Onko Kenia turvallinen matkailumaa ?

joulu kotona ?

Olen varannut perheelleni joulumatkan Mombasaan. Onko Kenia turvallinen matkustusmaa suomalaisille Nairobissa satuneen terroriteon ja attentaatin jälkeen ? Suomen ulkoministeriö vaikenee asiasta.

9

2406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhänmiehenamerikka

      Turvallinen siinäkuin norja englanti espanja hollanti venäjä intia meksiko, kun jotain ikävää sattuu niin
      turvallisuus nousee heti huomattavasti.Ostoskeskuksissa on yleensä melko tarkat
      turvatoimet, autot peilataan alta ja takakontit pitää avata,metallipaljastimilla ruumiintar
      kastukset ennenkuin pääsee sisään jopa uudelleen kun menee sisälle kauppoihin mutta puolisotilaalliseen rynnäkköön on mahdoton varautua.Kokonaisuutena ihan
      turvallinen nykyjään .Ihmiset on hyvin ystävällisiä ja huumorintajuisia ja rikollisista ei
      pidetä.Menkää safareille ja liikkukaa paljon ,vettä hyvää mieltä,pikkurahaa ja konjakkia aina mukana.

    • juuiyk

      Jaa... Turvatarkastukset monessa paikassa ovat silmänlumetta. Terroristit voivat hyökätä milloin vaan ja missä (maassa) vaan kunhan näkevät aihetta siihen. Kenian pohjoisosassa asuu paljon somaleja, joista kenialaiset haluaisivat eroon. Tästä riidasta osittain hyökkäys. Käsittääkseni noin 90% kenialaisista ovat kristittyjä, joten siinäkin mielessä nautinnollinen kohde muslimeille. Safari on elämys mutta onko kiva pelätä jouluna, kristittyjen ja perhen juhlana?!Maailma on täynnä ihania, turvallisia ja rauhallisia paikkoja mutta toisaalta kenialaiset tarvitsisivat turisteja nyt...

      • köyhänmiehenamerikka

        Ei siellä safareilla ole todellisuudessa muuta pelättävää kuin saat luun kurkuun ruokapöydässä kun hotkit nälkäisenä pimeässä pikku konjakissa.
        No todellisuudessa ne halvat metallipurkit mihin halpasafareilla eli polmannilla joutuu on liikenteessä hengen vaarallisia, kuskit on selvinpäin mutta jos vaikka sairaana niin eivät luovu ajovuorostaan kun muutamasta päivästä saa tippeineen kahdesta kolmen viikon palkan.Viime talvena tälläinen sairas kuski sattui yhdelle ryhmälle ja vaikka porukka soitti isolla rahalla f m oppaalle niin kuskia ei saatu vaihdettua kuin vasta takaisin Mombasassa , no mitään ei sattunut .
        Toinen todellin vaara on saada jotain tulehduksia haavoista tai hiertymistä, varsinkin vanhemmat ihmiset ,Itsekin luulin saaneeni kerran mangomadon toukan jalkaan ja kun kävin näyttämässä lekurissa paisetta niin olikin ruusu , hiertymä tehnyt jalkaan.
        Malariaa ja hiviä voi jokunen saada joka vuosi mutta niistä ei voi alsaabaa syyttää.
        Maantie rosvous ja ihmisten huvikseen ampuminen on viime vuosikymmeninä melkein hävinnyt , ainakaan kansallispuistojen turisti osissa on käytnnössä turvallista.
        Mombasa on nykyjään tylsä paikka , enään ei laivostovierailu sotilaat ryyppää ranta bubeissa beibien kanssa ja enkuja ei kai enään paljonkaan kouluteta Keniassa.Aikanaa enku soltut hakkas irlantilaiselta diskojukalta hampaat Florida clubilla.
        Bamburin alueella on hyvä kun poliisi asemat on molemmissa päissä ja entinen pressa ryypikeli hovinsa kanssa siellä niin joutosakki pidettiin silmällä.Ranta poliiseilla on hyvät käytöstavat ja haulikko konepistooli aseistus , ei lentele liian pitkälle.Tarjosin pojille juomaa ,kiittivät ja sanoivat ottavansa vuoron loputtua ,harvinaista .Jos olette menoosa valmis matkalle niin ei sen enmpää pelättävä'ä kuin tukholmassa tosin sielläkin baltit on onnistunut räjäyttämään kolme kuppilaa samana päivänä eli osataan sitä meilläkin pahaa tehdä.


      • Sakke2134

        Keniassa pääkaupunki seudulla on 60% somaleita ja kenialaiset ei haluu eroon sompuista syy olisi miksi somput on hyvissä väleissä niittenkaa minä suomen somali kävin kesällä keniassa nairoobissa piha oli iso kiinni aidat joka puolel ja kirkko ja moskeija sisällä molemmat oli isoja ja ihmiset osoitti kunnioitusta toisilleen mikä on hyvä juttu!


    • teija20

      Menkää huoletta Mombasaan tarjolla hyvää ruokaa ja edullista, kuuma aurinko ja ystävällisiä ihmisiä. Oma matka on myös jo varattuna, mutta ei valmismatka. Olen ollut siellä jo aiemminkin. Aurinko on tosi kuuma tuolloin, joten juokaa vettä !! Turvatarkastukset tehdään pienissäkin kauppakeskuksissa, niin autoille ja ihmisille ennenkuin pääsee sisälle. Liikkumisessa yöllä toki kannattaa käyttää tervettä maalaisjärkeä sillä pärjää :) Itse käytin myöhäisenä ajankohtana taksia, päiväsaikaan tuk tuk, moottoripyörä ja paikallinen matatu (bussi) olivat hyvä kulkuvälineitä. Ottakaa mukaan suomesta värikyniä, tutustukaa paikallisiin löydätte kyllä itse lapsia kenelle niitä haluatte antaa! Hauskaa lomaa!

    • HaluanKeniaan

      Itseänikin huolettaa juuri tuo sama juttu, haluaisin kovasti käydä Keniassa mutta en turvallisuuden puolesta tiedä uskallanko!!! :(

    • mzeeJukka

      Ei missään tapauksessa nyt. Olen ollut mukana Kenian työssä n. 40-vuoden ajan. myös olin maassa vuonna 2007, jolloin väkivaltaisuuksissa kuoli n. 1300 ihmistä. Nyt voi tulla vieläkin pahemmat olot.

    • Mokulumuluku

      Kukaan järkevä ihminen ei mene Afrikkaan. Siellä ei ole juuri mitään kulttuuria. Aasianmaissa on kulttuuria ja historiaa, keksintöjä ja innovaatioita, filosofioita ja elämäntapaviisautta.

      • Enolekäynyt

        Afrikassa on upea eläimistö. Pelkästään "big five" on hyvä syy. Tavoitteena on päästä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      188
      10279
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      21
      9682
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      164
      8254
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      294
      7748
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      172
      6643
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6060
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5901
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4957
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4021
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      121
      2595
    Aihe