Mihin vikaan viittaisi kun venton oikea takapuoli vouvvaa heti kun vauhti nousee. Jarrurumpu kuumenee selvästi enempi kuin toisen puolen. Oisko laakeri..
vento vouvvaa
8
266
Vastaukset
- 250D
Todennäköisesti laakerivika, kannattaa vaihtaa molemmat takapyöränlaakerit ja samalla kunnostaa jarrut kun joutuu rummut avaamaan.
- ocicoci
Jos laakeri kosahtaa kokonaan niin mitä se tekee? Vetääkö pyörät jumiin vai mitä..
- 250D
ocicoci kirjoitti:
Jos laakeri kosahtaa kokonaan niin mitä se tekee? Vetääkö pyörät jumiin vai mitä..
Se voi tosiaan jumittaa pyörän kokonaan tai sitten se hajoaa siten että pyörä lentää kokonaan pois.
- ickxixi
250D kirjoitti:
Se voi tosiaan jumittaa pyörän kokonaan tai sitten se hajoaa siten että pyörä lentää kokonaan pois.
Joo kyllä se laakeri on, kiitos vaan sulle vastauksista.
- Kuuma tekee hyvää
ocicoci kirjoitti:
Jos laakeri kosahtaa kokonaan niin mitä se tekee? Vetääkö pyörät jumiin vai mitä..
Jarrut siellä yleensä menee .. ja jos laakeri alkaa kuumentuu niin alkaa vähitelleen menee veto raskaaksi ja savu nouseen ... Se jää sit siihen paikkaan mihin jätät sen jäähtyyn ja voi olla lämmittelyhomma saada sieltä osia irti sen jälkeen.. En kehota ajamaan. Mulla meni jarrupalat keskellä kaupunkia vilkkaassa risteyksessä - pysähin liikennevaloihin niin savu nous lokarin alta. Meni levyjä myöten uusiksi kaikki ja niitä oli 5 eri mallia ... Nää oli jäähdytetetyt versiot abs kiekoilla vaikka ei olekaan abs vaan paineventtiili jarrut eli takapää säätyy kuorman mukaan. Sadan euron homma helposti itekin laittaessa jos kunnolliset ostaa tai sitten voi ostaa bilteman yhden talven sporttilevyt .. Mulla on menny laakereitakin joskus autoista ja sen kyllä tietää mutta samalla vaivalla vaihdattasin laakeritkin jos on noin kuumana käyneet.
- Kusetusta..
Terve, kyllä sua nyt joku kusettaa kunnolla, ei siinä mitään laakerivikaa ole, vaan jarru laahaa päällä. Nosta pyörä ylös ja pyöritä käsin, pitäisi pyöriä vapaasti. Se voi myös olla käsijarruvaijeri jumissa, tai sen palautusjousi ruostunut pois.
- 250D
Sanoinkin todennäköisesti laakerivika, jarrun laahaus ei välttämättä pidä ääntä
tietysti voihan se jarrukin siellä laahata, kuten aiemmin jo mainitsin kannattaa kunnostaa jarrut samalla vaivalla ne osat eivät ole kauhean kalliita.
Ilmeisesti aloittaja oli jo todennut että se on laakerivika. - Onnea vianetsintään
250D kirjoitti:
Sanoinkin todennäköisesti laakerivika, jarrun laahaus ei välttämättä pidä ääntä
tietysti voihan se jarrukin siellä laahata, kuten aiemmin jo mainitsin kannattaa kunnostaa jarrut samalla vaivalla ne osat eivät ole kauhean kalliita.
Ilmeisesti aloittaja oli jo todennut että se on laakerivika.Kahistaa ne vähä ja saattaa levyn kieroutues jolottaa ajelles määrätyillä nopeuksilla korvin kuullen mutta ei ne vouvaamista ole pitäny, se viittais perään ennemminkin jos ei laakerit ... En osaa sanoo, en ole autoasentaja mutta omat kokemukset näistä ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281838Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3541574- 1501207
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111024
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt5999- 285995
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49948