Kanada suunnitelmissa

nyfiken

Olen asunut lähes 5v pois Suomesta, palannut asumaan saaristoon ja nyt kun viimeinenkin lapsista alkaa pärjätä omillaan, voisimme me vanhemmat muuttaa pois Suomesta.
Eurooppa on levoton, työttömyys kasvussa ja kulut kovenee, joten voisimme lähteä kauemmaksi. Olen etsinyt paljon tietoa netin kautta Kanadasta ja tehtiin mieheni kanssa green card-kyselykin; mieheni saisi sen helposti, hänen alansa ihmisistä on Kanadassa tarvetta, minä pääsisin mukaan vaimona mutta minun työllistymiseni olisi pitkälti omista resusrsseistani kiinni, tarvetta ei ole tämän ammattiryhmän ihmisille kun tulijoita on Kanadaan riittävästi esim. Aasiasta.
Kaiken infotulvan keskellä (ja sitä löytyy paljon netistä!) tuli jotenkin hölmö olo: miten aloittaa maahanmuutto tänä päivänä oikein?

Lähtisimmekö turistiviisumeilla ja etsisimme työpaikat oma-aloitteisesti?
Haemmeko työtä Suomesta käsin? Jos haemme, voimme maksaa itse muuttomme (tiedän kyllä, että on mahdollista että kanadalainen yritys halutessaan palkata ulkomailta työntekijän, voi tehdä anomukset työluvista, green cardeista ym. ja maksaa matkat).

Löytyykö täältä joku joka osaisi sanoa sen tämänpäivän tekniikan?

4

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siirtolaisnainen

      Kanadaan ei kannata lähteä kun nuorena. Työttömyys on täälläkin. Siirtolaisia otetaan. Ottawassa sijaitsee Suomen lähetystö. Kysy sieltä. Suomi Seura voi myös opastaa.

      Kun tulin 55 v sitten, siskon perhe takasi työpaikan, mutta asuntoja ei ollut, jouduttiin jonkun italialaisen vintille asumaan.Paljon oli uusia siirtolaisia, nuoria, mutta työt loppuivatkin 60 luvun alussa ja monet lähtivät takaisin Suomeen.

      • shrek

        Teinkö siis virheen kun muutin tänne Kanadaan pari vuotta sitten? Hyvin on toistaiseksi ollut töitä, itse asiassa paremmin ja paremmalla palkalla kuin Suomessa.

        Ensimmäinen asuntoni oli vasta rakennettu vuokra-asunto suuren kaupungin keskustassa. Nyt asun toisessa asunnossa, joka on niin ikään vasta rakennettu vuokra-asunto hieman kauempana keskustasta. Neiöitä on paljon enemmän kuin mihin Suomessa olisi varaa.

        Taitaa olla niin, että 55 vuotta sitten tapahtunut ei kuvaa enää juurikaan tämän päivän tilannetta. Se on kuitenkin totta, että varsinkin ilman kouluja on hyvin vaikea saada kunnollista työtä. Kilpailua on riittävästi.


      • töttöröö
        shrek kirjoitti:

        Teinkö siis virheen kun muutin tänne Kanadaan pari vuotta sitten? Hyvin on toistaiseksi ollut töitä, itse asiassa paremmin ja paremmalla palkalla kuin Suomessa.

        Ensimmäinen asuntoni oli vasta rakennettu vuokra-asunto suuren kaupungin keskustassa. Nyt asun toisessa asunnossa, joka on niin ikään vasta rakennettu vuokra-asunto hieman kauempana keskustasta. Neiöitä on paljon enemmän kuin mihin Suomessa olisi varaa.

        Taitaa olla niin, että 55 vuotta sitten tapahtunut ei kuvaa enää juurikaan tämän päivän tilannetta. Se on kuitenkin totta, että varsinkin ilman kouluja on hyvin vaikea saada kunnollista työtä. Kilpailua on riittävästi.

        Mahtaako tarjotut rekkakuskihommat olla suomalaiselle sopivia vai aasialaisetko niitä hommia hoitavat siellä? Tietääkö joku niistä mitään?


    • siirtolaisnainen

      Totta on, mutta varoitus on aina paikallaan. Ammatti jos on putkimies, niin tänne vaan tai rakennusalalla kirvesmies, sähkömies jne.

      Nythän Kanadakin ottaa paljon juuri pakolaisia. Työkomennukselle ja avioon tullaan tänne, mutta mielestäni Suomi on niin hyvä maa, samat ongelmat joka maassa, että jos nyt olisin vielä nuori, niin siellä pysyisin etenkin kun lapset jäävät sinne.

      Laitoin silloin Hesariin ilmoituksen myydessäni ompelukoneen. Nainen soitti, mutta ei hän halunnut ostaa mitään vaan halusi varoittaa meitä nuoria, koska itse oli ollut täällä. Olen muistanut hänet monta kertaa.

      Mukava, että sinulla menee hyvin. Tunnen itseni yksinäiseksi, kun kaikki lapset ovat muuttaneet ympäri Pohjois Amerikkaa kouluun ensin ja sitten työpaikkojen perään.

      Olisi kiva keskustella lisää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3669
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2562
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      122
      1261
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1120
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      914
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      910
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe