onko mahdollista..?

~ti ti tuu~

niin kun olen luultavasti saamassa kaksi neitsikkaa, jotka ovat 4 ja 6 vuotiaita(?)(en ole IHAN varma, mutta ainakin noiden lähellä..).en ole 100% varma onko käsikesyjä, kun menen katsomaan vasta muutaman viikon kuluttua.
niin JOS ne ei ole käsikesyjä, niin onko mahdollista vielä saada niistä kesyjä?
(tiedän että riippuu paljon linnuista, mutta yleensä..)
kiitos jo avustanne!!

3

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -N-

      Kesyyntymisestä on ollut paljon puhetta, kirjoitin toiselle palstalle asiasta, joten laitan saman vastauksen tännekkin.

      1.Puuhaat päivästä ainakin tunnin jotain lintujen lähellä.

      2.Yrität antaa hirssintähkää kaltereiden läpi

      3. Tarjoat hirssiä häkin sisältä.

      4. Laitat käteesi siemeniä ja annat lintujen syödä siitä. (Lintu saa seisoa omalla orrella)

      5. Syötät siemeniä kädestäsi niin, että lintu joutuu astumaan kädelleesi.

      Ja siitä sitten pikkuhiljaa eteen päin. Lopulta kun lintu tulee kädelleesi vapaaehtoisesti syömään siemeniä, voit ottaa sen häkistä pois ja antaa syödä siemeniä häkin ulkopuolella. Lopulta voi koittaa laittaa lintusi vaikkapa istumaan olkapäällesi. Huom. seuraava vaihe tulee tehdä vasta, kun edellinen onnistuu täydellisesti. Lisäksi, tässä voi kestää päiviä, viikkoja, kuukausia, vuosia tai se ei välttämättä onnistu ollenkaan. Riippuu täysin linnusta/linnuista. Vielä, lintua ei saa pakottaa mihinkään!
      Yli vuoden vanha neitokakadu on jo vaikeampi kesyttää, mutta tokikaan ei mahdotonta, paljon vain puuhastelua yhdessä, niin kaikki on mahdollista :). Tässä minun ohjeeni, mutta monet ihmiset tekevät asiansa eri tavalla, minä tein näin onnistuneesti

      • ~ti ti tuu~

        paljon!
        täytyypä kokeilla tuota jos vaikka onnistuis..
        tietenkään mihinkään ei pakoteta!

        sit vielä: kertokaa jotain omista neitsikoistanne, esim.onko kesyjä, hauskoja kommelluksia ym. ihan mitä vaan, kaiken luen!!


      • a''
        ~ti ti tuu~ kirjoitti:

        paljon!
        täytyypä kokeilla tuota jos vaikka onnistuis..
        tietenkään mihinkään ei pakoteta!

        sit vielä: kertokaa jotain omista neitsikoistanne, esim.onko kesyjä, hauskoja kommelluksia ym. ihan mitä vaan, kaiken luen!!

        Hyvä pointti tuo ei-pakoteta-mihinkään on todella tärkeää. :)

        Aluksi kun uusi lintukaveri linnulle tulee. Neitsikka taantuu villimmäksi. Mutta ajan mittaan (vuosi pari) se kesyyntyy takaisin. Eihän ihminen tuossa välissä ole rutiinejaan vaihtanut, sen mielestä. Muuten se viettää mieluummin lintukumppaninsa kanssa aikaa, ja välillä käy pomottelemassa ruuan antajaa.
        Jokainen yksilö käyttäytyy eri tavalla. Niitä oppii 'lukemaan' kun linnut ovat kotiutuneet.
        Kaikki neitsikat (eur.) ovat alunperin ihmisen kanssa olleet tekemisissä, ja kaikkien kesyys säilyy jotenkuten vaikka lintuelämäntilanteissa tulisikin muutoksia. Ne ovat vain väliaikaisia. Paluu tapahtuu kesyyteen linnun omassa järjestyksessä, siihen pitää antaa aikaa, aluksi pari viikkoa, jos se ei riitä, niin enemmän.
        Silloinhan ei ole tapahtunut mitään ihmisen suunnalta kesyyntymisen edistämisen estävää.
        Jos tulee mokattua tuossa välissä, esim hätistettyä kädellä lintua = suurin paha, ovenväliin jääminen.. niitä on monia, pitää malttaa pidempään ja olla hyvin tarkkana aina.

        Paikasta, josta haette linnut, saatte varmasti tietää niiden kesyysasteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe