Kerrostalo antenniverkko.Olohuoneen telkkari näkyy hyvin,mutta
ns.kakkostelkkari palkittaa kuvaa,varsinkin olohuoneen telkkarin
ollessa päällä.
Onko huoneistoon jaettu singnaali niin heikkoa,ettei kestä kahta
televisiota asunnossa.Auttaako lisävahvistimen laitto toiseen
televisioon ja onko se edes laillinen kerrostalossa.
ns.kakkostelkkari palkittaa kuvaa,varsinkin olohuoneen telkkarin
ollessa päällä.
Onko huoneistoon jaettu singnaali niin heikkoa,ettei kestä kahta
televisiota asunnossa.Auttaako lisävahvistimen laitto toiseen
televisioon ja onko se edes laillinen kerrostalossa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis voisit nyt selvittää hieman tarkemmin systeemiä? Oletko itse vetänyt jotain johtoa siihen toisen huoneeseen? Vai onko sinulla kaksi antennirasiaa? Antennivahvistin auttaa. Se kannattaa laittaa lähelle sitä antennirasiaa, jotta se vahvistaa signaalin, ennekuin se ehtii heiketä. Kun et kajoa antennirasioihin, voit tehdä suunnilleen mitä haluat signaalille.
Antennirasioiden vaihtokin voisi auttaa, mutta se on taloyhtiön hommia. Itse sähläämällä antennirasioiden kanssa voi pilata muiden kuvan.
Olohuoneessa on kaksi antennirasiaa.Toisessa on se olohuoneen
televisio ja toisesta on itse vedetty antennikaapeli toisen huoneen televisioon.
Vahvistin kokeiltu,apua ei ollut.
Kuulostaa siltä, että taloyhtiön antenniverkko ei ole parhaassa iskussa..
Onko isännöitsijä hoitanut antenniverkon päivitykset siten, että vanhan analogisen aikakauden vahvistimet on uusittu ja kanavakohtaiset vahvistimet on tarkoitettu digikanavia varten? Onko VHF-alueen antenni suunnattu ja myös sen vahvistimet uusittu? Nykyisin koko perinteinen vahvistinrysä pystytään korvaamaan muutaman satasen maksavalla ohjelmoitavalla vahvistinkeskuksella.
HD-kanavia tulee lähiaikoina lisää käyttöön, joten antenniverkon päivitys on paikallaan. Toivottavasti taloyhtiöt hoitavat päivitykset, eivätkä ala säästää tässä asiassa. Kotitelevisioiden uusintaan löytyy asukkailta rahaa, mutta antennivahvistinten uusintaan ei toimintatonnia löydy sitten millään. Parin tonnin tv:llä ei ole virkaa, jos säästettiin muutama satanen vahvistimissa.
Onko taloyhtiönne antenniverkko edes UHF-kelpoinen (tähti 800) vai onko verkko edelleen perinteinen ketjutettu verkko (ketju 600), josta ei kaikki käytössä olevat UHF-kanavat mahdu kunnolla tulemaan?