyjä?
(tiedän että riippuu paljon linnuista, mutta yleensä..)
kiitos jo avustanne!!

3

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -N-

      Kesyyntymisestä on ollut paljon puhetta, kirjoitin toiselle palstalle asiasta, joten laitan saman vastauksen tännekkin.

      1.Puuhaat päivästä ainakin tunnin jotain lintujen lähellä.

      2.Yrität antaa hirssintähkää kaltereiden läpi

      3. Tarjoat hirssiä häkin sisältä.

      4. Laitat käteesi siemeniä ja annat lintujen syödä siitä. (Lintu saa seisoa omalla orrella)

      5. Syötät siemeniä kädestäsi niin, että lintu joutuu astumaan kädelleesi.

      Ja siitä sitten pikkuhiljaa eteen päin. Lopulta kun lintu tulee kädelleesi vapaaehtoisesti syömään siemeniä, voit ottaa sen häkistä pois ja antaa syödä siemeniä häkin ulkopuolella. Lopulta voi koittaa laittaa lintusi vaikkapa istumaan olkapäällesi. Huom. seuraava vaihe tulee tehdä vasta, kun edellinen onnistuu täydellisesti. Lisäksi, tässä voi kestää päiviä, viikkoja, kuukausia, vuosia tai se ei välttämättä onnistu ollenkaan. Riippuu täysin linnusta/linnuista. Vielä, lintua ei saa pakottaa mihinkään!
      Yli vuoden vanha neitokakadu on jo vaikeampi kesyttää, mutta tokikaan ei mahdotonta, paljon vain puuhastelua yhdessä, niin kaikki on mahdollista :). Tässä minun ohjeeni, mutta monet ihmiset tekevät asiansa eri tavalla, minä tein näin onnistuneesti

      • ~ti ti tuu~

        paljon!
        täytyypä kokeilla tuota jos vaikka onnistuis..
        tietenkään mihinkään ei pakoteta!

        sit vielä: kertokaa jotain omista neitsikoistanne, esim.onko kesyjä, hauskoja kommelluksia ym. ihan mitä vaan, kaiken luen!!


      • a''
        ~ti ti tuu~ kirjoitti:

        paljon!
        täytyypä kokeilla tuota jos vaikka onnistuis..
        tietenkään mihinkään ei pakoteta!

        sit vielä: kertokaa jotain omista neitsikoistanne, esim.onko kesyjä, hauskoja kommelluksia ym. ihan mitä vaan, kaiken luen!!

        Hyvä pointti tuo ei-pakoteta-mihinkään on todella tärkeää. :)

        Aluksi kun uusi lintukaveri linnulle tulee. Neitsikka taantuu villimmäksi. Mutta ajan mittaan (vuosi pari) se kesyyntyy takaisin. Eihän ihminen tuossa välissä ole rutiinejaan vaihtanut, sen mielestä. Muuten se viettää mieluummin lintukumppaninsa kanssa aikaa, ja välillä käy pomottelemassa ruuan antajaa.
        Jokainen yksilö käyttäytyy eri tavalla. Niitä oppii 'lukemaan' kun linnut ovat kotiutuneet.
        Kaikki neitsikat (eur.) ovat alunperin ihmisen kanssa olleet tekemisissä, ja kaikkien kesyys säilyy jotenkuten vaikka lintuelämäntilanteissa tulisikin muutoksia. Ne ovat vain väliaikaisia. Paluu tapahtuu kesyyteen linnun omassa järjestyksessä, siihen pitää antaa aikaa, aluksi pari viikkoa, jos se ei riitä, niin enemmän.
        Silloinhan ei ole tapahtunut mitään ihmisen suunnalta kesyyntymisen edistämisen estävää.
        Jos tulee mokattua tuossa välissä, esim hätistettyä kädellä lintua = suurin paha, ovenväliin jääminen.. niitä on monia, pitää malttaa pidempään ja olla hyvin tarkkana aina.

        Paikasta, josta haette linnut, saatte varmasti tietää niiden kesyysasteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4469
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3959
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      32
      2684
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2462
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2209
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1780
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1548
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1444
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      33
      1289
    Aihe