Missä mennään?

iisakkikiemunki
1.8.2012 18:52
0
Sulje
... jatkoa edelliseen...

- Sunny Car Center -hanke etenee edelleen ihan suunnitelmien mukaan. Tonttikauppaa kaavaillaan syys-lokakuulle ja tarkoitus on aloittaa rakennustyöt lokakuussa. Mutta eihän näistä koskaan tiedä, aina voi sattua tämän tyyppisissä hankkeissa viivytyksiä tai tulla yllättäviäkin ongelmia. Julkisuudessa annetaan kuva, että 120 000 neliön aivan uudenlaisen konseptin luominen ja rakentaminen olisi kuin hakisi pussin nauloja rautakaupasta. Ei se ole. Monet tälläiset yritykset kaatuvat, kysykää vaikka Sukarilta hänen Ideaparkeistaan. Mutta kuten todettua, isoa kalaa kannattaa pyytää - varsinkin, kun kaupunki on hankkeesta jo euroilla mitattuna kuivilla. Ja valtuusto meillä yksimielisesti katsoi riskin ottamisen arvoiseksi. Sittemmin tosin on alettu puukottamaan selkään, kun se oppositiopolitiikan näkökulmasta on katsottu otolliseksi. Jouduin tosiaan yhtiön hallitukseen jossain määrin pakkoraossa - hanke oli leimattu julkisuudessa jo toivottomaksi ja Heikki Hietanen vaihtoi työpaikkaa. Uutta hallitusjäsentä pohdittiin kaupunginhallituksessa pariinkiin otteeseen ja minut lopulta katsottiin sopivimmaksi, kun ei muitakaan, kenties alalle osaavampiakaan, ihan hirveästi siinä tilanteessa ollut tarjolla. Kaikki hallitusryhmät lupasivat tukensa jäsenyydelleni, myös perussuomalaiset. Sittemmin on ollut tuen suhteen vähän hiljaisempaa... Minun roolini hankkeessa on ollut tuoda sille uskottavuutta ja toimia viestinviejänä kaupungin suuntaan. Kaiken mustamaalauksen keskellä käytiin kuitenkin neuvotteluita esimerkiksi Siemensin, Neste Oilin ja Stora Enson tapaisten (ja monien muiden vastaavien) toimijoiden kanssa, jotka pitävät hanketta todella mielenkiintoisena. Usko hankkeeseen oli tämän tietyn kampanjoinnin tuloksena monilta poliitikoilta mennyt, mutta uskoisin, että he ajattelevat taas asiasta hieman eri lailla, kun ovat saaneet tietoa. Valitettavasti sitä kaikkea tietoa ei voi julkisuuteen jakaa ennen aikojaan. Sunny Car Center ei ole mikään uusi Rautaruukki, enkä ole sellaista sanonut. Se on uusi automyyntikeskus, joka on tuomassa Hämeenlinnaan satoja uusia työpaikkoja. Tähän mennessä kaikki vuokralaiset ovat seudulla uusia toimijoita. Jos hanke toteutuu, kyseessä on suurin yksityinen työpaikkakeskittymä Hämeenlinnassa sitten Rautaruukin. Mutta joo, jos työpaikkoja tulee 600:n sijasta 590, niin tiedän varsin hyvin, että osa ihmisistä ilkkuu minun puhuneen ****** ja liputtavat hankkeen epäonnistumista.

IISAKKI VUOSI SITTEN
18136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jos työpaikkoja tulee 600:n sijaan vain 590 emme toki hauku sinua Iisakki. Älä suotta tekeydy marttyyriksi asiassa, sinä pikku hupsu. Mutta jos uusia työpaikkoja tuleekin vain 10 tai ei yhtään, sitten me kyllä väitämme sinun puhuvan paskaa, niinkuin olet tehnytkin.

Äänestä

Lopettakaa persut se Iisakin selkäänpuukotus heti! lapsellista!

Äänestä

Avaa sinä silmäsi ja lakkaa uskomasta joulupukkeihin tai tarinan kertojiin. Ole minun puolestani vaikka marssilainen ja poliittisesti minkä värinen tahansa-on teidän jo herättävä, se lato ei tule sinne pellolle.
Ei nyt, ei milloinkaan, soitappa kaupunginkassaan ja kysele sinne tulleista rahoista eli tonttikauppojen 8 miljoonaa. Ovat julkista tietoa ja maksupäivä ilmoitettu vaan ei maksettu.
Sitä voit miettiä että ketä nyt syytät kun rahoituskupruun ei langennut kukaan-kiina malliin hoidettu viilaus ja täällä siihen uskotaan kuin nigerialais kirjeisiin ja tuleviin perintöihin.
Poistunet maan alle ja tarkkaile peltoa sieltä, tarpeeksi kuin tihraat-voi kasvua tapahtuakkin.

Äänestä

KAURIALAAN AVATAAN 2 AUTOLIIKETTÄ LÄHIAIKOINA VAI ONKO VAIN REMONTOITUJA, OMISTAJAN VAIHDOKSIA???

Äänestä

Kirjoituksen mukaan Iisakki olisi petetty ja oikeastaan syötetty susille. Herää kysymys, mistä tuollainen kateus syntyy kunnallispolitiikassakin, haluttiinko Iisakki raivata noin rumalla tempulla pois tieltä? Toisaalta mikä pakko Iisakin oli suostuakaan, varmaan politiikot joutuvat muutenkin tekemään ikäviä hommia, mutta jos kaikilta tuki luvattiin, eikä tosiaan ketään sopivampaa löydy niin kuulostaa aika rumalta tempulta Iisakkia kohtaan työntää hänet puoliväkisin tuollaiseen keissiin mukaan, vaikka miten päin olisi aina on väärinpäin.

Äänestä
  • Iisakille tavanomaista on "uhriutuminen", eli kun on ensin paukuteltu henkseleitä ja joku hanke paljastuukin demarien unelmahötyksi niin alkaa uhriksi asettuminen "minä raukka yritin kaikkea mutta pahat ihmiset puukottivat jne, kyynel nyyh". Ilmeisesti demarien äänestäjiin menee tuollainen helposti läpi. Kiitos hyvistä nauruista kun tuolla luki että Stora Enso, Siemens ja Neste Oil ovat innostuneita hankkeesta. Tuskin Stora Enso saa niin paljon niistä puupalkeista että ihan innostuvat. Demarit ovat kyllä huumoriveikkoja.

    Äänestä

  • demaahruuh kirjoitti:

    Iisakille tavanomaista on "uhriutuminen", eli kun on ensin paukuteltu henkseleitä ja joku hanke paljastuukin demarien unelmahötyksi niin alkaa uhriksi asettuminen "minä raukka yritin kaikkea mutta pahat ihmiset puukottivat jne, kyynel nyyh". Ilmeisesti demarien äänestäjiin menee tuollainen helposti läpi. Kiitos hyvistä nauruista kun tuolla luki että Stora Enso, Siemens ja Neste Oil ovat innostuneita hankkeesta. Tuskin Stora Enso saa niin paljon niistä puupalkeista että ihan innostuvat. Demarit ovat kyllä huumoriveikkoja.

    Näiden mainittujen firmojen käyttämä termi "mielenkiintoinen" tarkoittaa tavallisesti sitä, ettei kiinnosta muttei kohteliaisuussyistä voida/tahdota sanoa sitä suoraan.

    Äänestä

On helppo yhtyä ylläolevaan kirjoitukseen. Aina kun Kiemungin ajamia asioita tarkastellaan kriittisesti, pukee hän välittömästi säkin päälleen ja vuodattaa kuinka häntä lyödään vaikka hän parhaansa yrittää. Poliitikon osaan kuuluu sietää myös erilaisia näkökantoja ja opposition rooliin kuuluu nimenomaan kyseenalaistaa päätöksiä ja esittää toisenlaisia vaihtoehtoja. Jos kaikki olisivat aina samaa mieltä asioista, ei hankkeiden mahdollisia heikkouksia havaittaisi lainkaan. Kun katselee noita valtuuston kokouksia, niin tulee monesti sellainen tunne että Kiemunki ottaa kaiken hyvin henkilökohtasesti ja on koko ajan jotenkin agressiivisesti ja loukattuna omien asenteidensa ja mielipiteidensä kanssa. Jos joku uskaltautuu olemaan eri mieltä hän suorastaan kihisee kiukusta ja hioo käsiään kuin olisi valmistautumassa nyrkkeilyotteluun. Tästä herrasta ei varmasti koskaan ole valtakunnan politiikkaan.

Äänestä
  • Monet hyvät naurut olen saanut kiemungin kootuista selityksistä, kun hän yrittää väkisin esittää olleensa oikeassa vaikka olikin väärässä.

    Äänestä

  • haggggaaaagttt kirjoitti:

    Monet hyvät naurut olen saanut kiemungin kootuista selityksistä, kun hän yrittää väkisin esittää olleensa oikeassa vaikka olikin väärässä.

    Hienoa ja nyt voisit kertoa täällä vaikka kolme naurunaihettasi niin saamme yhdessä nauraa.

    Äänestä

Näitä vastaa sanotaan maailmalla; china case! Kootaan rahoittajia, haetaan tukia suurilla lupauksilla ja työllistämisillä. Valtio ja kaupungin johto rahoittaa mielellään näitä "lupauksia"
Meno on epämääräistä, lupaukset eivät pidä, asiat siirtyvät, mutkistuvat ja aina tarvitaan rahaa vaikka rahoittajat valmiudessa.....jotenkin tutun kuulosta, vai mitä?
Aivan upeeta jos olisi toteutunut, aina vaan ei käy kuin strönsöössä..neste, siemens, stora ovat samassa tilanteessa-aika hiljaista-tappioista vaietaan-vastuuta ei oteta jne....

Äänestä
  • Erittäin tärkeää vedätyksen onnistumiselle on löytää joku poliitikko joka ei ole ns penaalin terävin kynä. Tällaiset poliitikot saadaan helposti innostumaan kun heitä hieman kehaistaan.

    Äänestä

  • ttatttaaaa kirjoitti:

    Erittäin tärkeää vedätyksen onnistumiselle on löytää joku poliitikko joka ei ole ns penaalin terävin kynä. Tällaiset poliitikot saadaan helposti innostumaan kun heitä hieman kehaistaan.

    Sinähän sen tiedät kun et ole terävin kynä.

    Äänestä

  • 13+3 kirjoitti:

    Sinähän sen tiedät kun et ole terävin kynä.

    Terve Leo, miksi noin happamena? Onko Iisakilta tullut päivystysnakki?

    Äänestä

  • heytttaaa kirjoitti:

    Terve Leo, miksi noin happamena? Onko Iisakilta tullut päivystysnakki?

    PerzikkiLeo on tottelevainen !!! Älä silti ota nokkaas

    Äänestä

  • persettaa kirjoitti:

    PerzikkiLeo on tottelevainen !!! Älä silti ota nokkaas

    Professoriystäväni sanoi aina katso tuolla on demareita ne kyykyttävät työläisiä mutta ei se mitään sillä soitto soi ja balalaikka raikaa.

    Äänestä

  • heini-muru kirjoitti:

    Professoriystäväni sanoi aina katso tuolla on demareita ne kyykyttävät työläisiä mutta ei se mitään sillä soitto soi ja balalaikka raikaa.

    Sinulla on Heini hyvät pezukkijutut !!

    Äänestä

  • Lisää kaivataan kirjoitti:

    Sinulla on Heini hyvät pezukkijutut !!

    Demareilla oli joskus slogan "Pierun verran pienen ihmisen hyväksi". Mielestäni tuo kattaa aika hyvin koko aatteen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tiedonhaluinen 55 kirjoitti:

iisakkikiemunki
1.8.2012 18:52
0
Sulje
... jatkoa edelliseen...

- Sunny Car Center -hanke etenee edelleen ihan suunnitelmien mukaan. Tonttikauppaa kaavaillaan syys-lokakuulle ja tarkoitus on aloittaa rakennustyöt lokakuussa. Mutta eihän näistä koskaan tiedä, aina voi sattua tämän tyyppisissä hankkeissa viivytyksiä tai tulla yllättäviäkin ongelmia. Julkisuudessa annetaan kuva, että 120 000 neliön aivan uudenlaisen konseptin luominen ja rakentaminen olisi kuin hakisi pussin nauloja rautakaupasta. Ei se ole. Monet tälläiset yritykset kaatuvat, kysykää vaikka Sukarilta hänen Ideaparkeistaan. Mutta kuten todettua, isoa kalaa kannattaa pyytää - varsinkin, kun kaupunki on hankkeesta jo euroilla mitattuna kuivilla. Ja valtuusto meillä yksimielisesti katsoi riskin ottamisen arvoiseksi. Sittemmin tosin on alettu puukottamaan selkään, kun se oppositiopolitiikan näkökulmasta on katsottu otolliseksi. Jouduin tosiaan yhtiön hallitukseen jossain määrin pakkoraossa - hanke oli leimattu julkisuudessa jo toivottomaksi ja Heikki Hietanen vaihtoi työpaikkaa. Uutta hallitusjäsentä pohdittiin kaupunginhallituksessa pariinkiin otteeseen ja minut lopulta katsottiin sopivimmaksi, kun ei muitakaan, kenties alalle osaavampiakaan, ihan hirveästi siinä tilanteessa ollut tarjolla. Kaikki hallitusryhmät lupasivat tukensa jäsenyydelleni, myös perussuomalaiset. Sittemmin on ollut tuen suhteen vähän hiljaisempaa... Minun roolini hankkeessa on ollut tuoda sille uskottavuutta ja toimia viestinviejänä kaupungin suuntaan. Kaiken mustamaalauksen keskellä käytiin kuitenkin neuvotteluita esimerkiksi Siemensin, Neste Oilin ja Stora Enson tapaisten (ja monien muiden vastaavien) toimijoiden kanssa, jotka pitävät hanketta todella mielenkiintoisena. Usko hankkeeseen oli tämän tietyn kampanjoinnin tuloksena monilta poliitikoilta mennyt, mutta uskoisin, että he ajattelevat taas asiasta hieman eri lailla, kun ovat saaneet tietoa. Valitettavasti sitä kaikkea tietoa ei voi julkisuuteen jakaa ennen aikojaan. Sunny Car Center ei ole mikään uusi Rautaruukki, enkä ole sellaista sanonut. Se on uusi automyyntikeskus, joka on tuomassa Hämeenlinnaan satoja uusia työpaikkoja. Tähän mennessä kaikki vuokralaiset ovat seudulla uusia toimijoita. Jos hanke toteutuu, kyseessä on suurin yksityinen työpaikkakeskittymä Hämeenlinnassa sitten Rautaruukin. Mutta joo, jos työpaikkoja tulee 600:n sijasta 590, niin tiedän varsin hyvin, että osa ihmisistä ilkkuu minun puhuneen ****** ja liputtavat hankkeen epäonnistumista.

IISAKKI VUOSI SITTEN

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu