NATS-avaimen teettäminen

nikkonii

Osaako kukaan heittää arviota paljon maksaisi uuden NATS-avaimen teettäminen vuoden 2001 Almeraan? Autossa tällä hetkellä vain yksi avain, jossa ne keskuslukituksen napit ja toinen tällainen olisi tarkoitus saada. Jos vie esim. suutarille, saako siellä koodattua avaimet ihan käyttövalmiiksi asti? Maksaako koodaus paljonkin? Vai pystyykö koodauksen uuteen avaimeen suorittamaan itse painelemalla ja rämpyttelemällä niitä nappuloita oikeassa järjestyksessä? Entä, jos tilaa esim. ebaysta jollain kympillä avaimen ja käy vain kaiverruttamassa sen avaimen suutarilla, niin saako itse ohjelmotua? Ja voiko suutarille ylipäätän kävellä omien avainaihioiden kanssa?

5

6006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerpiilin

      Onnistuu suutarilla. Pelkkä ajonestoavain ilman kaukosäädintä maksoi 75€.

      • kerpiilin

        Ota mukaan huoltokirja jossa on alkuperäisen avaimen jyrsintäkoodi. Ei tarvitse kulunutta avainta kopioida.


    • mies_vm86_-

      Kellään tietoa paljon maksaa kaukosäätimen ohjelmointi? Pystyykö suutari tekemään sitä? Mulla tais Almerasta hajota kaukosäätö avaimesta kun ei enää toimi. Itse nappulat kyllä naksuvat normaalisti kaukosäätimen piirilevyssä. Eli onkohan sit niin että on kadottanut signaalin tai jotakin, jolla kaukosääätö toimii. Auto kyllä käynnistyy avaimella, eli ajonestosta ei ole kyse. Eikä auta se kikka jonka olen netistä lukenut että 6x rämpyttää avainta on-off asentoon ja painelee nappuloita. Sillä kikalla saan kyllä vilkut välähtämään mutta kaukosäätimen painelun jälkeen ei välähdä. Eli mitä tehdä?

      • Almera2003

        Paristo todennäkösesti lopussa. Kannattaa vaihtaa 3 vuoden välein. Kokeile paristonvaihtoa ensin, se on halvin keino.


    • Omia kokemuksia

      Suutari ei pysty tekemään sitä sen paremmin kuin sinä itse.

      Kun purat avaimen niin näet siinä etummaisessa osassa jossa on itse avain niin NATS-ajonestopiirin, se on joka valkoinen tai sininen. Ajonestotoimii sillä ja se ei liity mitenkään kauko-ohjaukseen. Voit ajaa vaikka ilman sitä "nappiosaa".

      Nappiosan kun purat niin siellä on piirilevy ja paristo. Vaihda paristo nyt aluksi uuteen. Jos vieläkään ei toimi ohjelmointi niin veikkaan, että jompi kumpi piirilevyn napeista on niin kulunut ettei yhdistä.

      Sekä nappeja että kumiosia saa Ebay:sta halvalla. Itse olen vaihtanut ne molempiin avaimiin. Napin vaihto vaatii pienikärkisen kolvin ja sorminäppäryyttä. Kumiosan kanssa joutuu myös paljon taistelemaan, mutta lopputulos on sen arvoista kun avain toimii aina kerrasta.

      Olen myös kaverin almeran tilannut Ebasta käytetyn piirilevyn ja sekin saatiin ohjelmoitua suomiautoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      116
      6166
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5109
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      65
      4242
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3819
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      11
      3604
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3151
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2479
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      64
      2217
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      23
      1561
    Aihe