Miksi taustakuva välillä katoaa?

Minulla on nyt pari kolme kertaa käynyt niin,että taustakuva on kummallisesti kadonnut koneelta sen jälkeen kun koneen aukaistuani siitä työpöydältä olen avannut kameraruudun (Windows8 käyttis siis kyseessä) niin sen jälkeen työpöydällä ei enää ole ollutkaan taustakuvaa vaan pelkkä musta pohja vaan sen kuvan kohdalla ja siinä vasemmalla on ollut ainoastaan ne kuvakkeet vaan mistä minnekin pääsee menemään.Ja sitten kun olen palannut takaisin siihen aloitussivulle jossa ne kaikki ruudut näkyvät, niin siinä se kuva silti kuitenkin näkyy, mutta ei näy enää sitten kun klikkaa sen työpöydän auki ja olen joutunut laittamaan taustakuvan uudestaan sinne takaisin.Mistähän se mahtaa johtua?
4234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ihmisen tarvitse kaikkea tietää. Vaihtoehtoja:
-kiintolevysi sammuu tietyn ajan kuluttua, eikä ehdi käynnistyä ja päivittää taustakuvaa
-rekisteri on sekaisin
-koneesi on jokin markettirimpula jonka teho ei riitä edes taustakuvan ylläpitoon
-enny jaksa enempää

Äänestä

Kiitos tiedoista!Siinähän niitä olikin erilaisia vaihtoehtoja,joten jokuhan se niistä ehkä sitten täytyy olla.Gigantista on kone ostettu, joten onkohan noi Gigantissa myytävät koneet jotenkin sitten jotain b-luokan vehkeitä. Koneen merkki ostopaperissa on HP DT Cel-G1610 / 6G / IT/ HD2500 /W

Äänestä

"onkohan noi Gigantissa myytävät koneet jotenkin sitten jotain b-luokan vehkeitä."

Ovat ne. Sama pätee kaikkiin marketti / yleiselektroniikkaliikkeiden koneisiin.

Mutta eivät ne niin kelvottomia ole, etteikö ne pystyisi taustakuvaa näyttämään.

Äänestä

Joo kiitos taas vastauksesta!!Ja sitähän minäkin kyllä vähän ajattelin ettei luulis kyllä ihan niin kelvottomia sentään olevan,mutta jotain pientä häikkää niissä sitten taitaa ehkä kuitenkin olla.

Ja kyllähän tuo ihan hyvin sen tauskuvan muuten näyttää koko ajan pitävän,mutta jostain syystä se silloin sen heivaa pois jos avaan sen kamera ruudun,eikä se kyllä aina silloinkaan sitä tee,mutta pari kolme kertaa on kuitenkin niin nyt sitten käynyt.
Ja jotenkin se kamera sivukin tuntuu olevan aina ihan mykkä kun sen avaan eikä siinä aukea ne asetukset ym. muutkaan, jotka siinä kamerasivun alaidassa näkyvät niiden pienien ympyröiden sisällä.Vai aukeavatkokenties vasta sitten kun siihen kameraruudun sivuun on kamera liitetty.

Ja aika hassua muuten sekin myös,että minulla kun on kolme kameraa kaksi Canonin ja yksi Olympyksen kamera,niin kone ei ota siitä toisesta Canon kamerasta muistikortilta kuvia koneelle vaikka mitä olen koittanut,mutta sitten jos siirrän sen muistikortin siihen olympuksen kameraan, niin se ottaa ne kyllä ja mikä hassua vielä,että se tekee sen kaiken lisäksi sen Canonin ohjelman eli Zoom Browser Ex ohjelman kautta.
Ja sen sijaan se toinen Canon taas kyllä toimii ihan hyvin ja sen muistikortilta siirtyvät kuvat kivuttomasti kyllä koneelle sen saman Canonin ohjelman kautta,mutta sitten jos siirrän sen toimimattoman Canonin muistikortin siihen toiseen Canoniin,että saisin ne kuvat sen kameran avulla siirrettyä, niin se ei sitten kuitenkaan siinäkään myöskään onnistu.Mutta heti kun laitan sen muistikortin siihen Olympus kameraan,niin silloin ainoastaan vaan onnistuu.Joten aika kummallinen juttu ,joten mikähän siinä sitten mahtaa olla takana?
Ja sitä vielä kysyisin myös,että miten tällainen osaamaton tumpula muuten osaisi katsoa onko mahdollisesti koneeni rekisteri sitten sekaisin,niinkuin tuolla edellä yhdeksi vaihtoehdoksi minulle annettiin.Joten mistähän sen voisi saada selvitettyä ja millä konstein?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vovk kirjoitti:

Minulla on nyt pari kolme kertaa käynyt niin,että taustakuva on kummallisesti kadonnut koneelta sen jälkeen kun koneen aukaistuani siitä työpöydältä olen avannut kameraruudun (Windows8 käyttis siis kyseessä) niin sen jälkeen työpöydällä ei enää ole ollutkaan taustakuvaa vaan pelkkä musta pohja vaan sen kuvan kohdalla ja siinä vasemmalla on ollut ainoastaan ne kuvakkeet vaan mistä minnekin pääsee menemään.Ja sitten kun olen palannut takaisin siihen aloitussivulle jossa ne kaikki ruudut näkyvät, niin siinä se kuva silti kuitenkin näkyy, mutta ei näy enää sitten kun klikkaa sen työpöydän auki ja olen joutunut laittamaan taustakuvan uudestaan sinne takaisin.Mistähän se mahtaa johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu