Kaustisen PlayStation puolueen myyntivimma

nasu7

Ei riitä että valitetaan kunta turmiolle, vaan nyt aletaan myymään kaikkea mikä voisi rahaksi muuttua.Mitähän nämä seurakuntalaiset seuraavaksi pistävät myyntiin? Festivaalit Vetelille? Fuhrfix Halsualle? Vaiko vielä jotain omaperäisempää????

12

348

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on se ihime

      Eikö ne pääasialliset poliittiset linjaukset tehdä silloin, kun kunnille laaditaan strategia 4-5 vuoden välein. Se on turha lyödä kapuloita kaikesta mahdollisesta siinä välillä, kun homma on silitelty suurin piirtein yksimielisesti tuossa vaiheessa. Ei kunnissa juurikaan ole liikkumavaraa muutoin. Elethän nollasummapeliä ja kaikissa asioissa tulee lait ja normit vastaan.

      • Saas nähdä

        Jos luottamushenkilöt eivät esitä merkittäviä muutoksia, kun tehdään uutta kuntastrategiaa vaan hyväksytään esitetyt linjaukset yksimielisesti, niin se on kiusantekoa jos mikä kun jälkikäteen aletaan livetä päätetyistä linjauksista. Eräs höskä sisältyy oleellisena osana strategiaan.


    • Mielipire

      Mun puolestani koko höskän saa laittaa myynthin. Ei siitä tuu, ko satoja tuhansia tappiota kunnalle ja kaustislaisille veronmaksajille joka vuosi. Kyllä sille rahalle olis kunnasa tähellisempääki käyttyä. Ihan turha laitos...

      • tolssooni

        Turha panna myyntiin , sitä läjää kukaan kontolleen halua vaik iliman Sais


    • ritolatiimi

      Kuntastrategia neuvotellaan arkipäivänä klo 09- jotain... kuka muu sinne pääsee suunnittelemaan, kuin kunnan virkamiehet, kepulaiset eläkeäijät ja hankeröllit.... muutaman järkevän on tietty pakko vääntäytyä paikalle.... koko stratgia suunnittelu ontuu jo lähtökuopissaan. Sitten itketään kun valtuustossa joku ehdottaa jotain uutta... ei ole pesiytynyt järki tiukkaan Kaustiselle ??

      • miten lie

        Eikö kunnanvaltuuston jäsen voi äänestää uutta strategiaa vastaan, ei kai yksi puolue sitä voi kieltää. Erikoisia luottamushenkilöitä. Eriävä mielipide asiasta, jos siellä on sellaista mitä ei voi hyväksyä. Vai onko kaksipuolue järjestelmä kuitenkin loppupeleissä yksi puolue järjestelmä?


    • ritolatiimi

      Kunta on ollu jo konkkakypsä kauan. Kepun ansiota, ei kenenkään muun. siellä ne hömppäpäätökset on itäneet... ja kuten näkyy itää edelleen. Kohta myydään omat ajatuksetkin alle torihintojen. Joku kusee nyt jossain kuntalaisten silmään taas oikeen ämpärikaupalla.

      • Tokkotokko

        Tuota tuota ? Olisko KooTeeKoolle ollu ostaja tiedossa ?
        Ainahan voi jotain esittää hallituksissa ja valtuustoissa mitä vaan mutta jos asiaa
        vähänkä miettii ,,, oikeesti ni mistä löytyy taho jolla olis halu ton omistamiseen .

        Kyl se kunnalle jää harmiksi ,,, valitettavasti .


      • Perpoh112

        jos torihinnalla saadaan vaikka 50 työpaikkaa ja toinen vaihtoehto on, että menetät 100 työpaikkaa niin kumman tarjouksen valitset. Niin kyllä minä sen valitsen, että työpaikat voivat mennä toisaalle, koska me ei niitä tarvita täällä. Syytän sitten vielä kepua siitä kun ne työpaikat meni, vaikka itse saatoinkin olla osasyyllinen.


    • huusi11

      ei taida kohta olla enää mitään myytävää eikä työpaikkojakaan. näivettynyt kunta, mutta onneksi playstation-miehet saivat tahtonsa läpi ja säästettiin taas euroja.

    • näillä mennään

      Kunnilla on tiukat ajat tiedossa ja talousarvioita laaditaan epävarmuudessa. Kaustisella on tiedossa mittavat investoinnit peruspalveluihin jo lähitulevaisuudessa, kun rakennukset on ihan finaalissa käyttöikänsä suhteen, miten lie homma edistyy vai ollaanko vetäydytty kilpikonnapuolustukseen päätöksissä?

      Veroäyri taitaa nousta liian korkeaksi, kun uusiin peruspalvelurakennuksiin pitää pistää heti ensialkuun toistakymmentä miljoonaa. Koulut rakennetaan koululla, päiväkodit päiväkoteina jne., näinhän se pitäisi mennä.

      Tekninen toimikin laatii talousarviota vuosille 2014 ja suuunnittelee tulevaa.Mikähän idea tuossa kunnan verkkosivuilla olevissa pöytäkirjoissa olevassa investointisuunnitelmassa, että vanhan kosteusvaurioiden takia suljetun terveystalo maalattaisiin? Nouseeko teknistaloudellinen käyttöikä ja rakennuksen elinkaari, kun taloa maalattaisiin parilla kymmenellä tuhannella eurolla?
      Entäpä rakennusinvestoinnit vuodelle 2014, päättäjät ei päätä mistään ei edes pöytäkirjojen investointisuunnitelmia saada nuijittua pöytään tulevaa vuotta varten.
      Pyöritellään ja pallotellaan, kun ei vain päättämättömyys kostautuisi. Valtio tuskin suolarahoja enää jatkossa tulee antamaan vanhan kaavan mukaan.

    • miljuunia

      Nyt on kykypuolue näyttänyt kauppaosaamistaan. Paljonkohan on tullut veronmaksajille tappioita näissä kykypuolueen tekosissa. Joko on mennyt yli miljoonan euron. Taitaa olla yhteenlaskettuna 1-2 miljoonan euron välillä tappiot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1148
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1110
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      977
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      963
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      897
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      840
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      761
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      748
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      642
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      642
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      57
      606
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    19. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    20. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    Aihe