Käytättekö venäläistä bensaa?

starik

Ajelen jo vuosia vanhalla Primeralla. Käytän enimmäkseen venäläistä bensaa, joka on alkanut tuottaa pieniä hankaluuksia. Lähinnä se on moottorin häiriövalon syttyminen kojelaudassa. OBD -skannerilla syyksi on ilmennyt katalysaattorin toiminnan alentuminen ohjearvon alarajan tuntumaan.
Joitain viikkoja sitten ajoin lähes kolmen tankillisen matkan suomalaisella bensalla, ja tuo häiriövalo syttyili yhä, mutta myös sammuili omineen.
Toivon mahdollisimman monen venäläistä bensaa käyttävän Primeralla ajavan kertovan kokemuksiaan.
Pyydän myös jättämään asiaan kuulumattomat "neronleimahdukset".
Voit lähettää vastauksesi myös osoitteeseen [email protected]
Kiitän tiedoista jo etukäteen!

8

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P12 -03

      Kyllähän täs on vuodenpäivät ajeltu 95okt bensalla. En ole huomannut muutakun paremman toiminnan ja pienemmän kulutuksen vert. suomalainen 95 E10.

    • Harasoo!!

      Primera -96 2.0l
      Ajeltu vuosia jo venäjän bensoilla,ei mitään ongelmaa

    • ei ongelmia

      Vuosia ajeltu 92 okt ja ei ongelmia. P12

    • Ju74

      Pari vuotta menny primeralla p12 1.8 2007 venäjän bensalla eikä ongelmia ole ollut. Päästöt mittauksissa ok.

    • cccp10

      Hei!! Mites venäläisten autot kestää??Hyvin!!
      Pistä vaan venäjän pojan gasoa tankkiin ja mene maatuskoja tapaamaan.

      • jokke200

        pari vuotta ajellut venäjän bensalla moottorin vikavalo palaa mekein aina sen saa pois kun ajelee suomen besalla 98:lla tankillisen ja sen jäkeen kuittaa valon pois vikakoodin lukulaitteella ennen katsastusta.


    • strastui

      nissan rimera -04, venäjä bensa, no problemos

    • Ei_vika_bensassa

      Vika on Primeran moottorissa, tuossa on toinenkin juttu vikavalon palamisesta. Moottori syö liikaa öljyä ja tukkii katalysaattorin ja anturit.
      Pelkästään Venäjän bensaa on käytetty esimerkiksi Volkkarissa vuosikaudet. Ei siinä ole mitään ongelmaa ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5420
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1422
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      105
      941
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      812
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      799
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      784
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      773
    Aihe