PH ja bakteerit - mikä tuotteita olette käyttäneet?

tarvitsen apua

Minulla on jo jonkin aikaa ollut runsasta ja pahanhajuista valkovuotoa ja mietin tässä, että mitä tuotetta ostaisin apteekista emättimen ph- ja bakteeritasapainon korjaamiseen. Lactal Balans, VagiC, Gynocaps, mitä näitä nyt on... Kertokaa kokemuksia!

5

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flagylit auttoi24

      gynocaps aina menkkojen jälkeen heti kuurina ja ennaltaehkäisevästi,ohjeissa kerrotaan.mutta huomioi myös että jos sulla on bakteeritasapainonhäiriötila,niin se ei mene kuin lääkärin reseptillä eli antibiooteilla ja emätinpuikoilla ensin hoidetaan pöpö pois ja sen jälkeen ennltaehkäisevänä käsikauppatuottein.suositan sulle ehdottomasti intiimialueelle tarkoitettua alapesuainetta apteekista erikseen ja älä joka pesussa käytä pesuaineita,ihan vedellä.ilmakylpyjä.se kääkärin papa koe kertoo sit mikä sen pahan hajun teettää,läääriin ensiksi.

      • tarvitsen apua

        Hävettää myöntää, mutta olen käynyt gynekologilla viimeksi 17-vuotiaana eikä minulta ole ikinä otettu edes sitä papa-koetta... Onko tosiaan niin, ettei mahdollinen tulehdus voi mitenkään parantua itsestään? Lääkärissä käynti hankalaa kun ei ole varaa käydä yksityisellä ja asun pienellä paikkakunnalla, jonka terveyskeskuksesta huonoja kokemuksia eikä täällä ole edes erikseen mitään gynekologia. Minulla on kerran aiemmin ollut selvät bakteerivaginoosin oireet ja vielä erittäin voimakkaat ja häiritsevät sellaiset, mutten käynyt lääkärissä enkä hoitanut edes käsikauppalääkkeillä, mutta silti vaiva ajan myötä hävisi.


      • Tarkkuus kannattaa
        tarvitsen apua kirjoitti:

        Hävettää myöntää, mutta olen käynyt gynekologilla viimeksi 17-vuotiaana eikä minulta ole ikinä otettu edes sitä papa-koetta... Onko tosiaan niin, ettei mahdollinen tulehdus voi mitenkään parantua itsestään? Lääkärissä käynti hankalaa kun ei ole varaa käydä yksityisellä ja asun pienellä paikkakunnalla, jonka terveyskeskuksesta huonoja kokemuksia eikä täällä ole edes erikseen mitään gynekologia. Minulla on kerran aiemmin ollut selvät bakteerivaginoosin oireet ja vielä erittäin voimakkaat ja häiritsevät sellaiset, mutten käynyt lääkärissä enkä hoitanut edes käsikauppalääkkeillä, mutta silti vaiva ajan myötä hävisi.

        Ehkäpä tuo bakteerivaginoosiksi luulevasi olikin jotain lievempää joka parani itsekseen. Yleensä bakteerivaginoosi pahenee ja pahimmillaan leviää kohtuunkin ja voi aiheuttaa jopa lapsettomuutta. Siksi jos on oireita ja epäilee tulehdusta, kannattaa käydä lääkärissä. Terveyskeskuslääkärikin ja -laboratorio pystyvät diagnosoimaan tulehduksen ja saat reseptin kunnolliseen lääkitykseen. Kun tulehdus on poissa, ennakkotorjunta hoituu noilla em. tuotteilla. Itse käytän harvakselleen Lactal Balanc'ia ja pesen muutaman kerran viikossa Seba Medillä (ei sisältä).


    • nyt papa pyytämäään

      tk lääläriin aika ja pyydät papa koetta että epäilet tulehdusta .siitä saat siten varmuuden ja hoidon.ei mene itekseen ohi.haju muhii kunnes hoidettu.pitää se papa tehdä hajuhaitoista,haista ei saa terveessä alapäässä.

    • EiAcoa

      Olen käyttänyt vuosia alapesuun apteekin SebaMediä. Yhtä kauan on nivusten sienitulehdus minua vaivannut. Miten on, altistaako tämä pesuaine mahdollisesti. Onko kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      28
      5551
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3006
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2340
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe