Onko elektroniikka ihan kuollut ?

43434343

Hei,

Onko elektroniikka nykyään suomessa historiaa ? Olisi kuvitellut, että elektroniikkaa käytetään laitteessa kun laitteessa, mutta ei. Olisikohan muilla linjoilla työllistynyt paremmin ?

T. Lähes valmis aaltolainen pääaineena elektroniikka ja mittaustekniikka

5

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elektrön

      Epävarmaa on, kun tuotanto on jo Aasiassa tai se on siirtymässä sinne.
      Varmaan kannattaa alkaa kyselemään alan firmoista tilannetta, eikä Suomi24:sta.

      Eli siis, tottakai elektroniikkasuunnittelua ja -kehitystä tarvitaan, mutta tuotannon painopisteen oletetaan olevan Aasiassa / siirtyvän Aasiaan.

    • 4354

      Joo tottakai teen muutakin kun tänne kirjottelen, mutta välillä on täälläkin kiva spekuloida :D

      Harkitsin myös mikro ja nanotekniikkaa sekä nanotekniikkaa pääaineeksi, mutta huomasin ettei niitäkään firmoja suomessa juurikaan ole :D Eniten ihmetyttää tämä huijaus mitä proffat jo ensimmäisestä vuodesta syöttää "Olette tulevaisuuden ja vakaan tekniikan alalla, työttömyys 0"

      • elektrön

        No mutta onhan tekniikan alalla yleisesti kuitenkin hyvä työtilanne, eikä teknisen tai tieteellisen koulutuksen omaavilla ole yleisesti mitään hätää, fiksut ihmiset kun ovat fiksuja ihmisiä. Tekniikassa globaali tarjouskilpailu on vaan helvetin kovaa ja kiristyy jatkuvasti, kun uusia isoja maita on tullut ihan reilusti apajille. Kiinassa ja Intiassa on enemmän insinöörejä ja enemmän ihmisiä sekä ainakin tähän asti halvempaa työvoimaa. Se nyt on vaan tyhmää maksaa liikaa tai teettää asioita siellä, missä niitä ei ole kannattavinta toteuttaa.


      • elektrön
        elektrön kirjoitti:

        No mutta onhan tekniikan alalla yleisesti kuitenkin hyvä työtilanne, eikä teknisen tai tieteellisen koulutuksen omaavilla ole yleisesti mitään hätää, fiksut ihmiset kun ovat fiksuja ihmisiä. Tekniikassa globaali tarjouskilpailu on vaan helvetin kovaa ja kiristyy jatkuvasti, kun uusia isoja maita on tullut ihan reilusti apajille. Kiinassa ja Intiassa on enemmän insinöörejä ja enemmän ihmisiä sekä ainakin tähän asti halvempaa työvoimaa. Se nyt on vaan tyhmää maksaa liikaa tai teettää asioita siellä, missä niitä ei ole kannattavinta toteuttaa.

        Mutta yleisestihän Nyky-Suomessa ei tuoteta tai rakenneta kovaa tekniikkaa ihan hirveästi perusinfran ja peruskoneiden lisäksi, koska pienellä väestöllä ja vähillä ulkomaisilla investoinneilla ei paljoa juhlita. Innovaatiotoimintaa ja tutkimusta toki voi aina tehdä, mutta kaikki iso, mitä tulee, myydään yleensä ulkomaille, jossa sillä osataan/pystytään rahastamaan ja jossa varsinaista tuotantokapasiteettia jo on tai sitä saadaan. Pätee esim. elektroniikassa ja automaatiotekniikassa ja sen semmoisessa, mitä on luontevaa tehdä muualla paremmilla resursseilla ja tehokkaammin.

        Perustutkimus ja sellaiset alat tai tekniikka, joilla Suomen kannattaa kilpaillla, ovat ne, mikä Nyky-Suomessa kannattaa, muut kannattaa ottaa globaaleilta markkinoilta. Tai sitten sellaisten resurssien hyödyntäminen, mitä Suomessa on. Esim. ei täällä mitään nanoelektroniikkatuotantoa varmaankaan kannata tehdä lukuunottamatta ehkä jotain erikoistuotteita, mutta esim. tutkia, kehittää ja simuloida voi.


    • sähköpaksukainen

      Olisi kannattanut lukea paksusähköä. Niitä muuntajia ja sähköverkkoa ei ihan heti aasiaan siirretä kuten elektroniikkakomponentteja ja -suunittelua.

      No, onneksi elektroniikkapuolelta on helppoa alkaa jatko-opiskelemaan paksusähkömieheksi kun sähkötekniikan perusteet on kuitenkin hallussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      366
      12330
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5387
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3918
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      196
      2588
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1982
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      880
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      716
    Aihe