Kertokaa

vinttipimeenä

Millaisessa paikassa olette töissä?

Minkälaiset työajat?

Minkälaiset vapaat?

Millanen palkka?

Millaista työ on?

Vaikuttaako työ terveyteesi?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+13

      1) fine dining ravintola, tarjoilija
      2) tässä on ravintolan aukioloajoilla iso merkitys. Meillä kun avataan puolilta päivin niin välillä on 10-16 vuoroja, välillä 10-23, välillä 18-23:30.
      3) ite en tosiaan ole vakkarina niin ihan hyvät lomat, mutta keskimäärinhän pitäs olla 1 v-päivä ja yks x-päivä viikossa, eli keskimäärin 5-6 vuoroo/viikko. 7päivän putki on max mun muistaakseni mitä saa olla töitä.
      4) 10,86/h ilta-ja yölisät
      5) vaativaa, mutta toisinaan myös erittäin palkitsevaa kun saat jonkun illasta ikimuistoisen !
      6) no kyllähän se siinä määrin että kun on rajoitettu määrä henk.kuntaa niin saattaa kiireisinä aikoina jäädä saikut pitämättä. Useasti on saanut buranan voimin kömpiä sängystä ylös.

    • tiskari1

      1) Olen vuokratyöläinen, joten olen monessa eri paikassa. Pienimmissä menee n. 50 annosta päivässä, isoimmissa 1500. Enimmäkseen tiskaan mutta välillä pääsee tekemään ruokaa.

      2) Enimmäkseen aamuvuoroa. Aikaisimmat alkaneet klo 7. Jos on tiskivuoro niin 10:30 on tavallisin alkamisaika. Vuorot on yleensä 4 tuntia mutta pisin oli melkein 9 tuntia. Kerran oli iltavuoro joka päättyi klo 23.

      3) Saan pitää vapaata silloin kun huvittaa, ei mitään pakkoa ottaa vuoroja vastaan, vaikka yleensä otan melkein kaikki mitä saan.

      4) Lomakorvauksien kanssa n. 10 euroa tunnissa.

      5) Tiskaaminen on aika kettumaista hommaa. On aina kivaa jos pääsee tekemään ruokaa, voileivät tai salaatti on yleisimpiä.

      6) Usein tulee selkä tai jalat kipeäksi, joten pitää ottaa särkylääkettä että saa unta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe