Hei sinä, joka opiskelet ammattikoulussa parturi-kampaajaksi:
1. Millaisia ovat valinnaiset alallanne? Olen itse ainoastaan kuullut hiusten värjäyskursseista. Ala kiinnostaisi minua ja haluaisin tietää valinnaisista lisää.
2. Millaista opiskelu on? Rentoa/tiukka-aikatauluista/vaikeaa/helppoa/vaativaa? Mitä yleensä teette tunneillanne? Kannattaako alalle hakea?
3. Oliko teillä pääsykoetta? Jos oli, niin millainen? Oliko linjalle vaikea päästä? Mikä oli oppilaspisteiden/keskiarvon alaraja?
Kiitos jo etukäteen! (:
Parturi-Kampaajien valinnaisista ja ammatista yleensä
2
472
Vastaukset
- kjdsngfkjds
Stadin ammattiopisto, pasila
1. Käyn hiusalan kaksoistutkintoa (lukio samassa), joten aikaa on rajoitetusti eikä valinnaisia ehdi ottamaan. Toki tarjolla olisi mm. kynsi- ja meikkikursseja. Leikkaus, hoito, permanentti ja värikurssit ovat pakollisia.
2. Opiskelu on todella tiukkaa. Jokainen tunti pitää korvata ja asiakaspalvelua on todi paljon. Jos ei kurssin aikana ole tehnyt tarpeeksi asiakkaita, ei pääse työssäoppimaan. Värikurssi on todella vaativaa, pitää muistaa ulkoa kaikki hapetteet ja värisarjat ja ainemäärät. Opiskeltavaa on paljon, ei todellakaan ole mitään ruusuilla tanssimista.
3. Ei ollut pääsykoetta. Keskiarvo meijän luokalla n 7,5. Ome pistemääräni hakuvuonna oli 24
Ennenkuin haet, kannattaa miettiä työllistymistä. Missä liikutkin, jokatoinen liike on kampaamo. Kilpailu asiakkaista on kovaa. Juuri nyt itse harkitsen koulun vaihtoa, koska todellisuus on lyöty pöyään vasta nyt 2. vuoden puolivälissä. Jos haluat töihin, perusta oma yritys tai mene töihin vuokratuolille. Eli maksa liikkeen omistajalla n.800e/kk siitä, että saat tehdä töitä. Mutta ajattele sitä, että mistä saat asiakkaat heti koulun loppumisen jälkeen? Millä tuon vuokratuolimaksun maksaa? Hyvä asiakasmäärä on se 250-300... Todella vaikeaa, todella vaikeaa.
Harkitse tarkoin ennenkuin alalle haet, 60% meidän koulusta lopettaa opintonsa kesken tai vaihtaa alaa heti valmistumisensa jälkeen. Juuri tuon huonon työtilanteen vuoksi.
Ja ei, kuukausipalkkaiseksi melkein kukaan ei sinua palkkaa, eikä tuntipalkkaiseksi.- Pa-ka
Kyllä niitä töitä ja asiakkaita on kun viitsii vähän yrittää!
T. Kuukausipalkallinen pa-ka :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1629704Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217208Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495