mitens tulaan kirjalijaksi?

Voiko kuka tahansa olla kirjailija, jos sen ammatikseen ilmoittaa?

Voiko olla runoilija jos on kirjoitanut yhden runon ja pitääkö sen olla hyvä? pitääkö olla juoppo ja saako tehdä muuta työtä jos on runoilija?
6701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Just. Eiköhän ammatilla yleensä pitäis elättää itsensä ja jos yhdellä runolla ja alkoholia läträämällä tunnet olevasi kirjailija niin olisikohan aika vilkaista peiliin tai kehittää sitä mitä ajatteluksi kutsutaan. Sekin voi kummasti auttaa kirjailijanuralla etenemisessä ;)

Äänestä
  • mikäs se on joka ei ole julkaissut yhtään kirjaa, mutta on kirjoittanut paljon.

    Jos kirjoittaa kirjan mutta se ei kelpaa mihinkään ei silloin ole kirjailija, mutta jos julkaisee omakustanteen tappiollisesti, niin silloin on kirjailija.

    Eihän kukaan ole seppäkään syntyessään

    otta humoril

    Äänestä

Mitä hienoa nyt on tulla tai mennä kirjailijaksi?
Onko susta nyt sitten mukavaa kun menet imaisemaan lähibaariin tuopin, kuuntelet ainaista mankumista siitä, miten elämä on niin kauheaa kun kukaan ei ole musta kiinnostunut, ei kirjoita musta kirjaa. Pakkohan siinä on saatana vetää päänsä täyteen.
Entä sitten kun menet syvemmälle kaupunkiin...sama siellä, mutta vain sillä erolla että paremmissa paikoissa ei sua kukaan tunne, mutta ne marisevat sitä samaa sulle silti?

Kuvittele että joskus tuhannenvuoden päästä joku löytää romahtaneen pivenpiirtäjän alta sun romppusi siitä, miten tähän rakennetaan pilvenpiirtäjä, ja miten se sitten sortuu. Rompulta löytyvät sekä syväluotaava analyysi nykyhetkestä, että sen tulevaisuudesta...rompun kirjoittaja - sinut - nostetaan nobel-jallustalle ja korotetaan tietäjien ja jumalien joukkoon.

Kaikki tämä vasta tuhat vuotta kuolemasi jälkeen...eikö elämä ole ihmeellistä-

Äänestä

kannattaa opetella oikeinkirjoitus. Asiaakin voisi olla.

Äänestä

Kai se on itsensä nimeämisestä kiinni. Jotkuthan kirjoittavat (ja julkaisevat) useitakin teoksia, mutta tituleeraavat itseään muuksi kuin kirjailijaksi. Enemmän on sitten niitä, joille kirjailijuuden määreeksi sopisi ehkä 'wanna-be', mutta jotka identiteetiltään ovat kirjailijoita.

Ja brenkkuahan pitää valella kurkusta niin paljon kuin sielu sietää, kuitenkin aina vähän enemmän kuin järjestelmä, puoliso ja äiti sietävät. Taiteenlajista riippumatta.

Äänestä

Jotain mitä tulee mieleen ja jotka antavat pohjaakin siihen ovat: Mielellään vähintään 20 vuotta elämänkokemusta, eri paikoissa asuminen ja työskentely (myös ulkomailla), riittävästi syvällisiä keskusteluja erilaisten ihmisten kanssa, hyvä muisti ja verbaalinen lahjakkuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


simo kirjoitti:

Voiko kuka tahansa olla kirjailija, jos sen ammatikseen ilmoittaa?

Voiko olla runoilija jos on kirjoitanut yhden runon ja pitääkö sen olla hyvä? pitääkö olla juoppo ja saako tehdä muuta työtä jos on runoilija?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu