QASHQAI+2 2.0L BENSA MOOTTORI VETÄÄ VIIMEISIÄÄN?

NissanQash

Ajettu 105 tkm ja moottori pitää todella kovaa ääntä käynnistäessä, voiskohan ketjussa olla jotain vikaa? Ei sillä uskalla liikkua ettei hajoa koko moottori.

Onko kellään muulla ollut ongelmia tämänlaisen auton kanssa?

2

1086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea sanoa

      Tuo "kova ääni" ei kerro oikeastaan mitään, vikahan voi olla tuon perusteella ihan missä vaan. Ensimmäisenä tulee mieleen, että starttimoottori vetelisi viimeisiään, silloin moottori voi kolista käynnistäessä, kun kierrokset ei nouse tarpeeksi. Tai sitten öljyt on mennyt huonoksi (paljon lyhyttä ajoa / öljynvaihtoväli liian pitkä) niin öljynpaineella toimiva ketjunkiristin ei toimi heti kylmillä öljyillä ja ketju kalkattaa. Venttiilehinkin voi olla liikaa kertynyt karstaa. Tai sitten tulpat on vaihtamatta, puola rikki tai tulpanjohto. Siinä nyt joitain esimerkkejä.

    • free sini

      eihän ny nissanin konetta saa ajamalla paskaksi, jos vain nesteet ok ja öljyä konees

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6318
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      73
      4353
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      48
      3915
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      21
      3276
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      197
      2990
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2712
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2579
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2556
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      153
      1546
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1508
    Aihe