Täällä ei oo mittään. Deekuja joka nurkalla. Kapakat suljettu. Eipä tartte portsareiden enää painia pihalla näyttämällä voimiaan.
Torilla vaan kukkia ja perunoita.
Ei lääkäriä, poliisia, verotoimistoa, snagaria. Urheilukaupassa poiskäännyttävä miesmyyjä. Sossu on, mutta sinne ei saa tulla. Ei kodinkoneliikettä, kenkäkauppaa, eikä kohta tiimariakaan. Ei autokorjaamoa eikä varaosaliikettä. Ei musiikkikauppaa.
Ei antikvariaattia eikä luontaistuotekauppaa. Vettä on muttei veneitä, eikä kukaan ui. Yks naapuri kävi joskus onkimassa ahvenia. Joku kehunut isommilla kaloilla muttei oo näkynyt.
Jotain kuitenkin. Surkee itte kasattu jäähalli. Pikkunen kirjasto, jossa mukavat neitoset. Marketti, jossa aina hymyilevät kassat ja yrmeä vartijat. Mukava turkkilainen pitserian pitäjä. Uimahalli, jossa vesijumppaajat estävät uimisen.
On toki toistaiseksi työpaikkoja tehtaalla, josta spurguja saatu pihalle.
Viinaksia löytyy oikein kaupasta, karaokesta en tiedä. Iso apteekki. Pikku sähköliike ja lamppukauppa. Joku vakuutuskonttori. Kunnon keppana räkälä terassilla.
Kelloliike löytyy ja kirpparikin. Partureita monenmonta, eikä vaan tukkaa pöyhiviä muotoilijoita. Aika hyvät pyörätiet. Vapaa palokunta. Koulu. Päiväkoti. Palvelutaloja rannalla, ambulanssi lähellä, sairaalakin jossain kauempana.
Et ikinä arvaa missä asun, koska en kerro, ettei tänne tunge mamuja.
tulkaa tänne
kotiseuturakas
0
158
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31824- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476