No mä haluisin tietää mitä siitä saa jos 16v näpistää kaupasta 12packin kaljaa ja hänelle pitää ovea auki 14v niin mitä rangaistusta he siitä saavat sakkoa, sossumerkinnän yms tai saako se joka piti ovea auki
apua?!
3
138
Vastaukset
- 11+1300
Kolska näpistelijä on alle 18-vuotias, niin hän saa sakon nuorena henkilönä tehdystä näpistyksestä., mikäli kauppias vaatii rangaistusta.
Näpistelijälle oven auki pitänyt on avunantaja, tai yllyttäjä. Mutta, koska hän on alle 15-vuotias, niin häntä ei sakoteta, vaikka avunanto ja yllytys rangaistavia tekoja ovatkin.
Poliisi lähettää kuitenkin molemmista tiedon lastensuojeluviranomaisille.- apua!?
mutta entä jos tämä avunantaja olisi pakotettu tähän hommaan
- 17+1000
apua!? kirjoitti:
mutta entä jos tämä avunantaja olisi pakotettu tähän hommaan
Avunantaja väittää aina, että hänet pakotettiin, kun taas itse tekijä kertoo aina, että ei pakottanut, vaan päätös tehtiin yhdessä ja hän oli rikoskumppani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759