är-vika masentaa

vikainen

Itselläni on aina ollut paha är-, ja s-vika eikä puheestani saa millään edes selvää. kun haluan ostaa esim. päärynäpirtelön joutuu myyjä kysymään ainakin pari kertaa mitä sanoin, ennenkuin joku muu sitten selventää. Se masensi minua aikoinaan aika paljon, ja olisin saanut koulussa parempia arvosanoja (uskalsin viitata vain sanoihin jossa ei ollut ärrää tai ässää). Nyt itsetuntoni on kokonaan poissa, kun luin erään kyselyn tulokset siitä, mikä on kauneinta naisessa:

- persoonallisuus 62.2%
- kauneus 55.5%
- huumorintaju 48.3%
- hymy 47.9%
- äly 47.8%
- sääret 45.0%
- kurvikkuus 47.8%
- rinnat 43.9%
- silmät 43.7%
- hiukset 37.6%
- ääni 34.3%

äänellä tarkoitetaan myös osaksi persoonallisuutta, mutta sopii myös siihen, että onko puhe selvää vai ei (änkytys ja puheviat).
Ja vaikka ääni on alin tuloksista, on siiä vain 3% ero hiuksiin, joita aika monikin pitää kauneimpana piirteenä. Olen kuitenkin koittanut olla välittämättä asiasta, vaikka joka päivä joudun miettimään korvikkeita sanoille, ja kuulemaan taas saman vanhan kysymyksen "mitä sanoitkaan" useaan kertaan, ja itse puhun yleensä aika kovaa, joten syy ei ole siinä.

Onko kenelläkään vinkkejä, miten saisin taas itsetuntoni kohoamaan?

31

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R&S

      Tiesitkö, että voit saada puheopetusta ja kun vaan jaksat tehdä ohjeiden mukaan ja vähän enemmänkin, se auttaa ja vika saattaa lähteä pois kokonaan.

      Mielestäni voisit ottaa asian puheeksi terkkarin kanssa jos käyt vielä koulua. Jos et käy, niin terveyskeskukseen lääkrin luo.

      Tuo kuitenkin selvästi heikentää sun elämänlaatua., joten siihen tulis sun itsesi koittaa löytää ammattilaisten avulla apu. Sitä kyllä löytyy ihan varmasti. Nyt vaan rohkeasti eteenpäin.

      Tsemppiä!

      • vikainen

        Juuh, koulussa vilä ollaan, mutta ei tähän asti mikään puheopetusole tehonnut.
        kävin puheopetuksessa koko alakoulun, ja yläkoulussa puheterapeutilla. Ei ole mihinkään är parantunut.

        Olen kokeillut kaikkia mahdollisisa keinoja mitkä tiedän: etsin netistä viikkotolkulla ohjeita, kokeilin niitä kaikkia, muttei auttanut. Jokaisessa meni monta kuukautta, ja kokeilin myös tuota "podtti"- sanaa 3 kuukauden ajan.

        Kiitos silti kannustuksesta!


      • egettaja
        vikainen kirjoitti:

        Juuh, koulussa vilä ollaan, mutta ei tähän asti mikään puheopetusole tehonnut.
        kävin puheopetuksessa koko alakoulun, ja yläkoulussa puheterapeutilla. Ei ole mihinkään är parantunut.

        Olen kokeillut kaikkia mahdollisisa keinoja mitkä tiedän: etsin netistä viikkotolkulla ohjeita, kokeilin niitä kaikkia, muttei auttanut. Jokaisessa meni monta kuukautta, ja kokeilin myös tuota "podtti"- sanaa 3 kuukauden ajan.

        Kiitos silti kannustuksesta!

        En ny tiedä, auttaako tää vai ei, mutta sillon, ku sanot D, niin sun kielesihän menee vähän mutkalle? Suorista kieltäs pikkuhiljaa niin, että kielesi pää menee etuhampaitasi kohti samalla kun hengität ulospäin, kunnes sen ärrän pitäis sieltä ulos tulla. Itellä ei oo koskaan ärrävikaa ollu, mutta toi oli se paras tapa miten pystyin sen liikkeen kuvailemaan.


      • vikainen
        egettaja kirjoitti:

        En ny tiedä, auttaako tää vai ei, mutta sillon, ku sanot D, niin sun kielesihän menee vähän mutkalle? Suorista kieltäs pikkuhiljaa niin, että kielesi pää menee etuhampaitasi kohti samalla kun hengität ulospäin, kunnes sen ärrän pitäis sieltä ulos tulla. Itellä ei oo koskaan ärrävikaa ollu, mutta toi oli se paras tapa miten pystyin sen liikkeen kuvailemaan.

        kiitos, pitää koittaa tuotakin :)


    • y678

      http://yourlisten.com/jsmith71/ultimate-fart-sound--the-long-and-winded-road

    • Oon kuullu huhuja, että ärrä- ja ässävikaa pidetään personaalisena. Jos haluut että puhevikasi korjataan, mee selittää asiasta terkkarille. Btw, noi kyselyt ovat ihan täyttä humpuukia eikä niitä kannata ottaa tosissaan koskaan. Jos puhevikasi ei korjaannu, niin ei se sitten korjaannu. Vaikka ottaaki päähän niin syvästi.

      Voimia! Kukaan ei oo täydellinen!

      • vikainen

        Ei siis tuo yksittäinen minua alkanut silti masentaa, vaan se, että löysin monia muita samantapaisia artikkelelita.
        Kiitos kuitenkin paljon viestistäsi!


    • kigjfvjy

      mullakin on är-vika..... aluks se oli must niin noloo et aloin mihuu sillen esim. "äiti mitä luokaa sä teet tänää?" :D mut sit tajusin et se on viel nolompaa ni aloin puhuu ihan normaalisti eikä kukaan huomioinu sitä.... oon 12 :DD

      • entiiämut PÄÄLYNÄPILTELÖ

        :D:D:DDd


      • vikainen
        entiiämut PÄÄLYNÄPILTELÖ kirjoitti:

        :D:D:DDd

        olette näköjään jo samaistuneet puhevikaisen elämään :D


    • hjhttydejyte

      jos jollain on ärrä vika nii minusta se kuulostaa niii suloseltaa

    • Minusta ärrävika on jopa suloista. Mutta toki ärräviasta kärsivälle se ei siltä tunnu.

      Itselläni oli nuorempana paha s-vika, mutta ajan ja puheterapeutin myötä korjaantui, tosin ei se ole vielä kokonaan hävinnyt.

      Nuorempana ajattelin s-vikaa positiivisesti ja aloin opettelemaan venäjää: kaikki seitsemän venäjän kielen s-kirjainta ääntyy kauniisti s-vikani takia! :D :)

      Metodini tuntuu ehkä hassulta, mutta itseäni se auttoi ja hyväksyin s-vikani ja osasin hyödyntää sitä. :) kokeile sinäkin aloittaja vaikka alkaa lukemaan ranskaa, nehän sortaa r-kirjainta ihan hulluna, oppisit loistavaa ranskaa puhumaan! :)

      Tsemppiä, kyllä se siitä! :)

      • vikainen

        Mietinkin juuri, että voisiko olla jotain kieliä missä är lausutaan erilailla, niin voisi sitä opiskella. Kielten opiskelu ei kuitenkaan itseltäni suju kovin hyvin.

        Kuinka kauan meni, että opit ärrän siitä lähtien, kun aloitit puheterapeutin ja harjoittelun?


      • vikainen kirjoitti:

        Mietinkin juuri, että voisiko olla jotain kieliä missä är lausutaan erilailla, niin voisi sitä opiskella. Kielten opiskelu ei kuitenkaan itseltäni suju kovin hyvin.

        Kuinka kauan meni, että opit ärrän siitä lähtien, kun aloitit puheterapeutin ja harjoittelun?

        itselläni ei ollut är- vika, vaan äs-vika. :D mut meni siinä vuosia, 1-4 luokalla kävin puheterapeutilla ja sitten siirryin toiseen kouluun opiskelemaan venäjää niin se siinä hiljalleen parantui itsekseen (toisessa koulussa en enää käyny puheterapeutilla). tai, nyt vielä 19v sen huomaa erittäin tarkka korvainen.. :D


    • Voin auttaa sua

      Voin auttaa sua jos haluut.Oon ite oppinu ärrän jo melkein kokonaan.Sun tarttee vaa pyytää ohjeita multa.Oon itekki r ja s vikanen ja en kehtaa vastata tunnil jos vastaukses on r.On alkanu tää sössötyski hävettää..

      • vikainen

        no tietty apu kelpaa!


      • voin auttaa sua
        vikainen kirjoitti:

        no tietty apu kelpaa!

        Eli oon 13 votias tyttö haluuto siis et autan sua ärrän oppimisessa??


      • vikainen
        voin auttaa sua kirjoitti:

        Eli oon 13 votias tyttö haluuto siis et autan sua ärrän oppimisessa??

        juu, ohjeitahan tänne kaivataan.


      • voin auttaa sua
        vikainen kirjoitti:

        juu, ohjeitahan tänne kaivataan.

        Eli voin ja haluun auttaa sua:-)!En osaa ärrää aivan täydellisesti mut parin tunnin harjottelun jälkeen se siltk onnistuu aika hyvin.
        Mä en vaa jaksa harjotella en tiiä mikäbmuhun on menny.Johtuu varmaa siit et osaan puhuu kavereitten kaa ilman et käytän ärrää ja tunneil myös ruotsis vältyn vaa jotenki tän sanomisest..
        Mut osaan sanoo sen aika oikein se ei tuu enää ollenkaa kurkust ja onnistuu lyhyenä ja pitkänä:-).Ja tää on se oikee tapa..
        1. Eli aluks sun kannattaa tarkistaa onks sun kielen jänne liian lyhyt .Seuraavaks kokeilet osaatko sanoo deen.
        2.ala toistelee kaikkii dee lorura esim padam pidim podom ..didi dada dodo dudu jne..
        3.Ala toistaa hadnn hednn hodnn hudnn hidnn hydnn hädnn hödnn..
        4.Yritä saada är deen ja ännän väliin:hadrnn hedrnn hidrnn...

        Kerron tqrkemmin ja enemmän ohjeita sit ku haluut:-)!Nyt vaan reipasta harjoittelua ja onnea!


    • Eksyin tänne

      Älä välitä tollasesta. Ymmärrän, että on ikävä puhua kun ei pysty ääntämään oikein, mut usko huvikses että on niin paljon ikävämpiäkin asioita. Kaikkien ongelmia ei aina edes nää lyhyissä kanssakäymisissä.

      • Lisäystä

        Ai joo. Englanti vois sujua helpommin? Voit aina vaihtaa kieltä jos jaksat :D


    • ärripurrin

      Pääsin itse ärrä viasta eroon ahkerasti harjoittelemalla. Eihän se helppoa ollut, mutta on tehtävissä! Tsemppiä!

      • Bhhhjhvgvg

        Tuo on perinnöllistä kai mutta tiukat kielenjänteet aiheutti sen, ei voi mitään.
        En paljo välitä mutta pitäis esitellä ittensä ku MIES mutta millä vitulla sen teet ku yks R sukunimes ja kaikki pyytää toistamaan... Tekis mieli muuttaa sukunimi tai muuttaa ulkomaille ja puhua englantia
        mutta ei puhevika todellakaan haittaa kumppanin etsimisessä


    • jarno776l

      Eihän perus jamppa nyt jostaan perus är-viasta masennu

      • haluun auttaa sua

        Haluutko siis multa apua oon 13v tyttö ja är ei viel ihan kunnol onnistu


    • phiinins

      minä puhuin ylpeästi är vialla 4 luokkaan asti, kunnes vaihdoin koulua. en ikinä kiinnittänyt huomiota koska kaikki saivat suht hyvin selvää, kunnes muutama oppilas uudessa koulussani huomasi ja kiusasi siitä minua 2 vuotta. menin ihan lukkoon enkä puhunut enään paljoa ja vääntelin ja muuntelin sanoja minkä kerkesin. tilaan päärynäpirtelön sijaan mansikan, ruotsi on svedu ymsyms.. vieläkin olen lukkiutunut ja ajattelin että onha niitä pahempiakin vammoja, mielummi är vika ku sokee ja rampa!:) ajattelin että Yolo ja alan puhuu iha normisti koska kaikki kyllä tietää mun r vian:D mutta olen sanonut monesti sen syyksi että suussa olevaa kieltäni on leikattu mikä myös on totta!

    • mielipide1

      minua r-vika kiihottaa! siis ihan oikeesti :0

    • saman kokenut

      Itellä on, puheopetusta oli ekalla mutta ei se siit minnekkään. Mutta hypi portaissa ja sano D kirjainta samalla, näin miulle sanottii... ;) Ja ensin masens, ei enää ku HARVOIN .

    • BF ex-är-vikainen

      Kaverillanikin oli är-vika, mutta hän aloitti heti eskarissa käymään sellaisella erityisopettajalla aina välillä äikäntunnilla, jossa opetettiin tuota ärrän sanomista:)
      Toisella luokalla ei är-vikaa enää ollut. Pitää vain ahkerasti harjoitella! Sun olis jo pienenä kannattanu hankkiutua puheopetukseen.

      • Geeneissä kaikki kulkee

        Tuo "sun ois pitäny" asenne auttaakin tosi paljo. Ja kyllä siellä tuli käytyä mittei siltikään oppinut. Kiitos geeneilleni siitä....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2627
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      249
      2146
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe