Rintamamiestaloa ostamassa..

Vanhassa vara better

Olisi tarjolla -56 rakennettu rintamamiestalo rinnetontilla. Kauppoja ei ole viellä tehty. Uusittu on vesikate, ikkunat sekä ulkoverhous, ne näyttivätkin olevan ok. Talo on kolmekerroksinen ja kellaritiloissa talli,sauna,kph ja pannnuhuone. Etupiha on tasainen ja siitä lähtee talon sivuille rinne juoksemaan alaspäin ja pihaan tuleva tie. Huomasin terassin alapuolella kellarin seinissä että maali (lateksi?) on osittain tippunut pois seiniltä,kupruillut ja ulkona etupihalla,yläpuolella yksi syöksyränni puskee terassin katon vedet kellarin sokkeli seinään, eli kosteutta betonissa. Vesi On jo tehnyt sellaista 10cm uomaa sinne soramaahan sokkelin vierustaan.

Kysymys kuuluu kuivaako tuo betoni ajan saatossa jos siihen tekisi pikaisesti syöksyn alle hulevesikaivon ja maan alle 6metrin poistoputki rinteessä sijaitsevaan sivuojaan? Tai rännin alle muovisanko ja siihen porata läpivienti vaika puutarhaletkulle joka vedetään rinteeseen. Entäpä veden tekemän uoman täyttö, kävisikö siihen kylmästi karkea sora vai mahdollisesti näin aluksi vaikkapa hiekoitussepeli? Tarkoistus olisi uusia jossain vaiheessa salaojat ja lisätä patolevyt nurkkiin.

3

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkkitehti Kuusta

      Voi vitun toope, jos se on sinne kussu kohta sata vuotta niin se ei enää muutu miksikään vaikka runkkaat siihen muovisankoon.
      Unohda koko paska ok?

    • Mietisskelijä..

      Hinnastahan kaikki on kiinni, jos on suht halpa kannaattaa ostaa. Nuo vanhat kellarilliset talot ovat ikäänsä nähden kunnossa, jos ei ole ollut vesivahinkoja 1-2 kerroksessa. Kellari niissä on useimmiten kostea, että saunat yms saattavat olla lhoja homepesiä ja korjaamisen tarpeessa. Kellarikerros on useimmiten ajateltu pidettävän vain varastona betonipinnoilla, eikä niistä saa kunnolla muita tiloja tehtyä, kosteus puskee kivijalasta läpi. Kivijalasta ei kannata huolestua, se on kuitenkin märkä, tuon ajan rakennuksiin ei juuri kunnon kosteuseristyksiä laitettu, pikiä laitettiin jos sattui olemaan hollilla. Kun ostaa noinkin vanhan talon, niin remonttia riittää koko asumisajaksi, ei käy aika pitkäksi. Viemärit ja vesijohdot pitää ehkä uusia , kuten sähköt myös yms. muuta kirvesmies hommaa riittää.

      • Ostanut 5 vuotta sitten

        Edellä aika hyvin kerrottu, että remonttia riittää varmasti ja aina parempi kun pääsee itse kunnolla tekemään. Valmiiksi remontoiduissa voi löytyä vaikka mitä säästörakenteita ja tee se itse miesten virityksiä.
        Rintamamiestalo on yleensä kuitenkin paljon parempi aihio korjattavaksi, kuin 70 luvun valesokkeli matalaperusteinen parakki.
        Kellari kuivuu hyvin Fuktisolilla ja lattiat samoin, ratkaisut kyllä löytyy. Remontti rahaa tietysti kuluu, mutta asumaan pääsee heti ja piha on jo valmiina.
        Oikea hinnan määritys on tietysti tärkeää ja siihen vaikuttaa myös sijainti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe