Musiiikkiluokat joutavat pois.
Muilla ei ole mitään asiaa musiikin parissa toimimaan kouluissa joisa musiikkikuokat. Ne vain urauttavat lasta, tulee tunne että musiikki on "ohi" jo liian varhain.
Kaikki musiikkiin liittyä toiminta menee musiikkiluokkalaisille, luottohommana.
Silti vaikkapa laulaminen kuuluu kaikille.
Muilla ei ole mitään asiaa musiikin parissa toimimaan kouluissa joisa musiikkikuokat. Ne vain urauttavat lasta, tulee tunne että musiikki on "ohi" jo liian varhain.
Kaikki musiikkiin liittyä toiminta menee musiikkiluokkalaisille, luottohommana.
Silti vaikkapa laulaminen kuuluu kaikille.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis luokat eikä kuokat?
Mutta tuossa on perää kyllä.
joutaa poistaaa
Elitismiä juupa juu. No sinun hyvin tuntema tarkkailuluokka varmaan on se kansakunnan kulttuurin tukipilari...
Kun et näytä tietävän musiikkiluokkatoiminnasta yhtään mitään, niin mitäpä jos pitäisit suusi kiinni...
Teille jotka kuvitelette niin helv...sti itsestänne: siis jonkin soittopelin rämpyttäjät: se että osaa soittaa jotain ei todellakaan pelkästään tee ihmisestä älykästä saati fiksua, usein kaikkea muuta.
Itsekeskeisiä kylläkin.
Oma lapseni opiskelee musiikkiluokalla. Kivahan musiikkiluokkalaisten konsertteja on käydä kuuntelemassa.
Mutta oikeasti olen kyllä tavallisten luokkien kannalla. Lähikoulu lyhyine koulumatkoineen ja tuttuine kavereineen on lapsille parasta!!
Duoda... kaikki suomalaiset koulut ovat elitismiä. Suomalainen elintapa ja yhteiskunta ovat elitismiä. Sen todistaa sekin, että jollain on otsaa narista jpa musaluokista, mikä on aivan tavallinen painotus, muiden painotusten ohella (urheilu, kielet, luonnontiede jne). Menkää euroopoalaisia tai ametukjalaisia peruskouluja katsomaan niin huomaatte, kunka surkeita ja väärin metodein opetus niissä on. Jaikki lapset Suomeasa ovat eliittikouluissa. Hyvä!
Urheiluluokat kaikkein turhimpia. Kerkiää sen pallon perässä juoksennella vapaa-aikanakin.
Musiikkiluokat vielä menee mutta todellakin nuo urheilulukiot! Haloo?!
Jos erityisluokka tai -koulu ei kelpaa, eihän niihin ole pakko mennä!